Tüm Zamanların En İyi Çizgi Filmleri

0

Çizgi filmler 7’den 70’e herkesin sevdiği ve ortak noktada buluşabildiği ender aktivitelerden birisidir. Her ne kadar insanların yaşları ilerledikten sonra Çizgi film gibi şeylere ayıracak çok fazla vakti olmasa da bu çizgi filmlerin eğlenceli olduğu gerçeğini değiştirmez. Bizler de bu eğlenceli çizgi filmler arasından neşenize neşe katacak en güzel çizgi filmler ile ilgili bir liste hazırladık. “En iyi çizgi filmler listesi” adlı konumuzda genç ve yaşlı insanları da gözeterek hem eski çizgi filmlere hemde yeni çizgi filmlere yer verdik. Ayrıca yeni çizgi film demişken websitemiz’de yeni çıkacak çizgi filmler 2020 konulu başka bir yazı daha bulunmakta, eğer çizgi filmlere meraklı iseniz bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

En iyi çizgi filmler listesi içeriğimize başlamadan önce bir bilgi daha vereyim. Bu listemizde yer alan çizgi filmlerin neredeyse her biri birçok insan için farklı ve özel anlamlar ifade ediyor olmalı. Zaten bu oldukça doğal bir şey. En güzel çizgi filmler listemizi okuyan 70 yaşında ki bir adamda 7 yaşında ki bir çocukta burada bulunan çizgi filmlerden en az bir yada birkaç tanesini deneyim etmiştir. Bazı çizgi filmler ise bazı insanlarda çok özel yerlere sahip olabilirler. Bu tarz durumlar sıklıkla yaşanıyor ve bizlerde linç yememek için bahsetmek istiyoruz. Bizler burada hazırlamış olduğumuz en iyi çizgi filmler listesi içeriğimizi elimizden geldiğince objektif tutmaya çalıştık. 7’den 70’e herkesin sevdiği çizgi dizileri listemize yerleştirdik. Bu noktada yazıyı okurken bir nostalji edasında okumanızı ve bu da bu sırada olur mu gibi konulara çok takılmamanızı rica edeceğim. Sonuçta bu bir liste ve her listenin olduğu gibi bu listenin de bir numarası olmak zorunda.

En İyi Çizgi Filmler Listesi


50-Heidi, Girl of the Alps

en iyi çizgi filmler listesi

İşte bundan bahsediyordum. Daha yazının başında bir tartışma konusu. Özellikle de 40 yaş üzeri için. Heidi gibi bir çizgi dizi 50. sıraya konur mu hiç.

Ama biz koyduk. Çünkü en iyi çizgi filmler listesi konumuzun devamında çok daha başarılı olan ve insanlar tarafından sevilen çizgi filmler bulunuyor. Ayrıca net bir gerçek var. O da Heidi çizgi filminin 70-80 ve 90’lar çocukları üzerinde bıraktığı etkiyi 2000 çocukları üzerinde bırakamadığı. Yani kısaca günümüzde popüleritesini kaybetmiş bir çizgi dizi diyebiliriz Heidi için.

49-Mask

en iyi çizgi filmler listesi

Mask ya da biz Türklerin deyimi ile Maske. Bu konuda bir sinema filminin var olduğunu bir çok kişinin bilmesine rağmen Mask’ın çizgi film versiyonu birçok insanın duymadığı bir yapım. Belki de bunun en önemli sebebi Mask filminin elde etmiş olduğu inanılmaz ötesi başarıdan kaynaklanıyordur. Zaten filmin bu başarısının ardından Mask markasını birçok farklı sektörde görmeye başladık. Bunların birçoğu para kazanmak odaklı yapılmış başarısız projelerdi. Lakin Mask serisinin çizgi filmi en güzel çizgi filmler listemize girmeyi başaran oldukça başarılı bir çizgi dizi. Ayrıca eski çizgi filmler arayan kişiler için de güzel bir tercih.

48-Casper

Birisi eski çizgi filmlerden mi bahsetti ? İşte eski çizgi filmlerin kralı burada duruyor. Hem de kanlı canlı. Tamam, belki kanlı canlı kısmını biraz abartmış olabilirim. Çünkü en nihayetinde Casper bir hayalet.

1995 yılında hayatımıza giren Casper çizgi filmi yine eski kuşak insanların oldukça sevdiği çizgi filmlerden birisiydi. Gerçi ben de tam anlamı ile eski kuşağa sahip olmasam bile ara ara oturup Casper izlemişliğim vardır. Ayrıca nostaljik çizgi filmler arayan insanlara da tavsiye ederim.

47-Cedric

Artık eski çizgi filmleri yavaş yavaş bırakıyoruz ve 2000 yılının üzerinde çıkan çizgi filmlere bakmaya başlıyoruz. Bu kategoride en iyi çizgi filmler listesi konumuzun ilk konuğu ise Cedric.

Dürüst olmak gerekir ise Cedric herkesin hayatında en az bir kere karşılaştığı çizgi filmlerden birisidir. Popülerite bakımından listedeki bir çok ismi bile sollayabilir. Lakin bugün kü konumuz en çok izlenen çizgi filmler değil, en başarılı çizgi filmler. Bu yüzden listemizin 47. sırasında Cedric’e yer veriyoruz.

46-Bakugan

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

En iyi çizgi filmler listemizde 46. sırada ise benim çocukluğumun çizgi filmlerinden olan Bakugan bulunuyor. Söz konusu Bakugan olduğunda sabaha kadar konuşabilirim ama merak etmeyin kısa keseceğim.

Bakugan ilk çıkış yaptığı dönemlerde oldukça popüler ve bir o kadar da gelecek vaat eden bir çizgi filmdi. Lakin ne yazık ki yapımcılar bunu kullanamadılar. Bakugan ise ilk birkaç sezonunun ardından sıradan yapımlara daha çok benzemeye başladı. Kedi fare doğurdu sözünün tam olarak karşılığıdır Bakugan serisi. Keşke özüne sadık kalabilmeyi başarsaydı.

45-Snoopy

45. sırada ise yine eski bir çizgi film ile karşınızdayız. Kendi dönemi için önemli bir yere sahip olan, gerek çantaları ile gerek ise çıkartmaları ile birçok çocuğun kalbini çalan bir köpek olan Snoopy nostaljik bir çizgi film olarak dikkatimizi çekmeyi başarıyor.

Charles M. Schulz tarafından yaratılan Snoopy karakteri en iyi çizgi filmler listesi adlı yazımızda yer almayı başaran eski çizgi filmlerden birisi oluyor.

44-Justice League

Her ne kadar DC sinematik evreni ve çizgi romanları ülkemizde çok fazla popüler olmasa da bu durum DC evrenini takip eden hatırı sayılır bir takipçi kitlesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu kitleyi oluşturan en önemli şey ise yıllar önce ortaya çıkan çizgi romanlar ve çizgi diziler. Hem her bir karakterin tek tek Batman, Superman, Flash gibi ayrım sürümleri, hemde hepsinin bir arada bulunduğu Justice League ekibi. Namı diğer Marvel’ın Avengers’ı.

17 Kasım 2001 ile 29 Mayıs 2004 yılları arasında gösterimi yapılan çizgi film serisi sadece 2 sezon sürdü. Lakin DC evrenin popüleritesinden dolayı bu iki sezonluk macera bile bu çizgi dizi serisini fazlası ile popüler yapmaya yetti.

43-Foster’s Home for Imaginary Friends

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Çocukluğumun çizgi filmleri arasındaydı desem yaşımı belli eder miyim bilemiyorum. Foster’ın hayali dostlar mekanı benim en sevdiğim çizgi filmlerin arasında yer alan bir çizgi film serisi. Karakterleri ile hikayeleri ile beni kendisine bağlayan ve çocukluğumda oldukça önemli bir yere sahip olan çizgi dizilerden birisi Foster’ın hayali dostlar mekanı.

13 Ağustos 2004’de yayın hayatına başlayan çizgi dizi 3 Mayıs 2009’da son bölümü ile hayatına noktayı koydu. Lakin insan keşke hiç bitmeseydi demeden edemiyor.

42-South Park

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Evet, kabul ediyorum. South Park’a torpil geçtim. South Park oldukça başarılı bir çizgi dizi lakin Türkiye sınırları içerisinde değil. Bunun bende farkındayım. Eğer en iyi çizgi filmler listesi içeriğimizi yaparken yurtdışını baz alsaydık. O zaman çok daha farklı bir liste ile karşılaşabilirdik. South Park’ın ilk 10’a bile girebildiği bir liste görebilirdik. Ama listemiz en iyi yerli çizgi filmleri içeren bir liste. Daha doğrusu Türkiye’de en çok sevilen çizgi filmleri içeren bir liste. Ve böyle bir liste yaptığımızda ise South Park’ın bu listede olmaması gerekiyor.

Ama biz bu çizgi filmin başarısına inandığımız için kendisine listemizde 42. sıraya yerleştirdik. Ve ülkemizde ki çizgi film sevenlerin bu çizgi diziden haberdar olmasını sağlamak istedik. Eğer South Park’ı izlemediyseniz bizden size tavsiye izleyin. Pişman olmayacaksınız.

41-SpongeBob SquarePants

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Sponge falan ne diyor bu diyebilirsiniz. Korkmayın. Bahsettiğimiz çizgi film Sünger Bob. Yani dizinin Türkiye’deki ismi bu lakin yurtdışında “SpongeBob SquarePants” olarak geçiyor.

Stephen Hillenburg tarafından yapılan Sünger Bob çizgi filmi ilk olarak 1 Mayıs 1999 tarihinde ortaya çıktı. O günden beri toplamda 234 bölüme sahip olan Sünger Bob çizgi filminin hala daha yeni bölümleri çıkmaya devam ediyor.

40-X-Men

90’lı yılların çocuklarında önemli bir yere sahip olan başka bir çizgi film ise hepimizin bildiği X-Men serisinin çizgi film serisi.

İlk olarak 31 Ekim 1992 tarihinde ortaya çıkan X-Men markasının çizgi film serisi 20 Eylül 1997 yılına kadar yayın hayatına devam etti. Bundan sonra ise X-Men serisi daha çok sinemada karşımıza çıktı. Son günlerde ise bu evrende çok ciddi değişikliklerin yapılması tartışılıyor.

39-Voltron

21. yüzyıl çocuklarına Transformers’ı sorduğumuzda hepsinden olumlu bir cevap alacağımıza eminim. Lakin Voltron serisine bu kadar hakim olduklarını sanmıyorum. Oysaki Transformers serisinin atası diyebiliriz Voltron için. Tabii bu çizgi dizinin günümüzde popüler olmamasının nedenleri arasında geçmiş dönemlerde (1984) çıkış yapması da olabilir.

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim. Voltran’ın 2016 yılında çıkmış yeni bir versiyonu bulunmakta. Yayımcılığını ise Netflix yapıyor. Nostalji çizgi film serileri arayan kişiler için güzel bir alternatif olabilir.

38- Johnny Bravo 

Kaslı, ve bir o kadar da çapkın. En iyi çizgi filmler listesi içeriğimizde bu sefer 1995 yılına gidiyoruz. Van Partible tarafından 1995 yılında yapılan çizgi film serisi toplamda 4 sezon ve 67 bölümün ardından 27 Ağustos 2004 yılında takipçilerine veda etti.

Türkiye’deki çizgi dizi takipçileri ise bu dizi ile ilk yayın tarihinden 3 yıl sonra yani 1997 yılında, Cartoon Network vasıtası ile tanışabildi.

37-Popeye

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Muhtemelen Popeye deyince neden bahsettiğimi tam olarak anlamadınız. Çünkü bu çizgi dizinin Türkiyede’ki ismi orijinal halinden çok daha farklı. Hala daha hatırlayamayanlar için söyleyim. Temel Reis’ten bahsediyorum.

Belkide koca bir neslin ıspanak yemesinin tek sebebi olan Temel Reis çizgi filmi oldukça eski bir çizgi film. O kadar eski ki ilk bölümleri 1929 yılına kadar uzanıyor. Tabii o zaman ki Temel Reis çizgi filmleri siyah beyaz olarak yayımlanıyordu.

36-Gumball

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Şimdi hızlı bir zaman yolculuğu yapalım ve 1929’dan 2008 yılına gidelim. Yani Gumball’ın çıktığı zamana. Eski nesil pek rağbet göstermese de Gumball 2000 sonrası çocukların oldukça sevdiği bir çizgi film serisi oldu. Her ne kadar Türkiye’de inanılmaz ötesi sansüre maruz kalsa da insanlar tarafından oldukça sevildi. Lakin her iyi şeyin bir sonu vardır.

Ne yazık ki bu Gumball için de geçerli. Şu ana kadar toplamda 240 adet bölümü bulunan Gumball çizgi dizisi biz bu listeyi yazdıktan 3 gün sonra final yapacak. Yani 24 Haziran 2019 tarihinden sonra Gumball’ın yeni bir bölümünü göremeyeceğiz.

35-Generator Rex

en iyi çizgi filmler listesi

En iyi çizgi filmler listemizde 35. sırada bulunan yapım bu listede yer alan en yeni çizgi filmlerden birisi. Genarator Rex 23 Nisan 2010’da piyasaya çıkmış bilim kurgu temalı bir çizgi film serisi. Toplamda 60 bölüme sahip olan çizgi dizi, bugün bile açılıp izlenildiğinde birçok kişiyi tatmin edecektir.

Zaten 2010 yılında çıkmış olması Generator Rex’i diğer birçok çizgi filmden daha rahat izlenilebilir olmasını sağlıyordu. Birde bunun üzerine dizinin başarısını eklediğimizde Generator Rex çizgi film önerisi arayan kişilerin listesine eklemesi gereken yapımlardan birisi.

34-Garfield

Miskin kedi Garfield’ı tanımayanımız yoktur herhalde. Kendisi Türkiye nüfusunun yarısının Lazanyayı öğrenmesine sebep olan kedidir.

He ne kadar günümüz çizgi dizi izleyicileri Garfield’ın yeni versiyonuna maruz kalsa da Garfield’ın 1988’lere uzanan bir mazisi var. İlk olarak 1988 tarihinde izleyicileri ile buluşan çizgi dizi 6 yıl boyunca çekimlerine devam etti. 1994 yılında ise Garfield and Friends finalini yaptı. Lakin bu durum Garfield serisinin sonu değildi. Jim Davis’ın 1980’de yazdığı kitapta hayat bulan karakteri Garfield 1994’ten sonra da birçok farklı versiyonları ile karşımıza çıkmaya devam etti.

33-Mickey Mouse

En iyi çizgi filmler listesi içeriğimizde 33. sırada çizgi filmlerin atası olarak adlandırabileceğimiz bir çizgi dizi serisi olan Mickey Mouse var. Çizgi dizilerin atası diyorum. Çünkü Mickey Mouse 1928 yılında ortaya çıkmış bir karakter.

Mickey Mouse karakterinin ortaya çıkmasını sağlayan kişi ise Walt Disney. Kimdir bu Walt Disney diyecek olursanız kendisi Disney Productions’un kurucularından birisi. Disney Productions ise çizgi film dünyasında oldukça önemli bir yere sahip. En güzel çizgi filmler listemizde de kendilerine sık sık yer vereceğiz.

Mickey Mouse’a geri dönecek olursak. Kendisi bu listedeki en eski çizgi filmlerden birisi. Tv’lerin siyah ve beyazdan ibaret olduğu yıllarda ülkemizde çizgi film dendiğinde ilk akla gelen yapımlardan birisiydi. Bügün de nostaljik çizgi filmler önerisi arayan kişilere önerebileceğimiz bir yapım.

32-Masha And Bear

En iyi çizgi filmler listemizde 32. sırada bulunan Masha And Bear’ın listenin bir üstündeki yapımla arasında olan süre tam olarak 81 sene. Zaman gerçekten de oldukça hızlı geçiyor.

Oleg Kuzovkov’un 2009 yılında yaptığı çizgi film serisi Masha And Bear son dönemlerde ülkemizde oldukça rağbet gören yapımlardan birisi. Tabii son dönemler derken 2015 ve üstünü kast ediyorum. Çünkü Masha And Bear’ın 2009 yılında çıkış yapmış olmasına rağmen ülkemizde ilk olarak 2015’te türkçe dublajlı bir şekilde TV8 kanalında yayımlanmaya başladı.

31-Yu-Gi-Oh

en iyi çizgi filmler listesi

Bir japon çizgi filmi olmasına rağmen ülkemizde oldukça fazla rağbet gören bir çizgi dizi serisi Yu-Gi-Oh. İlk olarak 18 Nisan 2000 tarihinde çıkış yapan çizgi dizi 6 yıllık maceranın ardından 25 Kasım 2006’da yayınına son verdi.

Tabii bu durum sadece orijinal Yu-Gi-Oh serisi için geçerli. Çünkü bundan sonra yine aynı evrende geçen farklı çizgi filmler de çıkış yaptı. Hatta serinin birçok video oyunu bile bulunuyor.

30-Ben 10: Alien Force

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

2005 yılında hayatımıza giren ve 3 yıl gibi oldukça kısa bir süre içerisinde çok yüksek popülerliğe ulaşan Ben 10 serisinin yayın hayatını sonlandırmasının ardından ortaya çıkan ve orijinal hikayeyi devam ettirme amacı güden Ben 10: Alien Force en iyi çizgi filmler listesi 30. sırada kendisine yer bulmayı başarıyor.

Oldukça popüler bir seriyi devam ettiren Alien Force takipçileri tarafından da genellikle olumlu yorumlar aldı. Lakin hiç bir zaman orijinal olan Ben 10’un yerini doldurmayı başaramadı.

29-Regular Show

J. G. Quintel tarafından yapılan Regular Show listemizde 29. sırada yer alıyor. 14 Ağustos 2009 ile 16 Ocak 2017 yılları arasında yayınlanan sürekli dizi’nin yeni bölümleri şu an için çekilmiyor.

Regular Show’un Mordecai karakterinin seslendirmesini ise birçoğumuzun Spider-Man ve Deadpool’dan tanıdığı Harun Can yapmakta. Ayrıca sitemizde bulunan en iyi türkçe dublajlı oyunlar yazımızda da Harun Can tarafından seslendirilen bir türk yapımı video oyunundan bahsetmiştik. Merak edenler buradan o yazımıza ulaşabilirler.

28-He-Man and the Masters of the Universe

Özellikle 1980 çocuklarının oldukça beğendiği “güç bende artık” sloganı ile özdeşleşen He-Man and the Masters of the Universe çizgi dizisi 80’li ve 90’lı yılların en popüler yapımları arasında bulunuyor.

1983 yılında yayın hayatına başlayan He-Man and the Masters of the Universe çizgi dizisi 21 Kasım 1985’de yani toplamda 2 sezonun ardından izleyecilerine veda etti.

27-The Transformers

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Yine 80’lere gideceğiz. Ama bu seferki çizgi dizimiz 80’lerin dışında bile popüleritesini korumayı başaran bir çizgi film serisi olan Transformers.

İlk olarak 17 Eylül 1984 yılında yayımlanmaya başlayan Transformers serisi 4 yıl boyunca bu macerasına devam etti. 11 Kasım 1987 tarihinde ise orijinal seri sonlandırıldı. Lakin bu Transformers markasının ekranlara veda edişi değildi. Çünkü 1987’den sonra gerek video oyunu gerek çizgi film gerek ise sinema filmi olarak 10’larca farklı Transformers yapımına maruz kaldık.

26-Star Wars: The Clone Wars

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Efsanevi Star Wars serisinin 2008 yılında çıkan çizgi dizi versiyonu listemizin 26. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Toplamda 6 sezonluk çizgi film serisi 7 Mart 2014 tarihinde sona eriyor.

Star Wars çizgi filminin konu aldığı hikaye ise Star Wars serisinin 2. ve 3. filmi arasında geçiyor. Ayrıca eğer bu çizgi film serisini izlemek istiyorsanız, Star Wars: The Clone Wars’ın şu anda Netflix’te bulunduğunu belirtelim.

25-Superman

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

İlk olarak 26 Ekim 1941’de ortaya çıkan Superman karakteri çok net bir şekilde hem 1900’lere hemde 2000’li yılların başlarına damgasına vurmayı başarmış bir karakter.

Yıllar içerisinde onlarca farklı çizgi dizi versiyonu ile karşılaştığımız Superman çizgi filmi bugün için bile en popüler çizgi filmlerden birisi. Zaten bu yüzden en iyi çizgi filmler listemizde yer almayı başarıyor.

24-Spider-Man

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Spider-Man’de aynı Superman gibi oldukça köklü bir süper kahraman. Hatta Marvel’in başarılı pazarlama hamlelerinden dolayı son zamanlarda Superman’den bile daha popüler olduğunu söylesek yalan olmaz.

Oysaki Spider-Man’ın çizgi serisi Superman’den neredeyse 50 sene sonra piyasaya çıktı. Buna rağmen Spider-Man 21. yüzyıldaki en ppüler süper kahramanlardan birisi. Ayrıca en popüler çizgi dizilerden de birisi.

23-Woody the Woodpecker

En iyi çizgi filmler listesi içeriğimizde yine oldukça eski ve köklü bir çizgi film serisi ile birlikteyiz. Bu sefer ki konuğumuz Türkiye’deki insanların ağaçkakan woody olarak bildiği Woody the Woodpecker.

Ağaçkakan Woody‘nin hikayesi 1957 yılına kadar dayanıyor. İlk bölümü 3 Ekim 1957 tarihinde yayımlanan Woody the Woodpecker 1 yıllık yayın hayatının ardından 25 Eylül 1958 tarihinde yayım hayatını noktaladı. Lakin sonrasında bu çizgi film serisinin 1990’lı yıllarda tekrar çekildiğinin haberini aldık. Ayrıca yine 2017 yılında bu seriye ait bir animasyon sinema filmi de çıkış yaptı.

22-Ben 10

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Zaten Ben 10 serisine listenizde yer vermiştiniz diye düşünebilirsiniz. Evet haklısınız. Lakin listemizin 30. sırasında yer verdiğimiz Ben 10 serisi orijinal Ben 10 serisi değildi. Orijinal seriden sonra çekilmiş ve hikayede biraz daha ileriyi anlatan bir seriydi. Listemizin 22. sırasında bulunan Ben 10 ise orijinal serinin ta kendisi.

Cartoon Network‘un yayımladığı orijinal Ben 10 serisi 27 Aralık 2005 tarihinde yayımlanmaya başladı. 3 yıllık yayın hayatının ardından 2008 yılında sonlanan orijinal Ben 10 serisi yerini Ben 10: Alien Force’a bıraktı. 2 yıllık bir maceranın ardından ise Ben 10: Alien Force’da yerini Ben 10: Ultimate Alien’a bıraktı. Sonrasında ise çok daha farklı bir çizgi film olan Ben 10: Omniverse başladı.

21- Ed, Edd n Eddy

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Oldukça sevdiğim bir çizgi dizi olmasına rağmen hala daha Ed ve Edd arasındaki okunuş farkını anlayabilmiş değilim. Sanırım dil yapımız buna biraz uzak olduğundan kaynaklanıyor.

4 Ocak 1999 tarihinde başlayan Ed, Edd n Eddy toplamda 69 bölümden oluşmaktadır. Son bölümü ise 8 Kasım 2009 tarihinde yayımlanmıştır. Başarılı çizgi dizinin yayımcılığını ise Cartoon Network üstlenmiştir.

20- Inspector Gadget

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Türkiye’de ki ismi ile Müfettiş Gadget, en iyi çizgi filmler listemizde 20. sırada bulunuyor. Inspector Gadget özellikle ülkemizde oldukça popüler olan çizgi filmlerden birisi.

İlk bölümü 1982 yılında yayımlanan çizgi dizinin yıllar içerisinde birçok farklı versiyonu çekildi. Hatta en 2015-2018 yılları içerisinde farklı bir çüzgi dizi serisi daha çekildi. Lakin bunların hiçbirisi eski bölümlerinin yerini tutmadı. Müfettiş Gadget’ın altın dönemi 80’li yıllar ile 2000’li yılların arasına denk geliyor.

19-Lucky Luke

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Oyun, film, dizi, animasyon aklınıza gelebilecek her şeyde rol almış bir seri Lucky Luke serisi. Neden bahsettiğimiz hala anlamadıysanız belirtelim. Lucky Luke diye Red Kitten bahsediyoruz.

Türkiye’de bile inanılmaz ötesi bir popüleriteye sahip olan Red Kit serisi ilk olarak 1946 yılında ortaya çıktı. Tabii bu bahsettiğimiz çizgi roman serisi. Çizgi dizi olarak ise 1980’lerde ekranlarımıza taşınmaya başladı. Lakin Red Kit adı ile yapılan o kadar fazla çizgi dizi var ki bu konuda bir tarih belirtmek çok doğru olmaz.

18-The Road Runner Show

Chuck Jones tarafından ortaya çıkan The Road Runner Show, her ne kadar eski bir çizgi film serisi olsa da 80’ler, 90’lar hatta 2000 çocuklarının bile bildiği ender çizgi film serilerinden birisidir.

Bunun en önemli sebepleri ise The Road Runner Show’un bölümlerinin kısa olması ve hiç diyalog içermiyor olması gösterilebilir. Bundan dolayı The Road Runner Show ufak çocukların bile rahatlıkla izleyebilecekleri çizgi filmler arasında yer alıyor.

17-The Yogi Bear Show

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

En iyi çizgi filmler listemizde yine eski bir çizgi film serisi ile beraberiz. Gerçi eski demişken çok da eski değil, teknik olarak karakterin ilk ortaya çıkışı 1958 yılına dayanıyor. 1958’den beri Ayı Yogi ismini farklı birçok mecrada ve birçok farklı çizgi dizi serisi olarak gördük.

Yine Ayı Yogi’de eski ve nostaljik çizgi filmler arayan okurlarımıza tavsiye edeceğimiz yapımlardan bir tanesi.

16-The Pink Panther Show

Yine eski bir çizgi film. Zaten dürüst olmak gerekir ise listemizde bundan sonra yer alan çizgi filmlerin büyük bir kısmı 2000 yılı öncesinde çıkan çizgi filmlerden oluşuyor. Çünkü bu çizgi filmlerin 2000 sonrası yapımlara göre kendilerini duyurmak ve popüler olma şansları çok daha yüksek.

The Pink Panther Show‘da bu tarz çizgi filmlerden bir tanesi. 1969 ile 1979 yılları arasında yayımlanan The Pink Panther Show çizgi film dünyasının en önemli yapımlarından bir tanesi. Hatta bu ismi sahip birçok sinema filmi de bulunuyor.

15-Samurai Jack

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Dürüst olmak gerekir ise bu listeyi okuyan insanların en az yüzde 90’ının Samurai Jack hakkında bildiği bir şeyler vardır. En azından birkaç bölümünü izlemişlerdir diye düşünüyorum. Sonuç olarak tam 16 yıllık bir diziden bahsediyoruz.

10 Ağustos 2001 tarihinde başlayan Samurai Jack’in son bölümünün yayımlanma tarihi 20 Mayıs 2017. Neyseki dizi öyle veya böyle sonuçlandı. Şahsen 7 yaşımda takip etmeye başladığımız dizinin akıbetini ancak eşşek kadar bir adam olduğumda görebilmeyi başardım.

14-Adventure Time

en iyi çizgi filmler listesi

Finn ve Köpek Jake’ın maceralarını içeren Adventure Time (Macera Vakti) listemizin 14. sırasında kendisine yer buluyor. Pendleton Ward tarafından yapılmış Adventure Time çizgi dizisi ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkmış ve toplamda 10 sezon boyunca devam etmiştir.

283 farklı bölüme sahip olan Adventure Time dizisinin yayımcılığını Türkiye’de Cartoon Network üstlenmiştir. Lakin diziyi şu anda Netflix üzerinden izleyebilmeniz de mümkün.

13-DuckTales

En iyi çizgi filmler yazımızın başında “Disney ile sıklıkla karşılaşacağımızı” söylemiştik. İşte şu anda da o karşılaşmalardan birisini yapıyoruz. Disney’in yapımcılığını üstlendiği DuckTales, en güzel çizgi filmler listemizde 13. sırada kendisine yer buluyor.

Disney’in yaptığı neredeyse tüm diğer işler gibi Duck Tales’in de kökeni oldukça eskilere dayanıyor. Lakin her ne kadar eski bir çizgi film serisi olursa olsun, Disney bu seriye hala daha oldukça ciddi yatırımlar yapıyor. Bunlara bir örnek olarak Duck Tales’in 2017 serisinde ki tekrar yapımını gösterebiliriz.

12-The Powerpuff Girls

Hakkını teslim etmemiz gereken bir başka firma ise Cartoon Network. Her ne kadar yapımcı değil yayıncı olsalar da birçok çizgi dizinin yapımında dolaylı yollardan emekleri bulunuyor.

1998 yapımı The Powerpuff Girls’de bunlardan bir tanesi. Gerçi bu serinin orijinal adı The Powerpuff Girls değil. Serinin orijinal adı Whoopass Stew ve 1992 tarihinde yapıldı. Ama insanları bu çizgi diziyi daha çok The Powerpuff Girls adı ile biliyorlar. Bu yüzden bizde listemizde bu ismi kullandık.

11-The Jetsons

Uzay ve bilim kurgu temalı ender çizgi filmlerden birisi olan The Jetsons ya da türkçe ismi ile Jetgiller en güzel çizgi filmler listemizde 11. sırada bulunuyor.

Her ne kadar 23 Eylül 1962 tarihinde çıkış yapmış bir çizgi dizi olsa da Türkiye’de tam anlamı ile popülerliğe erişmesi 80’li yılları buldu. Dizinin son bölümü ise 12 Kasım 1987 tarihinde yayımlandı. Listemizde yer alan diğer dizilerin aksine Jetgiller için farklı bir uyarlama yapıldı.

10-Rick and Morty

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Söz konusu listemiz Türkiye’de popüler olan çizgi diziler ya da Türk insanın en çok sevdiği çizgi diziler olsa da biz ufak bir istisna yaptık ve Rick and Morty’i listemizin 10. sırasına yerleştirdik. Aksi takdirde Rick and Morty’nin bu listede şans bulması imkansızdı.

Lakin bizler bu diziyi oldukça fazla seviyoruz ve Türkiye’de bu çizgi diziye yeteri kadar önem verilmediğini düşünüyoruz. Bu yüzden insanların dikkatini çekebilmek için diziye bu listemizde bir şans verdik. Ayrıca bizden de size bir tavsiye, eğer izleyecek bir çizgi dizi bulamıyorsanız İMDB puano 9.3 olan Rick and Morty’i hepinize tavsiye ederiz.

9-Dexter’s Laboratory

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Yine farklı bir Cartoon Network dizisi ile birlikteyiz. Bu sefer ki çizgi dizimiz direkt olarak Cartoon Network Studios tarafından yapılmış bir çizgi dizi. Genndy Tartakovsky‘nin fikirlerinden ortaya çıkan Dexter’ın Laboratuvar’ı ilk yayınına 28 Nisan 1996 tarihinde başlamıştır. Başarılı çizgi dizi 20 Kasım 2003 tarihinde ise yayın hayatına son verdi.

Bireysel anlamda benimde oldukça fazla sevdiğim Dexter’ın Laboratuvar’ını en iyi çizgi filmler listesi içeriğimizde 9. sıraya yerleştirdik.

8-Scooby-Doo

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

80’li yılların bir başka popüler çizgi filmi Scoony Doo, en güzel çizgi filmler listemizde 8. sırada bulunuyor. Her bölümünde farklı bir olayın çözüldüğü ufak bir mini dedektiflik serisi olan Scooby Doo yayın hayatına 1969 yılında başladı.

Her ne kadar orijinal Scooby Doo serisi yayın hayatına başladıktan 1 sene sonra sonlanmış olsa da serinin asıl popüleritesi bundan sonraki dönemlerde yapılan farklı uyarlamalar ile ortaya çıktı. Sonuç olarak Scooby Doo bugün için bile oldukça önemli bir marka olarak karşımıza çıkıyor.

7-Batman: The Animated Series

Hepimizin bildiği efsanevi çizgi roman serisi Batman’ın çizgi dizi versiyonu en iyi çizgi filmler listemizde 7. sıradan giriş yapmayı başarıyor. Her ne kadar diğer süper kahraman çizgi film serilerine ekranlarımıza daha geç çıkmış olsa da bu konudaki en başarılı uyarlamalardan bir tanesi olmayı başarmıştır.

İlk uyarlaması 5 Eylül 1992 tarihinde başlayan ve 3 yıllık bir maceranın ardından 1995 yılında ilk versiyonunu sonlandıran Batman serisinin önümüzdeki yıllarda da birçok farklı versiyonu çekildi. Lakin bunların arasında en çok sevilen orijinal seri yani Batman: The Animated Series‘di.

6-Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles daha doğrusu bizim tabirimiz ile Ninja Kaplumbağalar. 28 Aralık 1987 ile 2 Kasım 1996 tarihleri arasında yayın hayatını sürdüren bir çizgi dizi serisidir.

Lakin popülerlik yılları daha çok 90 sonları ve 2000 başlarına tekabül etmekte. Zaten bu dönemlerde Ninja Kaplumbağaların birçok farklı versiyonu yapıldı. Bunların arasında video oyunları ve sinema filmleri de bulunuyor.

5-The Bugs Bunny Show

Tam 52 yıllık bir macera. Evet yanlış duymadınız 52 yıl. Sanırım bu listede en uzun süre boyunca yayın hayatına devam eden yapım. Birçok çizgi dizinin 5 yılı geçmediği düşünüldüğünde The Bugs Bunny Show’un bu kadar uzun süreli yayın yapması oldukça ilginç bir bilgi. Bunun yanı sıra çizgi dizinin birçok insan tarafından sevildiği gerçeğini de ortaya koyuyor.

The Bugs Bunny Show’un ilk kez seyirci ile buluşması 1948 yılına dayanıyor. Yıllar içerisinde birçok kez el değiştiren çizgi film serisi en son olarak 2000 yılında yayın hayatını sonlandırıyor.

4- The Flintstones

En güzel çizgi filmler listemizin 4. sırasında Türkiye’de ki ismi ile Taş Devri olarak bilinen ve büyük küçük herkesin severek izlediği bir çizgi dizi serisi bulunuyor. 1960 ile 1969 yılları arasında yayınlanan çizgi film serisi Türkiye’de 2000’li yıllara kadar popülerliğini korumayı başardı.

Her ne kadar 2000 sonrasında da bu seriyi canlandırabilmek adına bazı çalışmalar yapılmış olsa da, yeni nesil tarafından fazla ilgi duyulmayan bu yapımlar çok fazla popüleriteye ulaşamadı.

3-The Smurfs

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

80’li yıların en popüler çizgi filmleri arasında yer alan belki de ilk sıraya oynayan şirinler en güzel çizgi filmler listemizde 3. sırada bulunuyor. Her ne kadar 80’li yıllarda çıkmış bir çizgi film olsa da günümüzde bile popüleritesini korumayı başaran ender yapımlardan birisi. Bu konudaki başarısının son yıllarda ortaya çıkan sinema filmleri ile çok bir alakası yok. Bunun en büyük sebebi çizgi filmin 7’den 70’e herkese kendisini sevdirmesinden kaynaklanıyor.

Eğer iyi bir çocuk olursanız, bir gün siz de şirinleri görebilirsiniz.”

2-Tom and Jerry

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Çizgi dizi ya da çizgi filmlerden bahsedildiğinde herkesin aklını ilk gelen yapım Tom and Jerry‘dir. Özellikle de bu kişi Türkiye’de yaşıyorsa. Çünkü Türk insanı için Tom and Jerry’nin yeri çok daha ayrıdır.

1940 yılında ortaya çıkan Amerikan animasyon dizisi Tom and Jerry’nin şu anda yüzlerce farklı versiyonu bulunuyor. Bu yüzden biz en iyi çizgi filmler listesi içeriğimizin 2. sırasına bu yapımlardan birisini almak yerine tüm Tom and Jerry serisini yerleştirmeyi daha uygun gördük.

Sadece çocukların değil büyüklerin bile ilgi ve merakla izlediği Tom ve Jerry serisi 80 yıllık yaşına rağmen hala daha ayakta kalmayı başarabilen ve kendini izlettirebilen ender çizgi film markalarından.

1- Looney Tunes

en iyi çizgi filmler listesi
en iyi çizgi filmler listesi

Listenin 1. sırasında farklı bir çizgi diziyi görünce şaşırmış olmalısınız. Nitekim haklısınız da. Türkiye için yapılan bir en iyi çizgi filmler listesi konulu içeriğimizde ilk sırada olması gereken yapım çok büyük bir ihtimal ile Tom ve Jerry veya Şirinler olmalıydı. Lakin biz listemizde ilk sıraya Looney Tunes’u (sevimli kahramanlar) koymayı daha mantıklı bulduk. Çünkü,

Looney Tunes tek bir çizgi filmden oluşmuyor. Looney Tunes’in içinde birçoğumuzun severek izlediği her birisi kendi dalında oldukça başarılı olan onlarca farklı çizgi film karakteri bulunuyor. Birkaç örnek vermemiz gerekir ise;

 • Bugs Bunny
 • Tweety ve Sylvester
 • Daffy Duck
 • Tazmanya Canavarı
 • Hızlı Gonzales
 • Road Runner
 • Yosemite Sam
 • Porky Pig

ve daha nicesi bu programın içerisinde bulunuyor. Bu yüzden Looney Tunes en güzel çizgi filmler listemizde ilk sıraya yerleşmeyi başarıyor.

En İyi Çizgi Filmler Listesi

 1. Looney Tunes
 2. Tom and Jerry
 3. The Smurfs
 4. The Flintstones
 5. The Bugs Bunny Show
 6. Teenage Mutant Ninja Turtles
 7. Batman: The Animated Series
 8. Scooby-Doo
 9. Dexter’s Laboratory
 10. Rick and Morty
 11. The Jetsons
 12. The Powerpuff Girls
 13. DuckTales
 14. Adventure Time
 15. Samurai Jack
 16. The Pink Panther Show
 17. The Yogi Bear Show
 18. The Road Runner Show
 19. Lucky Luke
 20. Inspector Gadget
 21. Ed, Edd n Eddy
 22. Ben 10
 23. Woody the Woodpecker
 24. Spider-Man
 25. Superman: The Animated Series
 26. Star Wars: The Clone Wars
 27. The Transformers
 28. He-Man and the Masters of the Universe
 29. Regular Show
 30. Ben 10: Alien Force
 31. Yu-Gi-Oh
 32. masha and bear
 33. Mickey Mouse
 34. Garfield and Friends
 35. Generator Rex
 36. Gumball
 37. Popeye (Temel REsi)
 38. Johnny Bravo 
 39. Voltron
 40. X-Men
 41. SpongeBob SquarePants
 42. South Park
 43. Foster’s Home for Imaginary Friends
 44. Justice League
 45. Snoopy
 46. Bakugan
 47. Cedric
 48. Casper
 49. Mask
 50. Heidi

Yine oldukça uzun bir liste ile sizlerin karşısındaydık. Her ne kadar en iyi çizgi filmleri bu listede derlemeye çalışsak da zevkler ve renkler tartışılmaz ilkesinden yola çıkarak bu listenin herkese hitap etmeyeceğini biliyoruz. Bu yüzden sizlerden yorumlar bölümünde kendi listelerinizi ya da sevdiğiniz çizgi filmlerin hangi sırada olması gerektiğini bizimle paylaşmanızı rica ediyoruz. Bu sayede ortaya çok daha kaliteli ve herkese hitap eden bir liste çıkabilir. Şimdiden teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.