E3 2019 Ne Zaman Yapılacak | İşte Tarih Ve Saatleri

0

Açıklanan bilgilere göre firmaların E3 2019 sunumları şu şekilde,

EA Play konferansı 8 Haziran Cumartesi 19:15‘de başlayacak.

Microsoft konferansı 9 Haziran Pazar Günü saat  23.00‘da başlayacak.

Bethesda sunumu, 10 Haziran pazartesi günü 03:30‘da başlayacak.

Devolver Digital, 10 Haziran pazartesi günü saat 05:00‘da yapılacak.

PC Gaming Show konferansı 10 Haziran pazartesi günü saat 20:00‘da başlayacak.

Ubisoft konferansı 10 Haziran pazartesi günü saat 23:00‘da başlayacak.

Square Enix konferansı, 11 Haziran salı günü saat 04:00‘da başlayacak.

Nintendo konferansı, 11 Haziran Salı Günü 19.00‘da başlayacak

Daha çok oyuncu kesimi yakından ilgilendiren bir fuar olan E3 fuarı her sene olduğu gibi bu sene de Los Angeles şehrinde gerçekleştirilecek. Oyun severlerin merakla beklediği bir başka konu olan E3 2019 ne zaman yapılacak sorusuna ise, fuar yine gelenekleri bozmayarak cevap veriyor. Geçtiğimiz sene açıklanan bilgilere göre E3 2019 fuarı yine her zamanki tarih aralığı olan 11 Haziran – 14 Haziran günleri arasında gerçekleştirilecek. E3 2019 saatleri konusunda ise şimdilik herhangi bir bilgi bulunmuyor. Lakin çok büyük bir ihtimalle E3 2019 saatleri, Türkiye saatine göre gece saat 11:00 ile sabah saat 05:00 arasında gerçekleşecektir.

Eğer sizde bu E3 fuarını yerinde deneyim etmek istiyorsanız 249$’dan satışa sunulan biletlerden birisini alabilirsiniz.

E3 Nedir ? Neden Bu Kadar Seviliyor

E3 2019 ne zaman sorusuna cevap verdiğimize ve hardcore oyuncu kitlesini memnun ettiğimize göre artık bu konulara daha uzak olan insanlara fuar hakkında bilgiler verebiliriz. E3 nedir sorusuna direkt olarak “yeni oyunların tanıtıldığı oyun fuarı” gibi bir tanım yapabiliriz. Teknoloji dünyasından örnek verecek olursak Ces fuarı yani Consumer Electronics Show’un oyuncu versiyonudur E3 konferansı.

Tam adı Electronic Entertainment Expo olan E3 konferansı ilk olarak 1995 yılında Sega, Sony ve Nintendo şirketlerinin katılımı ile ortaya çıktı. Bugünlerde adını sıklıkla duyduğumuz Microsoft ise bu fuara birkaç yıl sonra 2000 yılında katıldı. Electronic Entertainment Expo fuarının o zamanlardan beri tek bir amacı vardı. Oyunseverleri bir araya getirmek ve yeni oyun duyurularını gerçekleştirmek. Bu durum günümüz habercilik anlayışının olmadığı o günlerde çok büyük ve zorlu bir süreçti. Dünyanın 4 bir yanından gazeteciler bu fuarlara katılırlar sonrasında ise ortaya çıkan gelişmeleri kendi ülkelerinde ki dergilerde paylaşırlardı. O dönemin dünyasında, yani internetin olmadığı o karanlık yıllarda bu durum çok özel bir şeydi. İnsanlar bugünkü gibi youtube’da oyunun fragmanını aratıp oyunu bulamıyorlardı. Veya bir oyunu satın almak istediğinizde Steam sayfasına gidip 2 tuş ile bu işlemi gerçekleştiremiyordunuz.

Kısacası Electronic Entertainment Expo fuarı eski yıllarda insanları oyun ortak paydasında toplayan özel bir şeydi. Ve ne yazık ki günümüzde bilgiye ulaşmak kolaylaştıkça bu fuar da değerini yitiriyor. Bunun bir parçası olarak önce EA E3’den ayrılıp kendi oyun fuarı olan EA Play’i yapmaya başladı. Sonrasında ise Sony gibi oyun dünyasının dev şirketlerinden birisi bu seneki Electronic Entertainment Expo fuarına katılmayacağını açıkladı.

playstation experience

E3 2019 Hangi Firmalar Katılacak

E3 2019 ne zaman yapılacak sorusundan daha da önemli bir şey var ise o da bu konferansa hangi şirketlerin katılacağıdır. Malumunuz kimse boş bir oyun fuarı izlemek istemez. Şu ana kadar açıklandığı kadarı ile E3 2019’a Katılacak firmalara şu şekilde;

 • Microsoft
 • Nintendo
 • Ubisoft
 • Bethesda
 • Activision
 • Square Enix
 • Warner Bros
 • Capcom
 • Epic Games
 • Take-Two
 • Konami

Bu firmaların yanı sıra Electronic Arts ise son birkaç senedir olduğu gibi yine E3 fuarına katılmayarak kendi fuarı olan EA Play fuarında yeni oyunlarının tanıtımını yapacak. Bu fuar yani EA Play ne zaman gerçekleştirilecek diye merak ediyorsanız, endişelenmenize gerek yok. EA Play etkinliği E3 konferansı başlamadan birkaç saat önce gerçekleştiriliyor.

E3 2020 Çok Köklü Değişikliklere Ev Sahipliği Yapabilir

Normal şartlarda her sene E3 fuarının gerçekleştirilmesinin ardından bir sonraki E3 fuarının tarih aralığı verilir. Ayrıca konferansın nerede gerçekleştirileceği kamuoyuna paylaşılırdı. Geçtiğimiz seneki Electronic Entertainment Expo 2018 fuarının ardından da tam olarak bunlar oldu.
ESA CEO’u Michael Gallagher gerçekleştirilen fuarın ardından bazı açıklamalarda bulundu. Ama bu açıklamalara E3 fuarının sonrası için ciddi değişikliklerden bahsediyordu.

E3 2019 ne zaman yapılacak sorularına 11-14 Haziran olarak cevap veren Michael Gallagher, önümüzdeki sene yapılacak Electronic Entertainment Expo fuarının Los Angeles şehrinde gerçekleştirilecek son fuar olacağından bahsetti. Bunun sebebi olarak ise Los Angeles’ta bulunan ve konferansın gerçekleştirildiği salonun birbirinden uzak iki koridor ile birbirine bağlanmış olmasını söyledi. Bu durum düzelmediği takdirde önümüzdeki senelerde konferansı yıllardan beri klasikleşmiş olan Los Angeles Convention Center’ın dışına taşıyacaklarını belirtti. Ayrıca E3 2019 fuarından sonra E3 ne zaman yapılacak gibi bir soruya bundan sonra 1 yıl öncesinden cevap vermeyeceklerini de söyledi.

E3 2019 Ne Zaman Yapılacak | E3 2019 Saatleri

11-14 Haziran tarihleri arasında Los Angeles Convention Center’da gerçekleştirilmesi planlanan E3 fuarı için henüz herhangi bir saat bilgisi ne yazık ki verilmedi. Bu yüzden E3 2019 saatleri konusunda şimdilik size net bir bilgi veremiyoruz. Lakin E3 2019 saatleri resmi olarak açıklandığında bunu fizidi.com adresinde anında sizler ile paylaşacağımızdan hiç kuşkunuz olmasın. Ayrıca E3 2019’da hangi oyunların tanıtılacağını merak ediyorsanız başka bir yazımız olan E3 2019’da tanıtılacak oyunlar okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.