Oyundan Filme, Pokémon Detective Pikachu İnceleme

0

Video oyunu Pokémon’u konu alan Pokémon tam adıyla Pocket Monsters animesi hem dünyada hem de ülkemizde çok fazla sevilmiş ve unutulmaz bir başarıya imza atmıştı. Yıllar önce yayınlanmış olan seri etkisini hala sürdürmektedir öyle ki geçtiğimiz yıllarda çıkan Pokemon Go oyunu büyük ses getirdi ve çok uzun süre gündemi meşgul etti. Pokemon serisinin Pokemon Go ile birlikte tekrar eski popülerliğini kazandığını gören yapımcılar da bu fırsatı Pokémon Detective Pikachu isimli yeni bir film projesi ile değerlendirdi.

Pokémon Detective Pikachu ilk duyurulduğunda bir de sürpriz bir isimi bünyesinde barındırdığını açıkladı. O isim ise son yıllarda özellikle Deadpool serisi ile gönülleri kazanan Ryan Reynolds olarak ilan edildi. Ash’i de filmde görmek isteyen Pokémon hayranları ise hikayenin animeden farklı olacağını duyduklarında büyük hayal kırıklığına uğradı. Böylece filmle ilgili beklentiler ne çok fazla yükselebildi ne de çok aşağılara düştü.

Pokémon Detective Pikachu Konusu:

Pokémon Detective Pikachu filminin konusu ise şu şekilde; babasının bir kazada öldüğünü haberini alan Tim, Pokémon ve insanların bir arada yaşadığı Ryme şehrine gider. Yaşanan esrarengiz ölümü araştırmak için ise babasının Pokémon ortağı Pikachu ile iş birliği yapar. Yaptıkları araştırma sırasında ortaya çıkanlar hem Tim’in babası, hem Pikachu hem de Pokémon ırkının geleceği ile ilgili sıra dışı gerçekler içermektedir.

Pokémon Detective Pikachu’nun, serinin hayranı olmayan ve bu değişik yaratıklarla ilgili hiçbir şey bilmeyen izleyicileri de hitap ettiğini söyleyebiliriz. Anime ile ilgili çeşitli göndermeleri yakalayamasanız da seyretmesi zevkli bir yapım izleyeceğinizi belirtmek lazım. Filmin çok değişik bir hikayesi olmasa da seyirciyi sıkmıyor ve kendini izlettiriyor.

Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki Ryan Reynolds olmasa filmden geriye çok da bir şey kaldığı söylenemez. Yapımcılarda bu durumun farkında olduğu için Reynolds’un etinden ve sütünden yeterince faydalanmış. Her ne kadar Pikachu’nun tatlılığına odaklanmak ve Reynolds’ın esprilerine gülmek arasında gidip gelsem de iki durumda filme olumlu yansıyan faktörler olmuş.

Filmde Pokemon serisine de pek çok gönderme bulunuyordu ancak bu göndermeleri çok sıkı takipçiler dışındaki izleyicilerin yakalaması pek olası değildi. Bu göndermeler serinin hayranlarının hoşuna gitse de serinin konusundan çok uzaklaşıldığını düşünen Pokemon hayranının da sayısı az değil. Ancak ne olursa olsun, Pokemon hayranı olmayan ya da konuya uzak olan seyircilerin de filmden keyif alabileceğine inanıyorum.

Pokémon Detective Pikachu

Genel olarak değerlendirdiğimde Pokémon Detective Pikachu beklentileri karşılamayı başaran bir yapım olmuş. Filmin hikayesi, oyuncuları ve de Pokemon’ları seyirciye geçirebileceği güzel bir vakit vaat ediyor. Özellikle hem Pokémon serisini özleyenler hem de Ryan Reynolds’ı izlemek isteyenler Pokémon Detective Pikachu ile isteklerine ulaşabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.