Dota 2 Rehberi | Yeni Başlayanlar İçin

0

Her ne kadar şu günlerde Pubg ya da Fortnite gibi Battle Royale oyunları daha popüler olsa da hala daha Moba oyunları büyük bir çoğunluk tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Bu noktada ise Türkiye’de daha popüler olan yapım hiç kuşkusuz League Of legends. Lakin bu yapım sahip olduğu topluluktan dolayı kullanıcılarını sıklıkla kaybediyor. Eski Lol oyuncuları ise daha saygın bir topluluk ararken karşılarına Dota 2 gibi bir seçenek çıkıyor. İşte bizde bu kullanıcıları Dota 2 ile tanıştırmak için böyle bir Dota 2 Rehberi hazırlamaya karar verdik. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan Dota 2 nasıl oynanır sorusu ile içeriğimize başlayalım.

Dota 2 Rehberi Bölüm 1 : Ana Mekanikler

Şimdi burada uzun uzun Dota 2 Nedir, creep nedir,nasıl last hit alınır, koridorların önemi vs bahsetmeyeceğim. Zaten yıl olmuş 2019. Moba türünü bilmeyeni dövüyorlar. Lakin yine de Moba türü hakkında pek bir bilginiz yok ise bu yazıya başlamadan önce Moba Nedir adlı yazımıza bakabilirsiniz. Konumuza yani Dota 2 Rehberine geri dönecek olursam. Sizlere bu oyun ile ilgili ilk bahsedeceğim konu oyunun temel mekanikleri olacak. Peki Dota 2’nin temel mekanikleri nelerdir ?

Güç, Çeviklik, Zeka :

Dota her ne kadar Lol ile çok benzer bir oyun gibi dursa da oyunun içerisine girdiğinizde bu durumun tam olarak öyle olmadığını anlayacaksınız. En basitinden Dota’yı LOL’den ayıran karakter özellikleri diye bir şey var. Bu karakter özellikleri temelinde Güç Çeviklik ve Zeka olarak 3’e ayrılıyor. Dota 2 oyununda yer alan her bir karakter bu 3 özelliğe de farklı değerlerde sahip oluyorlar. Ayrıca bu 3 değerden bir tanesi bu karakterin ana özelliği oluyor.

Bu durumda karakterin ana özelliğinin 1 puan artması karakterin aynı zamanda vuruş gücünü de bir puan kadar artırıyor. Aynı zamanda ekstra bazı bonuslar da veriyor. Bu yüzden seçtiğiniz karakterin ana özelliğinin hangisi olduğuna dikkat etmeniz oldukça önem arz ediyor. Sanırım biraz kafanız karışmış olabilir. Biraz daha tane tane ve detaylı anlatacak olursam.

Güç (Strength):

Bu türdeki kahramanlar oyundaki tank sınıfını temsil ederler. Oyun sonunda yüksek miktarda canları olur. Takım savaşlarında hasarları kendi üzerlerinde toplarlar. Oyundaki kahramanımız her bir Strength puanı elde ettiğinde

 • 20 Sağlık Puanı
 • 0.1 Sağlık Rejenarasyonu
 • 0.08 Büyü Direnci
 • Ayrıca karakterin ana özelliği güç ise her bir güç puanı başına 1 saldırı hasarı kazanır

Çeviklik (Agility):

Bu türdeki kahramanlar oyundaki carry yani taşıyıcı sınıfı nitelerler. Oyun sonunda yüksek miktarda hasar gücüne sahip olurlar. Ve takımlarını taşırlar. Oyundaki kahramanımız her bir Agility puanı kazandığında

 • 0.16 Zırh
 • 1 Saldırı Hızı
 • %0.05 Hareket Hızı
 • Ayrıca karakterin ana özelliği çeviklik ise elde ettiği her bir çeviklik puanı başına 1 saldırı hasarı kazanır

Zeka (Intelligence):

Bu türdeki kahramanlar daha çok oyundaki Support yani Destek sınıfını simgeliyor. Nadirende olsa Intelligence yani Zeka karakterlerinden Carry yani taşıyıcı rollerinde çıktığı oluyor. Ama genel anlamda bu sınıfa Destek sınıfı diyebiliriz. Oyundaki kahramanımız her bir Intelligence puanı kazandığında

 • 12 Mana
 • 0.05 Mana Yenilenmesi
 • 0.07 Büyü Hasarı Artırımı
 • Ayrıca karakterin ana özelliği Zeka ise elde ettiği her bir çeviklik puanı başına 1 saldırı hasarı kazanır

Bunlar her bir karakterin tek bir özellik puanında hangi özellikleri alabileceğini anlatıyor. Lakin asıl sorun şu ki Dota 2’de her karakter aynı seviyede level atlamıyor. Daha doğrusu atlasa bile hepsinin kazandığı özellik puanları aynı değil. Mesela 2 tane güç sınıfı karakteri ele alalım.

Alchemist ve Doom

Bu karakterlerden Alchemist her bir level başına 2.4 güç puanı kazanırken Doom ise her bir level başına 4 güç puanı kazanıyor. Bu aradaki fark ise oyun sonunda 1000 puanlık bir can farkı ortaya çıkarıyor. Bu yüzden karakterlerinizi seçerken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Her karakter aynı derecede güçlenmiyor.

Karakterlerin her bir level başına ne kadar güçlendiğini merak ediyorsanız Dota 2’nin resmi wiki sayfasına bakabilirsiniz.

Dota 2 Rehberi Bölüm 2 : Dota 2 Nasıl Oynanır ?

Dota 2 rehberimizin ilk bölümünde daha çok karakter özelliklerinden bahsettik. Şimdi ise Dota 2 Rehberi’nin 2. bölümünde yeni başlayan oyuncular için “Dota 2 nasıl oynanır” sorusuna cevap vereceğiz. Dilerseniz öncelikle seçilmesi gereken karakterlerden ve bu karakterler ile nasıl oynanması gerektiğinden bahsedelim.

Dota 2 Kahraman Seçimi

Dota 2 Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Dota 2 Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Eğer Dota 2’ye yeni başlayacaksınız ve “Dota 2 nasıl oynanır” konusunda herhangi bir bilginiz yoksa bu konu muhtemelen kafanızı bir hayli kurcalıyordur. İşin kötü tarafı bu konuda herkesin ayrı ayrı fikri var. Benim tavsiyem ise bu konuda sadece tek bir kişiyi veya kaynağı referans almanız. Aksi takdirde kafanız fazlası ile karışacak. Ben Dota oyununa ilk başladığımda bu konular hakkında fazlası ile bilgisizdim. Yaptığım tek şey ise bir karakter seçip saatlerce, günlerce hatta aylarca o karakter ile oynamak oldu. Emin olun bu şekilde oyuna daha hızlı bir şekilde alışacaksınız. Oyuna ilk başladığınız zamanlarda tüm karakterlerle oynayacağım diye kendinizi kasmayın. Kendinize bir kahraman seçin ve o kahramanda ısrarcı olun. Benim sizlere vereceğim hero önerileri ise;

 • Lion
 • Ogre Magi
 • Windranger
 • Warlock

Bu heroların hepsi de Intelligence (zeka) mensubu herolar. Karakterlerin rolleri ise Support. Gerçi Windranger ve Lion Support harici rollerde de kullanılabiliyor. Hatta Ogre Magi’den Carry yapanlar da var ama siz bakmayın onlara. Biz şimdi bu herolar üzerinden Dota 2 nasıl oynanır yazımıza devam edeceğiz.

Öncelikle sizlere daha rahat bir anlatım sunabilmek için bir karakter seçmeliyim. Ben tercihimi Lion’dan yana kullanıyorum. Az sonra sizlere Lion ile bir maçta Support rolünde neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Dota 2 Support Nasıl Oynanır : Lion Rehberi

Maçımıza başlamadan önce ilk görevimizi yerine getirelim. Çünkü Support sorumluluk isteyen bir roldür. Daha karakter seçimi ekranında iken bizim görevlerimiz başlıyor. Burada gördüğünüz ekranda oyunda oynayacağımız Heroyu seçtikten sonra eşya satın alım ekranına geçiyoruz. Buradan oyun başlamadan önce bir adet sarı ward ve bir adet’te kurye satın almamız gerekiyor. Sonrasında ise bu aldığımız sarı ward’a yani observer ward’a Ctrl+Mouse 1 tuşumuz ile basmamız ve bunu takımımızın mid oyuncusuna vermemiz gerekiyor. Bu konu mid oyuncusu için oldukça önem arz eden bir işlem. Bende bir mid oyuncusu olduğum için rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir support’un mid’e verdiği destek oyunun kaderinde çok büyük bir önem sarf eder. Bu bağlamda bir Support olarak göreviniz sadece Caryy’nizi kastırmak değil. Gerektiği yerde takımınıza destek olmak olduğunu unutmayın.

Ward ve Kurye Nedir ?

Az önce oyun başlamadan önce bu 2 şeyi de almanız gerektiğinden bahsetmiştim. Peki nedir bunlar ? Öncelikle kurye den başlayalım.

Kurye sizin oyunda aldığınız eşyaları size getiren bir araç. Bu araç oyunun orijinalinde eşşek olarak gözükürken siz Dota 2’nin mağazası üzerinden farklı skinler alabiliyorsunuz.

Ward ise oyunun kaderini belirleyebilen inanılmaz önem sarf eden bir support itemi. Bildiğiniz üzere ya da şimdi öğreneceğiniz üzere Dota 2’nin haritası Lol ile kıyasladığımızda oldukça büyük. Hatta neredeyse 2 katı bir haritadan bahsediyoruz. Harita bu kadar büyük olduğu için haritada nerede olduğunuz da bir o kadar önemli. Lakin her bir karakterin görüş açısı belli bir alan ile sınırlı. Takımların harita üzerinde görüş sağlayabilmesi için ise oyunda Ward denilen itemler bulunuyor.

Observer Ward Nedir?

Bu itemi yani Observer Ward (izleyici göz) sarı renkte olan wardı haritanın yüksek bir bölümüne diktiğinizde bu dikmiş olduğunuz ward size belli bir alan içerisinde belli bir süreliğine görüş sağlayacaktır. Bu da özellikle takım savaşlarında sizin takımınıza avantaj sağlayacaktır. Oyunda genellikle ward yerleştirilen alanları aşağıdaki görselde bulabilirsiniz. Ayrıca yine bir wardı aldıktan sonra takım arkadaşınıza bu wardı nereye dikmeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

Observer Ward yani izleyici gözlerin yanı sıra birde Sentry Ward (nöbetçi göz) yani mavi ward’larda oyunda bulunuyor. Bu mavi ward’lar oyundaki görünmez düşmanları görmenizi sağlıyor. Bu bağlamda rakip takımdan birisi görünmezlik itemi olan Shadow Blade’i aldıysa bu Sentry Ward’ları alıp haritanın en çok kullanılan bölgelerine oyun başında iseniz olduğunuz koridora bir yada iki tane yerleştirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca bu Sentry Ward’ları rakibinizin Observer Ward’larını kırmak için de kullanabilirsiniz. Rakibinizin wardı ilk başta sizin için görünmez iken Sentry Ward’ın menzili içerisinde görünür hale gelir ve sizde bu wardı rahatlıkla kırabilirsiniz.

Sentry Ward Nedir?

Ayrıca eğer sürekli Sentry Ward almaktan sıkıldıysanız, bunun yerine Gem Of True Sight adı verilen bir eşyayı da alabilirsiniz. Bu eşyayı üzerinde taşıyan kişi gerçek görüşe sahip olur. Ve görünmez olan herşeyi görür. Lakin eğer üzerinizde bu eşya varken ölürseniz bu eşyayı düşürürsünüz. Yere düşen Gem’i rakip takımdan birisi aldığı takdirde ya bu Gem’i rakip takımdan geri almalısınız ya da 10 dakika bekledikten sonra yeni bir Gem alabilirsiniz. Gem Of True Sight’lar her 10 daikada bir ana üssünüzde satın alınabilir durumda olacaktır.

Şimdi bu konuyu da aradan çıkardığımıza göre gelelim ana konumuz olan Dota 2 Rehberi : Lion Nasıl Oynanır? konusuna. En son olarak oyuna başlamadan önce bir ward almanız ve bunu takımınızın mid oyuncusuna vermeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Bundan sonraki aşamada oyun başladıktan sonra koridor seçimi yapmanız gerekecek. Bu noktada oyunda Safelane olarak adlandırılan koridora gitmeniz gerekiyor. Safelane adı üstünde (güvenli koridor) demek. Bu koridor oyunda yer alan diğer koridor yani Offlane’e göre daha rahat bir koridor. Çevre şartları daha çok sizi güvende tutmaya yönelik. Ayrıca Lane’iniz de yer alan creepler aşırı ilerlediğinde bu koridorlarda Pulling yapma imkanınız oluyor. Bu sayede Lanedeki Creep(minyon)’ları kule altınıza çekebilir ve Carry’nize daha rahat kasma imkanı sağlayabilirsiniz.

Lane Seçimi

Dota 2 Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Peki bu Safelane olarak adlandırdığımız koridor hangi koridor ? Bunun için öncelikle takımları tanımamız gerek. Oyunda Radiant ve Dire adı verilen 2 adet bölge bulunuyor. Radiant daha fazla yeşillikler içerisinde bulunan ve haritanın sol alt bölümünü temsil ederken Dire ise daha karanlık ve haritanın sağ üst bölümünü temsil ediyor. Bu bağlamda Safelane olarak adlandırdığımız koridor ise Radiant’a göre en sağ taraftaki koridor iken Dire tarafına göre en solda kalan koridor. Offlane’ler ise bunun tam tersi oluyor.

Harrassing’in Önemi

Dota 2 nasıl oynanır sorusunun en önemli cevaplarından birisi Harrassing. Nedir bu Harrassing diye soracak olursanız, rakibinize onu rahatsız edecek şekilde sürekli vurmak olarak cevap verebilirim. Oyun başladıktan sonra bir Support olarak göreviniz Carry’nizi rahat kastırmak olmalı. Lakin bir sorun var. Sizin göreviniz Caryy’nizi rahat kastırmak iken rakibinizin görevi de sizin Carry’nizi bir o kadar rahat kastırmamak. Bu yüzden sizin yapmanız gereken şey rakibi sürekli olarak taciz etmek. Bu sayede rakip sizin ile uğraşmaktan Carry’nizi rahatsız edecek vakit bulamasın.

Ama burada oyuna yeni başlayanların yaptıkları bazı hatalar var. Nedir bunlar diye soracak olursanız en basite indirgenmiş bir şekilde Aggro’nun ne olduğunu bilmemeleri. Peki nedir bu Aggro.

Aggro Nedir ?

Kısa bir şekilde siz rakibe vurduğunuz anda rakibin ve rakibin creeplerinin(minyon) gözünde düşman gözüküyorsunuz. Bu durumda creepler birbirleri ile kavga etmeyi bırakıp anında size saldırmaya başlıyorlar. Ve belirtmeliyim ki bu Creeplerin hasarı Lol’de ki minyonların hasarına hiç ama hiç benzemiyor. Birkaç saniye içerisinde can barınızın yarısını götürebilirler. Bu yüzden Creepler’den hasar almamaya dikkat etmelisiniz. Hemde hiç olmadığı kadar. Bu sayede rakibinize yüksek hasarlar verirken siz minumum hasar alabilirsiniz. Çünkü emin olun bu konuya Dota 2’ye yeni başlayan kişiler hiç ama hiç dikkat etmiyor.

Aggro Taktikleri !

Ayrıca benden de size giriş seviyesi için uygulaması oldukça basit olan birkaç tane Aggro taktiği vereyim. İlk olarak bilmeniz gereken en temel şey açık alanda savaşmamanız gerektiğidir. Eğer ki düşmanınıza vurmadan önce bir ağacın veya sizin görünmenizi engelleyecek bir cismin arkasına saklanırsanız ve bu saklandığınız yerden rakibinize vurursanız creepler sizi göremeyeceklerdir. Bu sayede siz rakibinize her vurduğunuzda Creeplerden hasar almayacaksınız. Bu size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu durumun bir başka artısı ise siz rakibinize her vurduğunuzda rakibinizin sizi sadece ama sadece çok kısa bir süre için görecek olması. Rakibinizin size vurabilmesi için bir saniyesi gibi oldukça kısa bir süresi olacak. Ve çoğu iyi oyuncu bile ilk hasarı aldığında bu tepkiyi gerekli sürede veremez. Kaldı ki oyuna yeni başlayan kişilerde bu durum daha da yüksek olacaktır.

Deny, Deny, Deny !

Dota 2’de creepleri reddetme diye bir olay yer alıyor. Ve bu durum oyun içerisinde oldukça kritik bir yere sahip. Emin olun Dota 2 rehberi içinde durum bu şekilde. Oyunda Creeplerinizi sürekli olarak deny yapmanız gerekiyor. Bunun için Creep’in son vuruşluk canı kaldığında klavye üzerinden “A” tuşuna basıp “deny” yapmak istediğiniz creepe “mousunuzun sol tıkı” ile tıklamanız gerekiyor. Tabi siz bunu yaparken düşmanda armut toplamıyor. O da creepin verdiği altını ve denyimi en az sizin kadar istiyor olacak. Bu yüzden son vuruşu yaptığınız zamanlamaya dikkat edin.

Ayrıca bu denyları yapıyoruz peki bu ne işe yarıyor diye merak ediyorsanız. Bunun ilk ve en önemli maddesi rakibinizin aldığı deneyim puanını %25 seviyesine düşürüyorsunuz. Bu da size koridorunuzda oldukça önemli bir avantaj sağlıyor. Bir diğer madde olarak eğer kendi creepinize deny yaparsanız bu durumda bu creepin taşıdığı altının %25’ini siz alıyorsunuz. Evet Dota 2 oyununda Deny ile kasmanız mümkün. Tabi bu durum oldukça uzun sürecektir.

Mage’i Alan Oyunu Alır !

İddalı bir söz oldu, farkındayım. Ama oyunda yer alan Mage Creepin önemini sizlere anlatmak zorundaydım. Oyundaki Mage Creep yani eli sopalı uzaktan ateş eden ve oyun başında her bir creep wave’de (creep dalgası) bir tane bulunan bu creep diğer creeplere oranla çok daha fazla altın ve tecrübe puanı veriyor. Bu yüzden ne olursa olsun bu creepin son vuruşunu almaya özen gösterin. Ayrıca kendi Mage Creepinize de mümkün olduğunca deny yapmaya çalışın. Bu konu Dota 2’ye yeni başlayan oyuncuların büyük çoğunluğunun ihmal ettiği bir şey. Kesinlikle ama kesinlikle bunu aklınızdan çıkarmayın. 10 dakikanın sonunda rakibinize 2 level fark atmış olacaksınız.

Orman Stacklemek

Lol oyuncularının yabancı olduğu bir terim daha. Orman Stacklemek daha doğrusu Camp Stack dediğimiz terimi oyun içerisinde sık sık Carry’nizden ya da mid oyuncunuzdan duyacaksınız. Duymasanız bile siz bunu yine de yapın. Çünkü bu yapacağınız işlem sayesinde Carry’niz kısa süre içerisinde altına boğulacaktır. Carry’niz altına boğulduğunda maçı kazanma olasılığınız da artacaktır.

Peki nasıl yapılır bu Camp Stack mevzusu. Bunun için yapmanız gereken Jungle’a (orman) gitmek. Ormana gittikten sonra bir kampın (orman yaratıklarının bulunduğu yer) önüne gelin ve 54. saniyede o yaratıklardan birine vurup kaçmaya başlayın. Bu şekilde o yaratıkların Aggro’sunu üstünüze alacaksınız. Yaratıklar sizi kovalarken eğer o yaratıkları bulunmuş olduğu kamplardan çıkartmayı başarabilirseniz, oyun bu kamplarda yaratık olmadığını düşünüp burada yeni yaratıklar spawn (oluşturmak) edecektir.

Burada sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şey her bir dakika dönümünde yani 3:59’un 4:00 olduğu ya da 4:59’un 5:00 olduğu anlarda kamplarda yaratık tutmamak olmalı. Kampların sınırını ise klavyeniz üzerinde ki Alt tuşuna basarak görebilmeniz mümkün. Bu sayede yaratıkları hangi çizgilerin dışına çıkarmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Ufak bir ipucu vereyim. İlk başlarda eğer stack yapmak istediğiniz kampta sadece tek bir yaratık grubu var ise onlara her dakikanın 54. saniyesinde vurup kaçabilirsiniz. Ama eğer stack yapmak istediğiniz kampa daha önceden stack yapılmışsa bu sefer 54. saniye biraz geç olabilir. Bu yüzden daha önceden stacklenmiş kamplar için 53. saniyeyi referans alabilirsiniz.

Shrine’ları Boşa Kullanmayın !

Dota 2 Rehberi için bir diğer önemli husus ise Shrine’lar. Öncelikle nedir bu Shrine diyenler için bir cevap vereyim. Shrine, her takımın ormanlarında bulunan ve kahramanların canlarını tamlayabildikleri bir mağbet. Tabii bu can tamlama işlemi her canınız istediğinde gerçekleşmiyor. Shrine’lar her 5 dakikada bir kullanılabliyor. Shrine’ın temel amacı ise üssünüze dönmeden can tamamlama imkanı vermesi. Bu sayede zamandan tasarruf edebiliyorsunuz. Ve zaman bu oyunda çok önemli bir şey.

Şimdi gelelim Shrine’ları neden boşa kullanmayın dediğime. Zaten yukarıda da anlattığım gibi Shrine’ların kullanımı sınırlı. Bir kere kullanıldıktan sonra diğer kullanım için 5 dakika beklenilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu mağbetleri mümkün mertebe tek başınıza kullanmayın. Bir Shrine’dan ne kadar fazla takım arkadaşınız yararlanırsa oyunda o kadar öne geçersiniz. Bunun için Shrine’ları kullanmadan önce Alt tuşuna basılı tutarak Shrine’ın üzerine tıklarsanız, takım arkadaşlarınıza bildirim göndermiş olursunuz. Ayrıca bir Support olarak canınız her azaldığında Shrine’a başvurmayın. Bırakın bunları carry’niz kullansın.

Rune’leri Kontrol Edin !

Yeni başlayan Dota 2 oyuncularının yaptığı bir başka hata ise rünleri kontrol etmemek oluyor. Rune deyince kafanız Lol’de ki Rune sistemine gidebilir. Ama bence gitmesin çünkü bu iki sistemin birbiri ile pek alakası yok. Dota 2’de rünler haritanın belirli bölümlerinde çıkan, ve kullanan kişiye kısa süre için ek güçler veren bir sistem. Birde altın veren rünler var. Kafanızı daha fazla karıştırmamak için öncelikle kaç tane rune olduğundan bahsedelim.

Öncelikle oyunda toplamda 6 tane rune çıkaran nokta var. Bunların 2 tanesi Dota haritasını ortadan 2’ye ayıran ırmağın üzerinde. Buradan çıkan runeler kesinlikle altın rune’ü değil. Buradan sadece ama sadece karakterlere ek güçler veren runeler çıkıyor. Nedir bu runelar ve ne özellik verirler diye soracak olursanız. Aşağıda yer alan görsel baz alırsak soldan sağa doğru ;

Dota 2 Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Dota 2 Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
 • Regeneration ( Yenilenme) : Kullanan kişinin bir hasar almadığı takdirde canı ve manası yenilenir.
 • İnvisibility (Görünmezlik) : Kullanan kişiyi kısa bir süreliğine tamamen görünmez yapar. Sentry Ward veya Gem Of True Sight eşyaları ile görünebilir.
 • Haste (Sürat) : Kullanan kişinin karakter hızını kısa süreliğine max. seviyeye çıkarır.
 • Illusion (İlizyon) : Kullanan kişinin iki adet ilizyonunu oluşturur. İlizyonlar ana karakterin hasarının %35’inine sahip olurlar. Düşmandan hasar alırlarken ise %300 fazla alırlar.
 • Double Damage (Çifte Hasar) : Kullanan kişinin hasar gücünü kısa bir süreliğine ikiye katlar.
 • Bounty (Ödül) : Rune’ü alan takımdaki herkese eşit miktarda altın verir.
 • Arcane (Büyü) : Rune’ü alan oyuncunun %30 dolum süresini ve %30 mana kaybını azaltır. Etkisi 50 saniye sonra biter.

Oyunda yer alan tüm runeler şimdilik bunlar. Bu runelerden Bounty (ödül) rünü takımların jungle’larına yakın olan rune bölgelerinden çıkar iken, diğer runelerin hepsi oyunun haritasını ikiye ayıran nehirin üzerinde çıkıyorlar.

Gang Yapın/Yaptırın !

Dota 2 Rehberi için daha doğrusu Dota 2’de maç kazanmak için yapabileceğiniz en önemli şey takım arkadaşlarınıza sürekli olarak yardım etmektir. Baktınız midiniz oyunu kaybediyor. Adama sen ne beceriksiz bir oyuncusun Allah Belanı versin diyeceğinize, bir sorun. Neye ihtiyacın var diye. Çoğu zaman kaybedilen bir koridoru tek bir Gang bile tersine çevirmeye yeter. Bu yüzden maçlarınızda sık sık lane’inizi değiştirin. Ezilen bir lane gördüğünüzde birkaç dakikalığına oraya gidin ve o lane’in kaderini değiştirin. Hatta mümkün ise bir koridora yardım ettikten sonra hemen geri dönmek yerine o koridora saklanıp bekleyin. Birkaç dakika sonra öldürdüğünüz düşman geri döndüğünde, ona tekrardan bir süpriz yapın. Bu sayede hem o koridorda bulunan rakibinizi 2 kere öldürmüş, hemde o rakibin TP’sini boşa kullandıttırmış olacaksınız. Eğer böyle bir şeyi başarabilirseniz nereden baksanız rakibinizin 3dk’sını çöpe atmış ve lane’i büyük ihtimalle takımınıza kazandırmış olacaksınız.

Takım Savaşları

Dota 2 Rehberinde şu ana kadar bir Support olarak yapmanız gereken neredeyse herşeyden bahsettim. Gerçi hala daha değinmediğim bazı konular var Pulling gibi, ama bu konular daha sonra yapmayı düşündüğüm ve daha çok bu oyunu oynayan ama kendilerini daha fazla geliştirmek isteyen kişiler için yapacağım bir üst rehberde anlatmak istiyorum. O yüzden bu rehberi daha basit ve oyuna yeni başlayan kişilerin kesinlikle bilmesi gereken konuları içeren bir rehber olarak değiştirebiliriz.

Şimdi bireysel anlamda yapmanız gereken konuları bitirdiğimize göre artık bir Support olarak takım savaşlarındaki görevinizden bahsedebiliriz. Merak etmeyin bu konuda üstünüzde çok fazla sorumluluk yok. Çünkü siz zaten 30 dakika boyunca dişinizi tırnağınıza taktınız saçınızı süpürge ettiniz yemediniz yedirdiniz içmediniz içirdiniz. Artık bunların karşılığını alma vakti. Eğer Carry’niz eşşek değilse maçı taşıyacaktır. Bu bağlamda Team Fight’larda yani takım savaşlarında sizin üzerinize düşen 2 adet görev var.

1-Doğru Ward Yerleşimi

Bu konu tek başına savaşın kaderini değiştirebilecek çok önemli bir şey. Mümkün mertebe tüm savaşlara wardlar ile girmeye çalışın. Savaşın olacağı alanları önceden tahmin etmeye ve oralara ward dikmeye çalışın. Hatta savaş başlasa bile siz savaşın olduğu yer bir tane Sentry ward dikmek için uğraşın. Bu sayede görünmez düşmanları görebilecek ve savaş alanında yaşanabilecek süprizlere karşı önceden hazırlıklı olacaksınız.

Ayrıca oyunun kaderini sürekli olarak tartın. Eğer oyunu kaybediyor gibi gözüküyorsanız haritanızın kendi bölümünü eğer oyunu kazanıyor gibi gözüküyorsanız haritada rakibinizin olduğu bölümü sık sık wardlayın. Bu sayede takımınıza fazlası ile görüş vermiş olacaksınız.

2-Savaşlarda Arkada Durun

Bir diğer konu ise savaş başladığında ben herkesi öldürürüm edasına kapılmamanız. Unutmayın siz Support’sunuz. Yani rakip takım için ramazan ayında sofraya konmuş yaprak sarmasısınız. Bu yüzden rakip takımın Carry’leri savaşta ilk sizin üstünüze atlayacak. Sizin Carry’leriniz de rakibin Support’larının üzerine atlayacak. Çünkü en kolay lokma sizlersiniz. Bu noktada sizin ölüp ölmemeniz çok da fazla bir şeyi değiştirmeycek. Amaç her zaman için rakibinizin Carry’lerini tuzağa düşürmek.

Şöyle düşünün takımın en önünde siz varsınız rakibin Carry’si üzerinize atladı ve sizi iki vuruşta öldürdü. Bu noktada siz takımın en önünde olduğunuz için arkadan sizin takım gerekli desteği çıkamayacaktır. Ama eğer siz takımın en arkasında olsa idiniz. Rakibinizin Carry’si size atladığında sizi öldürebilmek için hamle yaptığı sırada 4 takım arkadaşınız da sizi korumaya ve rakip Carry’i öldürmeye çalışacaktı.

Bir başka senaryoda ise siz takımın arkasında dururken ön tarafta diğerleri savaşa başlayabilirler. Burada yine siz avantajlı çıkıyorsunuz. Çünkü bir Support olarak sizin karakterinizin yetenekleri daha çok Stun ve Hex odaklı yetenekler. Ve eğer savaşın arkasında durabilirseniz attığınız Stun’lar ve Hex’ler ile rakip oyuncuları bezdirebilirsiniz.

Dota 2 Rehberi Bölüm 3 : Son Olarak

Devasa bir Dota 2 Rehberi içeriğinin sonuna geldik. Ama kapanışı yapmadan önce size son bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. Bana kalırsa bu bahsedeceğim madde diğer tüm detaylardan çok daha fazla önemli. Bahsedeceğim konu ne mi ? SAYGI

Her ne olursa olsun. Oyunda gerek takımınızda ki gerek karşı takımdaki kişilere karşı güler yüzlü olun. Unutmayın bu sadece bir oyun. Ve bu oyunun oyuncu kitlesi de bizleriz. Bu oyunun seviyesini yükseltmek de düşürmek de bizim elimizde. Gelin hep beraber bu topluluğu kaliteli bir yer haline getirelim. Aksi takdirde tüm yaptıklarımız eninde sonunda dönüp dolaşıp yine bizi buluyor.

Kamu Spotu tadında mesajımızı da verdiğimize göre artık kapanışı yapabiliriz. Oldukça uzun bir Dota 2 Rehberi oldu. Umarım Dota 2’ye yeni başlayan oyuncular için de “Dota 2 nasıl oynanır” sorusuna cevap verebilmişizdir. Eğer içerikte bahsetmeyi unuttuğum bir şey yakaladıysanız bunu yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. Eğer ki sizlerden istek olursa ilerleyen süreçte Dota 2 Carry oynama Rehberi, Dota 2 Mid Oynama Rehberi başlıklı farklı rehberler de hazırlayabiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.