Black Mirror’un Yeni Sezonu Ne Zaman Geliyor?

0

Charlie Brooker’a ait ve korkutucu derecede gerçekçi olan distopya dizisi Black Mirror, 5.sezonu ile ekranlara Haziran ayında geri dönüyor. Uzun zamandır beklenen yeni sezonun duyurulması, serinin sevenleri tarafından büyük bir mutlulukla karşılandı. Yeni sezona çok az bir zaman kalmışken, sizler için yeni sezon hakkındaki bütün bildiklerimizi bu yazıda bir araya getirdik.

Black Mirror 5. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Yapımcı Brooker’a göre serinin interaktif bölümü olan Bandersnatch nedeniyle 5. Sezonun yapım sürecinin uzadığını ve yayınlanma tarihinin ertelendiğini dile getirdi.

Brooker; Bandersnatch isimli bölümün beklenenden daha zor bir yapım sürecine sahip olduğunu ve hikayenin tahmin ettiklerinden daha da karmaşık bir hale geldiğini belirterek gecikmeyi bu şekilde açıkladı. Ancak Brooker bu zorlu sürecin diğer bölümleri çekmelerini çok fazla etkilemediğini ve yine de 5. sezon ile hayranların karşısına çıkmaya hazır olduklarını söyledi. Bunun ardından ise Netflix, Black Mirror’un 5. sezonunun 5 Haziran’da yayınlanacağını duyurdu.

5. Sezon Kaç Bölümden Oluşacak?

Aynı 1. ve 2. sezonda olduğu gibi, yeni sezon sadece üç bölümden oluşacak. Bölümlerin isimleri ise şu şekilde; “Smithereens”, “Rachel, Jack and Ashley Too” ve “Striking Vipers”.

Brooker’ın yaptığı açıklamalara tekrar dönecek olursak, yeni sezonun sadece üç bölümden oluşmasının nedeni olarak da yine “Bandersnatch” isimli bölüm olduğunu açıkladı.

Brooker; aslında “Bandersnatch” isimli bölümün beşinci sezonun bir parçası olarak düşünüldüğünü ve  “So ‘Striking Vipers” isimli bölümün daha önce çekildiğini dile getirdi. “Smithereens” bölümünün çekimleri ise “Bandersnatch” ile aynı zamana denk gelmiş.

Black Mirror 5. Sezon Fragmanı

5. sezonun fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Fragmanda hem ekranlarımıza gelecek 3 yeni hikaye ile ilgili ipuçlarını hem de Miley Cyrus, Andrew Scott ve Anthony Mackie gibi başrol oyuncularını görebiliyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=2bVik34nWws

Son olarak ise 21 Mayıs’ta yayınlanan üç yeni video ile gelecek bölümlerin ayrıntıları dizinin sevenlerine sunuldu.

Miley Cyrus’un başrolünde yer aldığı “Rachel, Jack and Ashley Too” isimli bölümün videosunda; Alexa benzeri bir robotun şarkıcı tarafından tanıtıldığını görüyoruz. İlk başlarda masum görünen bu proje tabii ki zamanla olumsuz olayların yaşanmasına neden oluyor.

Yayınlanan ikinci video ise Andrew Scott’ın oynadığı “Smithereens” isimli bölüme ait. Scott havalanına götürmek için aldığı yolcusuna saldıran bir taksi şoförünü canlandırıyor. Başta sıradan gibi gözüken bu hikayenin, serinin diğer bölümlerinde olduğu gibi izleyiciye değişik bir bakış açısı ile sunulacağını tahmin etmek zor değil.

5.sezonun son videosu da “Striking Vipers” bölümüne ait. Videoda genç bir çiftin sırlarla dolu yaşamından ufak bir kesinti görebiliyoruz. Çift arasında görülmeyen ancak ortada olan sıkıntıların nedenini bölümle birlikte izleyebileceğiz.

https://www.youtube.com/watch?v=ssr40U3-do0

Black Mirror Yeni Sezonda Hangi Oyuncular Yer Alacak?

“Smithereens” isimli bölümde son yılların başarılı isimelerinden biri olan Andrew Scott yer alıyor. Kadrodaki diğer isimler ise; Damson Idris ve Topher Grace olarak açıklandı. Yönetmen koltuğunda da James Hawes oturuyor.

“Rachel, Jack and Ashley Too” olarak adlandırılan bölüm ise kadrosunda sürpriz bir isim barındırıyor. Uzun yıllar sonra ekranlara dönen Miley Cyrus’a, Angourie Rice ve Madison Davenport eşlik ediyor.

“Striking Vipers”ın oyuncu kadrosu şu şekilde; Anthony Mackie, Yahya Abdul-Mateen II, Nicole Beharie, Pom Klementieff ve Ludi Lin.

Black Mirror Yeni Sezonun Konusu?

Netflix, gelecek yeni sezona air 3 bölümün konuları ile ilgili kısa bir özet yayınladı. Bu özetlerden anladığımıza göre yeni sezonun ilk bölümü “Smithereens” yolcusunu havaalanına yetiştirmeye çalışan sıradan bir taksiciden amaçları doğrultusunda çılgın şeyler yapan bir adam dönüşen Andrew Scott’ın oynadığı bir hikaye ile karşımıza çıkıyor.

“Rachel, Jack and Ashley, Too”nun kısa özetinde ise; yalnızlık çeken genç bir kızın en sevdiği şarkıcı ile bağlanması üzerine aslında özendiği hayatın çok farklı bir yanına şahit olacağından bahsediliyor.

Son olarak, “Striking Vipers” yıllardır görüşmeyen üniversite arkadaşlarının tekrar bir araya gelmesi ile hayatlarını sonsuza kadar değiştirecek olayların başlayacağı özet olarak veriliyor.

Yapımcı Charlie Brooker, yeni sezonun geçmiş sezona göre daha farklı hikayeler anlatacağını açıklamış. Brooker, serinin üzerindeki olumsuz havanın giderilmesi için daha pozitif hikayelere yer verdiklerinin altını çizmiş.

Black Mirror Filmi Olacak Mı?

Yapımcı Brooker geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda olası bir Black Mirror filminin geleceği konusunda açıklamalarda bulundu. Brooker, olası bir film için gerçekten çok çok iyi bir fikrin olması gerektiğini belirtti. Zaten her bir bölğümün farklı olması nedeniyle kısa filmler çektiklerine inandığını söyleyen yapımcı, eğer 300 milyon dolar gerektiren bir fikirleri olmazsa, film yapmanın da anlamsız olacağını vurguladı. Eğer gerçekten bir Black Mirror filmi izlemek istiyorsanız serinin film uzunluğundaki “Bandersnatch” isimli bölümünü izleyebilirsiniz.

Black Mirror yeni sezonu ile bildiklerimiz şimdilik bu kadar. 5 sezona çok az bir zaman kalmışken, özleminizi serinin diğer bölümleri ile de giderebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.