Hayatta Kalma Oyunlarını Sevenlerin Mutlaka Oynaması Gereken 50 Oyun

0

Hayatta kalma konsepti dizilerde ve filmlerde de popüler olmanın yanı sıra oyunlarda da oldukça popülerdir. Oyunlarda bu türün ortaya çıkışı çok eskiye dayanmıyor. Geçmişte korkuyla harmanlanmış veya saf bir şekilde piyasaya çıkmış hayatta kalma oyunları olsa da bu türün yaygınlaşmasını sağlayan ve en iyi hayatta kalma oyunları deyince akla gelen en bariz oyun Minecraft’tır. Hepimizin elbet bir gün oynadığı Minecraft çıkış yaptığı günden bugüne hayatta kalma oyunlarına yön vermiş ve yeni dallara ayrılmalarına sebep olmuştur. Günümüz oyuncuları çoğu hayatta kalma oyununu denemiş olsa da eminiz ki ismini bile hiç duymadıkları oyunlar vardır. Fakat herkesin bilgisayarı bu oyunları açmaya yetmeyebilir. Eğer düşük sistem bir bilgisayarınız varsa sizi direkt olarak Düşük Sistemli Hayatta Kalma Oyunları yazımıza alabiliriz.

Hayatta kalma oyunları oldukça geniş bir türdür. Bunun içerisinde adada birçok kişinin hayatta kalmaya çalıştığı Battle Royale de bulunur, korku türüyle harmanlandığı yapımlar da vardır. Bunların hepsi bir yana ham bir şekilde sadece hayatta kalma deneyimini hedefleyen oyunlar da vardır. Bu yüzden en iyi hayatta kalma oyununu seçmek epey zor ve kişiden kişiye değişecek bir iştir. Lakin biz bugün Fizidi editörlerinin oylamaları ile en iyi hayatta kalma oyunları 2020 konulu bir liste hazırladık. Dilerseniz fazla vakit kaybetmeden en iyi survival oyunları 2020 listemize başlayalım.

En İyi Hayatta Kalma Oyunları


50-Dead Rising

Hayatta kalma türündeki oyunlar zaman zaman çok kırılgan ve gelişimi zor karakterlere yer verirken Dead Rising bu tarzdan tamamen uzak durarak kendi imajını çiziyor.

Dead Rising hayatta kalma oyunları camiasındaki en kaotik evrene sahiptir. Yüzlerce zombi üstünüze akın ederken gerek silahınızla gerek sopalarla gerektiğinde ise elinize ilk aldığınız şeyle ortalığı karıştırdığınız bir kıyamet sonrası zombilere karşı hayatta kalma oyunudur. En iyi survival oyunları listemizde ise 50. sırada bulunuyor.

49-Nether

Phosphor Games tarafından geliştirilip ilk olarak 29 Ekim 2013 tarihinde piyasaya sürülen Nether, çok oyunculu birinci şahıs hayatta kalma oyunudur.

Oyun kıyamet sonrasındaki bir evrende geçiyor. Oyunun temel mantığı looter-shooter olarak bilinen eşyaları toplayıp kullanıcıların daha iyi eşyalar için birbirini avladığı bir mantık üzerinden ilerliyor. Zombilere karşı hayatta kalma oyunu arayanlar için güzel bir alternatif olabilir.

48-Depth

Depth listedeki nadir su altı hayatta kalma oyunları arasındadır. Oyunda iki farklı takım seçimi vardır. Bunlardan ilki insan ikicisi ise köpekbalıkları. Her iki karakter sınıfında da hayatta kalarak rakip oyuncuların görevlerini tamamlamalarını engellemeye çalışıyoruz.

Oyun çok oyunculu bir yapıya sahiptir. İster takım halinde isterseniz de bireysel olarak bu oyunu oynayabilirsiniz.

47- Scum

Scum, PUBG, Fortnite tarzında bir hayatta kalma oyunudur. Oyun diğer Battle Royale kategorisindeki oyunlara nazaran daha gerçekçi bir deneyim sunmayı hedeflemiştir.

FPS bir sunum içerisinde olan Scum çok büyük bir kitlesini kaybetmiştir fakat hala günümüzde de hayatta kalma oyunları arasında varlığını sürdürmektedir. Eğer güncel Battle Royale deneyimlerinden bıktıysanız göz atmanızda fayda var.

46- Conan Exiles

Conan Exiles oyunu, Conan the Barbarian evreninde geçen bir fantezi oyunudur. Orta çağ silahlarını kullanarak hayatta kaldığımız oyun building, crafting cephesinde de iyi işler ortaya çıkarmıştır.

Oyun TPS bakış açısına sahip, klan savaşlarının ve bireysel düelloların ön planda olduğu bir oynanış sunuyor. Bunların yanı sıra da hayatta kalma ögelerini iyi kullanıyor. Pc platformunun yanı sıra PS4 ve Xbox One platformunda da bulunuyor.

45- Sunless Sea

Sunless Sea listedeki diğer oyunlardan daha marjinal ve daha farklı bir tarzdadır. Bunun en büyük sebebi de bir indie yapım olması olabilir. Sunless Sea, Failbetter Games tarafından 2015 senesinde piyasaya sürülen bir hayatta kalma oyunudur.

Oyun temelinde açık denizde hayatta kalmayı konu alır. Sunless Sea tek kişilik bir oyundur. Bu yüzden co-op hayatta kalma oyunları arıyorsanız hayalleriniz yarım kalabilir. Bütün bunların yanı sıra oyun oldukça zengin keşif ögelerini de oyuncularına sunuyor. En iyi hayatta kalma oyunları listemizin 45. sırasında bulunan bu yapımı farklı oyunlar arayan kişilere rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

44- Project Zomboid

https://youtu.be/TbF8N49CI54

Project Zomboid iki firmanın ortak ürünü olan bir oyundur. Oyun açık dünya hayatta kalma ögelerini kullanmaktadır. Fakat hala geliştirme sürecinde olduğu için son halinde değildir.

Oyunda üstünüze akın eden zombileri öldürüyor, materyal topluyor ve hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Bunu yaparken de arkadaşlarınızın desteğini alabiliyorsunuz. Co op bir şekilde zombilere karşı hayatta kalma oyunları arıyorsanız Project Zomboid’i deneyebilirsiniz.

43- Pathologic

Rus oyun geliştirme stüdyosu Ice-Pick Lodge tarafından geliştirilmiş Pathlogoic hayatta kalma türünün çok farklı deneyimlerinden birisidir. Tarihler 2005’ü gösterdiğinde ilk defa piyasaya sürülen oyun marjinal oluşuyla dikkat çekti.

Korku ve psikoloji ögelerinin ağırlıklı olduğu bu rol yapma-hayatta kalma oyununda oyuncuları çok farklı bir deneyim bekliyor. Eski oluşuna karşın başarılı bir yapım olan oyun elindeki materyalleri oldukça iyi kullanıyor.

42- No More Room in Hell

No More Room in Hell üstünüze akın eden zombilerden bir şekilde kurtulup hayatta kalmaya çalıştığınız online bir oyundur. Bu oyunu maalesef ki tek başınıza oynamanız mümkün değildir.

Oyundaki amacınız gerekli nesneleri bulurken zombilerle baş etmek ve nesneleri birleştirip yardım çağırmak, kaçmak veya zombileri tamamen imha etmektir. Bunu da yapmanın en güvenilir yolu takım arkadaşlarınızla sağlam bir görev dağlımı yapmaktır.

41- Dead Island

Dead Island kült mertebesine ulaşmış güzel hikayeli bir hayatta kalma oyunudur. Açık dünyaya sahip olan bu oyunda gelişmiş bir ada şehrinde zombilere karşı hayatta kalmaya çabalıyoruz. Aynı zamanda bir adada hayatta kalma oyunu arıyorsanız da bu oyunu tercih edebilirsiniz.

Beklenmedik şekilde gelişen bu enfeksiyona karşı gelmeye çalışırken karakterimizle beraber yeni dünyayı öğreniyor ve başarılı bir FPS oyununun nasıl yapılacağını öğrenmiş oluyoruz.

40- Creativerse

Creativerse açık bir şekilde Minecraft’tan ilham alarak geliştirilmiş, 2014 senesinde ise piyasaya sürülmüş ücretsiz bir hayatta kalma oyunudur. Bu bağlamda Minecraft benzeri oyunlar arıyorsanız kendisini size önerebiliriz.

Oyun Minecraft görüntüsü ve benzer mekanikleriyle bilim-kurgu ögelerini birleştirmiştir. Bu sayede de yarı özgün yarı Minecraft benzeri bir eser ortaya çıkarmıştır.

39- Unturned

Unturned da listedeki bir başka ücretsiz hayatta kalma oyunu arasındadır. Çizim benzeri grafiklere sahip olan bu hayatta kalma oyunu da zombiler üzerinden bir hikaye kurmuştur.

İstersen Unturned’u online olarak pvp şekilde de oynayabilirsiniz. Yiyecek ve hayatta kalmanızı sağlayacak şeyler bulmanın yanı sıra zombilere ve onlar kadar hatta daha da tehlikeli olan düşman oyunculara da dikkat etseniz iyi edersiniz.

38-Darkwood

Darkwood, Acid Wizard Studio tarafından geliştirilen, bol bol korku ögesi içeren bir hayatta kalma korku oyunudur. Oyun 24 Temmuz 2014 tarihinde Steam Early Access aracılığıyla piyasaya sürüldü birçok platformda varlığını gösterdi.

Bunun yanı sıra Darkwood birçok seçkin eleştiri ve inceleme platformundan da oldukça yüksek puanlar alarak 2017 senesinin göze çarpan oyunlardan birisi olmuştur.

37- Rimworld

Rimworld yukarıdan bakışa sahip olan inşa etme ve yönetme oyunudur. Fakat bunu basit bir mantık üzerinden yapmak yerine bol bol detaya ayırmıştır.

Oyundaki amacımız savunması yüksek ve hayatta kalma ögeleri fazla olan bir sığnak inşa ederek kendimizin ve çetemizin devamlılığını sağlamak. Rimworld Pc hayatta kalma oyunları arasında benim en çok sevdiğim yapımlardan bir tanesi.

36- We Happy Few

We Happy Few, ismi pek duyulmamış Contras oyununun da arkasındaki isim olan Compulsion Game tarafından geliştirilen birinci şahıs hayatta kalma-RPG oyunudur

We Happy Few, Engine 4 ile geliştirilmektedir ve şu an pre-alpha aşamasındadır. Eğer oyunu edinmek isterseniz beta’ya geçmeden önce daha uygun bir fiyata kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

35- Last Oasis

Last Oasis, net bir şekilde Mortal Engines filminden esinlenmiştir. Oyunda hareket eden üsler yaratarak dünyanın üzerine kendi dünyanızı yaratıyorsunuz.

Oyun temelde inşa etme ve lootlama üzerine kurulmuştur. Bunun yanı sıra diğer oyuncularla rekabete girebilir, haritayı keşfedebilirsiniz. Oyun şu anda Steam üzerinde erken erişimdedir.

34- Starbound

Starbound, Terraria benzeri bir 2D survival oyunudur. Oyun ağırlıklı olarak Terraria’dan esinlenmiş fakat evren olarak çok daha farklı bir konum seçmiştir. Ayrıca oyundaki yaratık çeşitliliği de oldukça tatmin edicidir.

Aksiyonun da güzel bir şekilde yedirildiği Starbound ilk defa 2016 senesinin temmuzunda oyuncularla buluşmuştur.

33- The Wild Eight

The Wild Eight, Yakutian firması tarafından geliştirilen ve HypeTrain Digital tarafından PS4, Xbox ve PC gibi platformlar için yayınlanan, açık dünyadaki bir hayatta kalma simülasyon oyunudur.

Oyun izometrik tarzda bir kamera açısında sahiptir. Ayrıca çok başarılı bir atmosfer yansıtma tarzına da sahiptir.

32- Fallout

Fallout en bilinen nükleer felaket sonrası survival oyunlarından birisidir. Size ne yapacağınızı çok fazla anlatmayışıyla, radyasyonun etkisiyle yok olmuş dünyasıyla sizi içine çekecektir.

Fallout 76 faciasından önceki oyunları oldukça güzel bir hikayeyle harika hayatta kalma ögelerini bir arada çok dengeli bir şekilde tutmayı başarıyorlar. Eğer farklı bir hayatta kalma oyunu arıyorsanız göz atmanızda fayda var.

31- Playunknown’s Battleground

Playunknown’s Battleground yani bilinen ismiyle PUBG için çok bir şey yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Eminiz ki hepiniz PUBG’yi illa ki bir kere denemişsinizidir.

Çıktığı yıllarda şimdiki halinin 3 katı daha popüler olsa da hayatta kalma dünyasına farklı bir doku getirdiği için uzun bir süre daha dillerden düşmeyecek gibi duruyor.

30- Fortnite

Battle Royale-Survival denince akla ilk gelen isimlerden birisi olan Fortnite da en iyi hayatta kalma oyunları listemizin içerisinde olmayı hak eden oyunlardan birisi.

Bir adada fütursuzca insanların birbirini öldürdüğü bu deneyim son dönemin en büyük trendi olmayı başardı ve çoğu listede en üstteki yerini aldı.

29- Arizona Sunshine

Arizona Sunshine bir VR yani sanal gerçeklik oyunudur. Fakat Arizona Sunshine oyununu özel yapan şey VR mantığını çok iyi anlamış olmasıdır. Azımsanmayacak süredeki deneyimiyle oyunculara farklı bir hayatta kalma deneyimi sunuyor.

Eğer en iyi VR hayatta kalma oyunları gibi bir arama içerisindeyseniz Arizona Sunshine listenizin en üstünde olmalıdır. Sanal gerçeklik gözlüğü sahiplere bu oyuna bir göz atsa iyi olur.

28- Trove

Trove oyunculara çok farklı bir hayatta kalma deneyimi sunmayı hedefliyor. Oyunu birbirinden farklı karakterlerle tekrar tekrar bitirip farklı zevkler alabilirsiniz.

Ücretsiz hayatta kalma oyunları arasında olan Trove, pixel bir görselliğe sahiptir. Oyunda çeşitli classlarla karakterinizi geliştiriyor ve oyun sonu seviyesine gelmeye çalışıyorsunuz.

27- H1Z1

Battle Royale-Survival trendini başlatan oyun olarak görebileceğimiz H1Z1 bu işin en önde gelen isimlerinden bir tanesiydi. Fakat içerdiği hatalar ve bir türlü önüne geçemedikleri sorunlardan dolayı tahtlarını kaptırdılar.

Şimdiyse H1Z1 çok fazla insanın oynamadığı bir Battle Royale hayatta kalma oyunu olarak mağazadaki yerini koruyor.

26- The Culling

The Culling doğrudan Hunger Games kitap filminden etkilenen bir oyundur. Gezdiğiniz haritada gökyüzünde hayattaki oyuncuların adının yazması, ölenlerin üstünün çizilmesi, eşyaların craft edilmesi gibi birçok detay da buna örnektir.

Maalesef ki The Culling eskisi kadar oynanmayan bir Battle Royale-Survival oyundur. Buna rağmen bu oyunu deneyim etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

25- 60 Seconds

60 Seconds listedeki en farklı hayatta kalma oyunudur. Açık dünyası hatta neredeyse bir dünyası bile yoktur. Kısıtlı zaman içerisinde doğru hamleleri yaparak bombanın patlamamasını ve canınızın kurtulmasını hedefliyorsunuz.

Oyun yayıncılar ve YouTuberlar arasında da oldukça popüler olmayı başardı. Buna rağmen oyun indie olduğu için oldukça uygun fiyata Steam üzerinden satılıyor. Eğer ucuz hayatta kalma oyunları arayışı içindeyseniz göz atsanız iyi edersiniz.

24- Miscreated

Miscreated uzun yıllardır varlığını sürdüren çok oyunculu bir hayatta kalma oyunudur. Looter n Shooter mekaniği üzerinden yürüyen oyunun oyuncu sayısı az olsa da haritası için yeterli miktardadır.

Eğer DayZ tarzı daha ucuz bir deneyim arıyorsanız Miscreated bu arayışınızda bulabileceğiniz en iyi hayatta kalma oyunları arasındadır.

23- Sheltered

Kıyamet sonrası yani post-apokaliptik bir dünyada hayatta kalmaya çalıştığınız bir oyun. Birçok noktada This War of Mine oyununa benziyor. Lakin ahlak kurallarından ziyade kaynak toplama ve üs geliştirme materyallerine daha çok önem veriyor. Zaten oyunun tek amacı da bu. Üssünü geliştirmek ve bulunduğun bölgeden kurtulabilmek.

Sheltered ilk defa 2016 senesinde birçok platforma çıkışını gerçekleştirdi. Eğer This War of Mine oyununu taze bitirdiyseniz ve o tarzda bir oyun arıyorsanız bu oyun ilk bakmanız gereken yapımlardan birisidir. Özellikle survival konseptini oldukça iyi bir şekilde kullanan oyun en iyi survival oyunları listemizde 23. sıradan kendisine yer bulmayı başarıyor.

22- Left 4 Dead

Left 4 Dead, oldukça köklü bir çok oyunculu bir zombi hayatta kalma oyunudur. Arkadaşlarınızla yüzlerce zombiyi yakıp yıkacağınız bir oyun arıyorsanız Left 4 Dead serisi tam sizlik.

Oyun FPS bakış açısına sahiptir. İsterseniz arkadaşlarınızla isterseniz de tanımadığınız insanlarla rastgele eşleşerek çok oyunculu bir şekilde oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra isterseniz tek başınıza da bir deneyim yaşayabilirsiniz.

21- Oxygen not Included

Oxygen not Included, uzay hayatta kalma oyunları denince akla ilk gelen oyunlardan birisidir. Amacımızın uzayda koloni kurup, yeterli materyalleri toplayarak hayatta kalmak. Fakat bunu yaparken uzayın birçok zorluğuyla da yüzleşiyoruz.

Oyun oynanış olarak This War of Mine’ı andırsa da birçok farklı mekaniği vardır. Oxygen not Included da platform bakış açısına sahiptir.

20- Days Gone

Sıradaki oyunumuz PlayStation 4 için exclusive yani özel olarak çıkmış olan oyunlardan birisidir. Days Gone açık dünyada oluk oluk gelen zombileri farklı yöntemlerle öldürmeyi planlayan bunun yanı sıra da eşsiz bir hikaye anlatmayı hedeflemiştir.

Genelde olduğu gibi evdeki hesap çarşıya uymadı ve Days Gone çeşitli yönlerden patlak verdi. Buna rağmen hayatta kalma oyunları denince akla gelmeyi başaran bir yapım da oldu.

19- Astroneer

Astroneer bincelerce keşfedilebilir gezegene sahip bir uzay hayatta kalma oyunudur. Başta vaatlerini gerçekleştirememiş olsa da zaman içerisinde gelen güncellemelerle çok daha iyi bir evren sunan oyun hala güncellenmeye devam ediyor.

Açık dünya, macera, uzay temalarını en iyi birleştiren hayatta kalma oyunlarından olan Astroneer oldukça farklı bir kamera açısı ve craft sistemine sahiptir. Fakat bu demek değil ki alışması zor. Oyuna çok doğru bir şekilde yedirilmiş mekaniklere eliniz hızla alışıyor.

18- State of Decay

Tarihler 2013’ü gösterdiğinde piyasaya sürülen State of Decay oyunu iki oyunluk bir seridir. Oyunda indie bir oyun olmakla beraber açık dünyaya sahiptir.

Oyun Co-Op şekilde arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz en iyi hayatta kalma oyunları arasındaki yerini alabilir. Fakat içerdiği oyun hataları ve bazı mekaniklerin gereksiz zor ilerleyişi yüzünden eleştirmenlerden pek iyi not alamamıştır.

17- Raft

Raft ilk defa piyasaya sürüldüğünde harici bir websitesinden ücretsiz olarak oynanabiliyordu. Tabii bu zamanlar alpha aşamasında olan oyun günümüzde yani 2019 senesinde Steam üzerinden ücretli bir şekilde satılmaya başlandı.

Oyundaki amacımız üstünde olduğumuz tahta parçasını büyütmek, geliştirmek. Bunu yapmak için denizde yüzen atıkları toplamak ve elimizdeki nesneleri geliştirmemiz gerekmektedir. Fakat etrafımızdaki köpekbalıklarını unutmamak gerek.

16- Dying Light

Dying Light, Techland tarafından geliştirilen, ilk defa 2015 senesinde piyasaya sürülmüş bir açık dünya, hayatta kalma, parkur oyunudur. Oyunun içerisinde binaların üstünde seyahat edebilir, zombileri gizlilik yoluyla ekebilirsiniz.

Bunların yanı sıra Dying Light oyununun haritası Türkiye’de geçiyor. Oyunda da doğrudan Harran olarak geçen yer Şanlıurfa’nın içinde yer alıyor. En iyi hayatta kalma oyunları listemizde ise 16. sırada bulunuyor.

15- DayZ

Açık dünya PvP hayatta kalma oyunu denince akla ilk gelen isimlerden olan DayZ listeminizin 15. sırasında. Uzun yıllarca erken erişimde olup bir türlü tam olarak piyasaya sürülmeyen oyun 2018 senesinde tam olarak yayımlandı.

Looter n Shooter kategorisinin en ağır isimlerinden olan DayZ hala hatrı sayılır sayıda oyuncu kitlesine sahip. Eğer farklı bir hayatta kalma oyunu arıyorsanız göz atsanız iyi edersiniz.

14- Hurtworld

Hurtworld, sıfırdan başlayıp hem diğer oyunculara karşı hem de doğal etkenlere karşı hayatta kalmaya çalıştığınız inşa odaklı bir hayatta kalma oyunudur. FPP bakış açısına sahip oyunu isterseniz TPP olarak da oynayabilirsiniz.

Oyunun en belirgin özelliklerin birisi oyundaki oyuncuların yardımsever mi yoksa eşyalarınızın peşinde olup olmadıklarını anlayamamanız. Bu yüzden herkese temkinli yaklaşmakta fayda var.

13- Stranded Deep

Stranded Deep, The Forets ile yakın dönemde piyasaya çıkmış bir uçak kazası sonra hayatta kalma oyunudur. Uçağınızın yaptığı arıza sonucunda düştüğünüz adada gelişip hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Keşif odaklı hayatta kalma oyunları arasında boy gösteren Standed Deep için gizemli bir finali olduğu her zaman söylenmiştir. Eğer su altı ile su üstünü beraber götüren bir deneyim arıyorsanız bu oyun aradığınız şey olabilir.

12- Ark Survival

Hepimiz farklı hayatta kalma oyunları oynamışızdır. Fakat Ark Survival bunların hepsinden farklı. İlk çağlara giderek hem dinazorlara karşı hem de çok oyunculuda karşı karşıya kaldığımız diğer vahşi insanlara karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz.

İsteğe göre FPP veya TPP oynanabilen bu oyundaki amacımız gelişip, inşa edip ve dinazorları evcilleştirip hayatta kalmak. Bunu yaparken bir bölgeyi mesken edebilir, takım kurabilir veya tek başınıza gizliliği hedef alarak oynayabilirsiniz.

11- 7 Days to Die

Tarihler 2013’ü gösterdiğinde piyasaya sürülen 7 Days to Die hayatta kalma severlerce büyük beğeniler toplamıştı. Marjinal mekanikleri ve grafikleriyle oyunculara farklı bir hayatta kalma deneyimi tattırmayı hedefleyen oyun şu an Steam’de mağazadaki yerini koruyor.

Oyunda FPS bakış açısıyla anlaşılan kadarıyla Batı’daki bir bölgede hayatta kalmaya çalışıyoruz. Fakat geceleri, gündüzleri olduklarının iki katı güçlü olan zombilere karşı bunu yapmak epey zor oluyor.

10- Subnautica

Bir su altı hayatta kalma oyunu olan Subnautica’da farklı bir gezegene keşif için gönderiliyoruz. Bu gezegen tamamen sular altında kalmış bir gezegendir ve sularının altında efsanevi, tehlikeli ve bir o kadar da eşsiz yaratıklar bulunmaktadır.

FPP bir oyun olan Subnautica’da hayatta kalmaya çalışırken kendi uzay üssümüzü inşa ediyor, görevleri yerine getiriyor, keşfediyor ve geliş sebebimizi yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu yolculukta denizin altındaki farklı yaratıklar bize eşlik ediyor.

9- How to Survive

En iyi hayatta kalma oyunları bizlere genellikle hayatta kalmayı öğretmez, direkt olarak onu yaşamamızı ister. Peki ya bir hayatta kalma oyunu bize hayatta kalmayı öğretse? İşte bu oyun How to Survive! Zombilerle dolu bir dünyada yaşama mücadelesi verirken izlememiz gereken adımları öğreniyoruz.

Oyun izometrik benzeri bir kamera açısına sahip ve bol bol okuma içeriyor. Mektuplar, maddeler, zarflar derken oyun bittiğinde gerçek bir hayatta kalma uzmanı oluyorsunuz. Olası bir zombi istilasına karşın shooter ögeleri de içeren bu oyuna bir göz atsanız iyi edersiniz

8- Terraria

Her zaman Minecaft oyunun iki boyutlusu olarak adlandıran Terraria da en iyi hayatta kalma oyunları arasındadır. Marjinal evreni çeşitliliği ve çok iyi olmasa da oyun tutan hikayesiyle listemizin 8 numarasında.

Terraria bir sandbox 2D hayatta kalma oyunudur. Üssünüzü inşa edip, gerekli eşyaları toplayıp hayatta kalmaya çalıştığınız oyunu dilerseniz arkadaşlarınızla dilerseniz tek başınıza da oynayabilirsiniz. Bütün bunlara ek olarak oyun oldukça başarılı müziklere de sahiptir.

7- The Forest

The Forest en iyi hayatta kalma oyunları arasındaki yerini eşsiz ve şaşırtan hikayesiyle koruyor. Uçakları düştükten sonra kaçırılan oğlunun peşine düşen babanın hikayesinin anlatıldığı oyun her dakikasıyla oyuncuyu şaşırtmayı başarıyor.

Adanın deli yerlilerine, doğal koşullara karşı hayatta kalmaya çalıştığımız oyunda keşfedilecek birçok bölge bulunmakta. Üstelik oyun çok sık güncellendiği için yeni ögeler de oyundan eksik olmuyor. Bunların yanı sıra oyun başarılı korku ögelerine de sahip.

6- Rust

Rust, post apokaliptik bir evrende hayatta kalma hikayemizi anlatıyor. Radyasyon sonrası yerle bir olmuş dünyada elimizde bir taş parçasıyla başladığımız oyunda silahlar, bombalar, üsler yaparak gelişip hayatta kalıyoruz.

Rust, FPP bakış açısına sahip bir hayatta kalma oyunudur. Oyun ilk defa 11 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürüldü. Fakat piyasaya sürülüşünün üstünden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen geliştiriciler oyunu salmadı ve her geçen gün yeni ögeler eklemeye devam ettiler. Bu sayede 2013’ten beri geliştirilmeye devam eden başarılı bir oyun ortaya çıktı.

5- This War of Mine

İyi bir hayatta kalma oyunu illa ki zombilere, nükleer tehdite karşı hayatta kalmaya çalıştığımız bir evrende geçmez. This War of Mine dünyanın savaş içerisinde olduğu ve sizin de hayatta kalmaya çalıştığınız bir evrende geçiyor.

Platform bakış açısına sahip bu oyunda savaşta hayatta kalmaya çalışıyor, kendi çetenizi başak bir deyişle ailenizi kuruyorsunuz. Oyun akıl sağlığı gibi önemli detaylara da yer veriyor. Bu sayede de savaşın atmosferini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. This War Of Mine en iyi hayatta kalma oyunları listemizin 5. sırasında bulunuyor.

4- Frostpunk

Frostpunk, This War of Mine oyununu yapan 11 Bit Studios isminin ikinci oyunudur. Oyun en iyi hayatta kalma oyunları arasında olmanın yanı sıra en iyi şehir yönetme oyunları arasında da yer almaktadır. Oyunda eksi derecelerde soğukla başa çıkıp şehrimizi en doğru şekilde yönetmeye çalışıyoruz.

Eşsiz grafiklerinin yanı sıra çok başarılı ve detaylı bir oynanışa sahip olan oyunda, vereceğiniz her karar şehrinizin geleceğini etkileyecektir. Bu yüzden her kararı sorgulatan bir yapıya sahip olan oyun şu anda Steam’de yerini almaktadır.

3- The Long Dark

Kanada’nın donduran soğuğu, kurtların uluması ve ölümün sessizliği… The Long Dark atmosfer deyince ne iyi hayatta kalma oyunu olabilir. Tamamen doğa olaylarına ve yalnızlığa karşı verdiğimiz eşsiz mücadeleyi mutlaka denemelisiniz.

Oyunda kar fırtınaları, kurt saldırıları, yabani ayılar, gökyüzünde oluşan doğa olayları gibi birçok doğal faktör sizin önünüzü kesecektir. Bunlar yaşanırken oyun da oyuncusuna eşsiz müzikler eşliğinde hikayeyi anlatıyor. Eğer karakterinizin bedeni soğuktan üşürken bilgisayar başında sizin içinizi ısıtacak bir oyun arıyorsanız bunun için en iyi hayatta kalma oyunu The Long Dark’tır.

2- Don’t Starve

Don’t Starve atmosferik olarak çok güçlü olan bir hayatta kalma oyunudur. Oyunda aynı diğer oyunlarda olduğu gibi karakterimizi geliştirip, gerekli görevleri yapıyoruz.

Oyunda her karakterin kendi özelliği vardır. Kimsinin sakalı karakteri ısıtırken kimisi yediği yemeğe göre daha güçlü vuruşlar yapar. Fakat bunun yanı sıra hepsinin de bir zayıf noktası vardır. Bu yüzden Don’t Starve oyuncusuna çok basit bir deneyim sunmaktansa daha zorlayıcı bir deneyimi hedefler. En iyi survival oyunları listemizde 2. sırada yer alan Dont Starve hayatta kalma oyun önerisi arayan kişilere rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz yapımlardan birisi.

1- Minecraft

Hayatta kalma trendini başlatan oyun olarak görebileceğimiz Minecraft açık bir şekilde en iyi hayatta kalma oyunu olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde birçok eleştiriye maruz bırakılsa da oyun dünyasına kattığı şeyler asla azımsanamaz.

Minecraft 3D bir sandbox hayatta kalma oyunudur. Çeşitli yaratıklara ve açıkla baş ettiğimiz bu oyunda dilediğinizi özgürce yapabilir, hayat gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.

Minecraft aynı zamanda modlar ile özelleştirilebilen ve bambaşka tarzlara evrilebilen devasa bir mod kütüphanesine sahiptir. Bu modlar sayesinde oyununuz istediğiniz gibi özelleştirebilir ve oyundan aldığınız zevki kat be kat artırabilirsiniz. Buradaki bağlantıdan “minecraft modları indir” minecraft modlarını indirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.