En İyi Korku Oyunları | Dev Liste 50+ Oyun

0

Korku türü her zaman için hikaye anlatım türlerinde çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yüzlerce yıl önce çıkan korku kitapları da bu şekildeydi bugün çıkan korku filmleri de. Hikaye anlatım türlerinin yeni bir hali olan video oyunlarında da bu durum geçerli. Korku oyunları, diğer oyun türlerine kıyasla çok daha uzun süreli ve evrensel bir oyun türü. Bugün popüler olup yarın popülerliğini yitirecek bir oyun türü değil. Korku oyunları 1990’lı yılların sonunda hangi konumdaysa bugünde aynı konumda. Bizlerde bunu fırsat bilerek şu ana kadar yapılmış “en iyi korku oyunları” konulu bir liste hazırlamak istedik.

En iyi korku oyunlarını sıraladığımız en iyi 50 korku oyunu listemize başlamadan önce bu listede bulunan oyunların nasıl sıralandığını açıklamak istiyorum. Listedeki oyunlar popülerlik veya grafik gibi faktörlerden bağımsız sıralanmıştır. Yani oyunları dış faktörlerden tamamen bağımsız olarak ve sadece çıktıkları dönemleri göz önünde bulundurarak sıraladık. Bu sayede 20 yıllık eski oyunların da en iyi korku oyunları listemizde yer alabilmesini sağlamaya çalıştık.

Son olarak oyunların açıklamaları ile fazla ilgilenmiyorsanız ve direkt olarak en iyi korku oyunlarının listelerine ulaşmak istiyorsanız. Yazının en altında direkt olarak oyun listelerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu tarzda diğer içeriklerimizi merak ediyorsanız en iyi strateji oyunları adlı daha önce yazdığımız bir yazıyı okuyabilirsiniz.

50-Left 4 Dead 2

En iyi korku oyunları listemizi Left 4 Dead 2 oyunu ile açıyoruz. 2009 yılında Valve tarafından piyasaya çıkartılan fps korku oyunu çıktığı dönemlerde bir hayli popüler bir yapımdı. Her ne kadar oyunun genel türü tam anlamı ile korku olmasa da içerisinde birçok korku elementini de barındırıyordu.

Bizler ise en iyi korku oyunları listemizi böyle populer ve sevilen bir oyun ile açmak istedik. Bu yüzden korku oyunları listemizin 50. sırasına Left 4 Dead 2’yi koyuyoruz.

49-The Vanishing of Ethan Carter

Listemizde 49. sırada bulunan yapım ise The Vanishing of Ethan Carter. The Astronauts adında oldukça yeni bir firma tarafından yapılan oyun 2014 yılında piyasaya sürüldü. Her ne kadar oyun türü korku olarak geçiyor olsa da oyunun çok aşırı derecede korkunç olmadığını belirtelim. Daha çok gizemli bir olayı çözmeye çalıştığınız yürüme simülasyonu diyebiliriz. Lakin oyunun hikayesi gerçekten oldukça üst seviyede.

Ayrıca oyunun yapımcısı The Astronauts muhtemelen önümüzdeki yıl Witchfire adında yeni bir oyun çıkartacak. Bu oyunda korku Fps türünde oldukça kaliteli bir şey olacakmış gibi duruyor. Bu ve bunun yanında çıkacak diğer tüm korku oyunları için 2020’de çıkacak tüm oyunlar yazımızı okuyabilirsiniz.

48-The Forest

Bu seferki oyunumuz hem hayatta kalma hemde korku oyunu olarak kategorize ediliyor. Bağımsız bir stüdyo tarafından 2014 yılında piyasaya sürülen The Forest. Çıktığı günden itibaren oldukça olumlu yorumlar ile karşılandı. Genel anlamda hayatta kalma elementlerini korku elementleri ile birleştirmek isteyen oyun aradan geçen 5 yılın ardından amacına ulaşmış gibi duruyor.

The Forest özellikle hayatta kalma türünü seven kullanıcılar için oldukça iyi bir korku oyunu olabilir. Lakin eğer hikaye tabanlı daha oturaklı bir korku oyunu arıyorsanız başka seçeneklere bakmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır.

47-BioShock 2

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

İlk bakışta her ne kadar korku oyunu gibi durmuyor olsa da BioShock serisi içermiş olduğu ek unsurlar ile bu listeye girmeyi başaran bir yapım. Özellikle bir 10 yıl kadar geriye gittiğimizde bu oyunların grafiklerinin çok daha korkutucu gözüktüğünü belirtebilirim.

Belki bugün birçok oyuncu BioShock oyunlarını rahatsız olmadan bitiriyor olabilir. Ama geçmişte durum bu şekilde değildi. BioShock ise atmosferi hikayesi ve tasarımları ile en iyi korku oyunları listemizde 47. sıradan kendisine yer bulmayı başarıyor.

46-Little Nightmares

Genllikle bu tarz oyunlar daha çok şirin grafikler kullanırlar ve korku türlerinden çok uzak olurlar. Aralarında Limbo gibi daha karamsar çizimlere sahip olan eder oyunlar var elbette ama geneli bu şekilde.

Little Nightmares ise bu konuda farklı yapımlardan birisi. Hem oldukça şirin görsellere sahip hemde bu görseller üzerinden korkutucu bir tema işliyor. Elbette oyunda bulunan korku unsurları birçok kişiyi korkutabilecek düzeyde değil. Lakin gerilim ve yakalana hissiyatı açısından Little Nightmares oldukça başarılı bir oyun.

45-The Last of Us

En iyi korku oyunları listemizde ki bir başka yapım Naughty Dog’un yapımcılığını üstlendiği The Last Of Us oyunu. BioShock’da bahsettiğim şeyi burada da bahsetmem gerek. Bana kalırsa bunlar korku oyunu değil. Ama bu oyun listelerinin herkese hitap edebilmesi açısından objektif olmamız gerekiyor. İnsanlar ise bunlara korku oyunu diyorlar. Hatta The Last Of Us’ı bırakın Limbo ve İnside oyunlarına bile çok korkunç korku oyunu diyenler var. Bizler de listemizin en azından üst kısımlarında bu oyunlardan birkaç tanesine yer verdik. Ama eğer siz diyorsanız ki ben hardcore korku oyuncusuyum. Sabah akşam korku ile yatıp kalkarım diyorsanız. En iyi korku oyunları listemizin 30 sırasını ve daha altına bakabilirsiniz. Oradaki oyunlar korku müptelalarını bile korkutabilecek seviyelerde.

44-Transference

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Ubisoft, çok fazla yenilikleri ile ön plana çıkan bir firma değildir. Genellikle aynı oyunların farklı versiyonlarını tekrar tekrar piyasaya süren bir şirkettir Ubisoft. Lakin Transference oyunu bu anlayışın çok ötesinde bir yapım. Ubisoft’tan beklenmeyecek kadar yenilikçi bir oyun.

Transference, 2018 yılında piyasaya çıkan ve psikolojik gerilim türünde bir video oyunu. Yani en azından kısaca bu şekilde anlatabilirim. Pc, Playstation 4 ve Xbox One için çıkış yapmış oyunu deneyim etmenizi tavsiye ederim.

43-Doom Serisi

Uzay temalı bir fps oyunu olan Doom serisi ise en iyi korku oyunları listemizde 43. sırada bulunuyor. İlk oyunu 1993 yılında piyasaya çıkan efsane oyun serisi bugün hala daha varlığını korumaya devam ediyor. Günümüzde Bethesda’nın yayımcılığını üstlendiği oyun serisi daha çok fps shooter türlerine hizmet etmekte.

Doom serisinin eski oyunları ise çok daha korkunç bir atmosfere ev sahipliği yapıyordu.

42- Get Even

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Sıradaki korku oyunumuz ise oldukça yeni bir yapım. 2017 yılında piyasaya sürülmüş ve grafikleri ile bayağı olay olmuş bir yapımdı Get Even. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu sık sık karıştırdığınız psikolojik gerilim korku türlerine sahip oldukça başarılı bir oyun olan Get Even bu türü seven oyuncular için de eğlenceli saatler vaat ediyor.

Tüm bunlar Fps kamera bakış açısı ve oldukça güzel grafikler ile birleştiğinde tadından yenmeyecek bir korku oyunu oluyor.

41- BioShock

Yukarıda 2. oyununa yer verdiğimiz BioShock serisinin ilk oyunu ise en iyi korku oyunları listemizde 41. sıradan giriş yapıyor. Yukarıda zaten uzun uzun bahsetmiştik. BioShock’un ilk oyunu için de tüm bu bahsettiklerimizin altına imzamızı atbiliriz. Hatta ilk oyundaki korku-gerilim, psikolojik atmosferin ikinci oyundakine kıyasla çok daha iyi.

Bundan dolayı BioShock’un ilk oyunu diğer oyun listelerimizi de nasıl işgal ettiyse en iyi korku oyunları listemizde de kendine yer bulmayı başarıyor.

40-Stories Untold

Türkçeye çevirecek olursak “anlatılmayan hikayeler”adlı video oyunu listemizin 40. sırasında kendisine yer buluyor. Birçok noktada Five Nights At Freddy’s oyunu ile benzerlik gösteren Stories Untold, piyasada az bulunan bir korku türünü temsil ediyor. Aslına bakacak olursak bu oyun türü daha çok Five Nights At Freddy’s ile popüler oldu. Lakin eğer buna alternatif tarzda oyunlar arıyorsanız Stories Untold’da size korku dolu dakikalar geçirtecek potansiyele sahip bir video oyunu.

39-Darkwood

Türkiye’de piksel oyunların çok fazla sevilmediğini biliyorum. Darkwood’u da bu yüzden listemizin 39. sırasına yerleştirdim. Yoksa Darkwood’un benim gönlümdeki yeri çok daha üst sıralarda.

Darkwood en iyi korku oyunları pc listemizde bulunan birçok oyundan çok daha farklı bir yapıya daha doğrusu grafiklere sahip. Oyunun 2 boyutlu vir grafik yapısı var. Ve korku oyunlarında pek kullanılmayan bir kamera açısı olan tepeden bakış kamera açısını kullanıyor. Kısıtlı kaynak tüketimi, kısıtlı görüş açısı, karanlık atmosfer gibi detayları da bunlarla birleştirdiğimizde Darkwood gerçekten oldukça başarılı bir korku oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bireysel anlamda da rahatlıkla tavsiye edebileceğim oyunlardan bir tanesi Darkwood.

38-Bloodborne

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Henüz en iyi korku oyunları listemizin başındayız ve daha şimdiden ana türü korku oyunu olmayan birçok yapımı bu listeye dahil ettik. Bloodborne’da bunlardan birisi. Her ne kadar temeli korku oyunu olarak dizayn edilmemiş olsa da oyunun gerek atmosferi gerek boss dizaynları oldukça rahatsız edici. Grafik kalitesi olarak da From Software’nin yaptığı en iyi işlerden birisi olan Bloodborne listemize 38. sıradan giriş yapıyor.

37-Five Nights at Freddy’s

Bu oyunu seven kişiler gerçekten çok seviyorlar. Niyeyse ben bu tarz oyunlara bir türlü ısınabilmiş değilim. Ama internete bakacak olursanız tüm internet bu oyun hakkında konuşup içerik üretiyor. Sanırım oyun boytunca güvenlik kameralarını kontrol etmek benim için çok cazip bir şey değil. Ama dediğim gibi seveni seviyor. Hemde oldukça fazla. Bu yüzden bu konuyu fazla uzatmak istemiyorum. Bu oyunu seviyorsanız zaten ismini duymuşsunuzdur. Yok eğer benim gibi eski topraksanız ve bu oyunu yeni duyduysanız, işiniz zor.

36-Lone Survivor

Korku oyunlarında alışılagelmiş kalıplar sıklıkla kullanılır. Nedir bunlar diyecek olursanız. Fps kamera açısı, ekranın önüne bir anda çıkan karakterler, oyuncuyu çaresiz bırakma vs. Genellikle korku oyunlarının yüzde 90’ı bu mekaniklerin üzerine inşa edilir. Bunlardan en önemlisi ise hiç şüphesiz FPS kamera açısı. Lone Surivor oyununda ise bu kamera açısı bulunmuyor. Çünkü oyun tamamen 2 boyutlu. İlk bakışta 2 boyutlu bir oyun korku deneyimini de nasıl verecek diyebilirsiniz. Ama emin olun Lone Surivor bunu oldukça iyi başarmış. En iyi korku oyunları listemizde eğer farklı bir yapım arıyorsanız Lone Survivor sizin için oldukça iyi bir yapım olabilir.

35-The Last Door

Az önce 2 boyutlu oyunlardan bahsediyorduk. Seviyeyi biraz daha yukarıya çıkarmaya ne dersiniz. Mesela hem 2 boyutlu hem de piksel grafikli bir korku oyunu. Kulağa ilk başta pek hoş gelmeyebilir. Çünkü piksellerden oluşmuş tabiri caizse Minecraft örümcekleri, insanlara pek korkutucu gelmiyor. Bu yüzden korku oyunlarında 3 boyut daha çok tercih ediliyor. Ama farklı ve yenilikçi bir oyun olan The Last Door bizlere bu korku deneyimini 2 boyutlu ortamda piksel grafikler ile vermeyi başarıyor. Yine farklı bir korku oyunu arayan ve özellikle de sistem gereksinimleri düşük olan oyunlar arıyorsanız The Last Door sizin için oldukça iyi bir tercih olabilir. Ayrıca düşük sistem gereksinimli oyunlar için en iyi düşük sistem gereksinimli hayatta kalma oyunları yazımıza göz atabilirsiniz.

34-Hellblade: Senua’s Sacrifice

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Her ne kadar ilk başta korku oyunu gibi gözükmüyor olsa da Hellblade: Senua’s Sacrifice’ın içerisinde oldukça fazla korku elementleri bulunmakta. Zaten hikayesi direkt olarak kafayı yemiş bir kadını anlatıyor. Buna psikolojik unsurları da eklediğimizde ortaya etkileyici bir yapım çıkıyor. Ayrıca oyunun seslendirmeleri ya da ortam tasarımları kesinlikle ama kesinlikle normal bir oyuna göre biraz fazla ağır kalıyor. Bu yüzden Hellblade: Senua’s Sacrifice en iyi korku oyunları listemizde 34. sıradan kendisine yer buluyor.

33-The Suffering

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Şu oyunu oyundan deli gibi korktuğum zamanları hatırlıyorum. Şu anda baktığımda benim için çok anlamsız geliyor ama 6 yaşınızda bir çocuksanız ve teknoloji de bugünkü kadar gelişmiş değilse bazı şeyler sizin için fazlası ile ürpertici olabiliyor. The Suffering’de benim için böyleydi.

Shooter mekaniklerine sahip hayatta kalma-korku oyunu olan The Suffering en iyi korku oyunları listemizde 33. sıradan kendisine yer buluyor.

32-Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Call of Cthulhu oyunlarını sevenler ellerini kaldırsın. Şahsen ben Cthulhu mitolojisine bayılırım. Sadece temasal olarak bile en iyi ve en karanlık mitlerden birisidir. Bu yüzden en iyi korku oyunları listemizde yer alan bir diğer oyun Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth oluyor.

2005 yılında çıkmış bu oyunu gönül rahatlığı ile bu listeyi okuyan herkese tavsiye edebilirim. Gerçekten oldukça iyi bir oyundur. Hatta bugün bile çıkmış birçok oyundan daha iyidir. Ayrıca yakın tarihte yani 2018 yılında çıkmış bir Call of Cthulhu oyunu daha bulunuyor. Lakin o bizim beklentilerimizi tam anlamı ile karşılayabilmiş bir yapım değil.

31-The Thing

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Neden bilmiyorum ama 2005 öncesi korku oyunlarının büyük bir kısmı Shooter oyunu. Sadece oyunda öldürdüğünüz düşmanlar korkunç tasarımlara sahip. Günümüzde çıkan yapımların büyük bir kısmı da elimize hiç silah vermiyor. Sanırım bu konu biraz Trend Topic meselesi.

Her neyse bir konumuza dönelim. En iyi korku oyunları listemizde sıradaki isim ise The Thing adlı nişancı-korku oyunu. 2002 yılında çıkmış olan oyun çıkış yaptığı dönemde oyuncular tarafından oldukça sevilmişti.

30-Deadly Premonition

Bu sefer sizi 2010’lu yıllara götüreceğim. Playstation 3, Xbox 360 ve Pc için çıkış yapmış Deadly Premonition oyunu listemizde 30. sıradan kendisine yer buluyor. Korku oyunlarında açık dünya kavramına pek tanık olmadığımız o zamanlarda açık dünya korku oyunu yapmış ve ortalama bir başarı da sağlayabilmişlerdi. Oyunu geliştiren firma biraz daha tecrübeli olsaydı ortaya çok daha başarılı bir yapım bile çıkabilirdi.

29-The Evil Within 2

Resident Evil serisinin yaratıcısı Shinji Mikami‘nin yamış olduğu başka bir oyun serisi olan The Evil Within serisi bana kalırsa hem oynanış dinamikleri olarak hemde korku unsurları olarak oldukça başarılı bir oyun.

Lakin serinin 2. oyununun korku öğelerini biraz daha az kullanmasından dolayı en iyi korku oyunları listemize biraz daha yukarılardan giriş yapıyor. Ama yinede belirtmem lazım The Evil Within 2 korku unsurlarını bir kenara bıraktığımızda da mekaniksel anlamda bu listedeki en iyi oyunlardan birisi. Bu yüzden eğer oynayacak oyun bulamıyorsanız ve oyun tavsiyesi arıyorsanız The Evil Within 2’yi tercih etmenizi tavsiye ederim.

28-Penumbra: Black Plague

Bu sefer en iyi korku oyunları Pc kategorisinde bulunan bir yapım ile karşınızdayız. Çünkü Penumbra: Black Plague oyunu sadece pc platformu için çıkış yapmış bir korku oyunu. 2008 yılında Frictional Games tarafından yapılan oyunda gizem ve korku türleri birbirlerine oldukça iyi harmanlanmış.

Serinin ilk oyunu olan Penumbra: Overture yine aynı firma tarafından 2007 yılında piyasaya çıkartılmış. Meraklıları için serinin ilk oyunun da oldukça başarılı olduğunu belirtelim.

27- Dead Space

Her ne kadar korku oyunu olarak sayılmıyor olsa da bize kalırsa Dead Space oyunlarının korku oyun türü üzerinde ciddi bir etkisi vardır. Elbette koskoca korku oyun türünü Dead Space gibi bir oyuna bağlayamayız lakin Dead Space’in korku oyunlarına kazandırdığı şeyleri de görmezden gelemeyiz

Nedir bunlar diyecek olursanız ilk sırada vuruş hissiyatı geliyor. Dead Space oyunlarında genel olarak oldukça iyi bir vuruş hissiyatı var. Bunun yanında oyunların eski olmasına rağmen oyunlarda yer alan animasyonlar ve hareketler oldukça gerçekçi. Bunu dışında oyunun atmosferi de gerçekten fazlası ile başarılı.

26-Kholat

En iyi korku oyunları listemizde 26. sırada yer alan oyun ise gerçek bir hikayeden uyarlanmış Kholat. Gerçek bir hikaye demişken tamamen gerçek değil tabi ki. Lakin gerçekte yaşanmış olayların ufak değişiklikler ile oyuna yansıtılması diyebiliriz. Aynı geçtiğimiz günlerde çıkan Terror dizisi gibi.

Rusya’da geçen oyunda 9 kişilik öğrenci grubu dağ keşfine çıkar ve sonrasında gizemli şekilde ortadan kaybolur. Öğrencileri arayan arama kurtarma ekipleri ise öğrencilerin cesetlerini tanınamayacak derecede parçalanmış bir şekilde bulurlar. Bize ise bu esrarengiz olayı çözmek ve öğrencilere ne olduğunu öğrenmek düşer.

25-The Land of Pain

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Bu seferki oyunu aranızdan birçok kişinin bilmediğine bahse girerim. Zaten internette de oyun hakkında oldukça az bilgi var. 2017 yılında çıkışını gerçekleştiren oyun temelinde hayatta kalma ve korku türlerini birleştirmeyi denemiş. İlk bakışta oyunun atmosferinin ve grafiklerinin gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Zaten 2017 yılında çıkmış bir oyunun kötü grafiklere sahip olması biraz ilginç olurdu.

24-Deadly Premonition

Deadly Premonition 2013 yılında piyasaya çıkmış bir korku oyunu. Oyunu biraz incelediğinizde The Evil Within oyununa oldukça benzediğini fark edeceksiniz. Aslına bakarsanız bu oldukça iyi bir şey çünkü bizce The Evil Within serisi oldukça başarılı bir video oyunuydu. Lakin Deadly Premonition bu şekilde değil.

Bunun en temel sebebi ise oyunun grafik teması. Kısaca açıklamak gerekir ise Deadly Premonition, japon oyunu. Bu yüzden oyunun grafik tarzının da japon oyunu grafiklerinden etkilendiğini söyleyebiliriz. Bundan dolayı oyunun atmosferi de korkutucu temasını bir tık kaybediyor. Eğer bu söylediğimiz olumsuzluklar olmasa idi muhtemelen Deadly Premonition oyunun listemizin daha yukarılarında görebilecektiniz.

23-Slender: The Arrival

en iyi korku oyunları

2013’de çıkmış bir korku oyunu olan Slender: The Arrival listemize 24. sıradan giriş yapmayı başarıyor. Oyunun çıkış yapmış olduğu dönem youtube’un da hızla popülerleşmeye başladığı döneme denk geldiği için bu oyunu youtuber oyunu olarak da tanımlamak mümkün. Çünkü oyun çıktığında neredeyse her youtuber bu oyun ile ilgili video çekmişti. Bundan dolayı en iyi korku oyunları listemizde yer alan diğer oyunlara göre slender bir hayli popüler bir oyun. Tabii ki Outlast kadar değil. Outlast ve youtube kelimesinin birbirinden ayrıldığını düşünemiyorum bile.

22-Alan Wake

En iyi korku oyunları listemize bu sefer Remedy Entertainment’ın oyunu olan Alan Wake’i dahil ediyoruz. Her ne kadar Alan Wake bu listede yer alan oyunlara göre daha uysal görünse de bu durum sizi yanıltmasın. Alan Wake sizi ucuz Jumpscare’ler ile korkutmak yerine tüm oyun boyunca içerisinde bulundurduğu karanlık ve gerici atmosfer ile korkutmanın peşinde.

Alan Wake atmosferi ve hikayesi ile korku oyunu arayan insanların kesinlikle deneyim etmesi gereken oyunlardan bir tanesi.

21-F.E.A.R. Serisi

Oldukça popüler bir fps oyun serisi olan F.E.A.R serisi, en iyi korku oyunları pc listemizin 21. sırasında kendisine yer buluyor. İlk oyunu 2005 yılında 2. oyunu 2009 yılında 3. oyunu ise 2011 yılında yayımlanan seriden son 8 yıldır herhangi bir duyum alamıyoruz. Zaten serinin ilerledikçe popüleritesini kaybettiği de bir gerçek. Hiç şüphesiz F.E.A.R serisinin en başarılı oyunu 2005 yılında çıkan ilk oyunu idi. Ondan sonra çıkan oyunlar ne yazık ki çıtayı ilk oyunun seviyesine asla çıkaramadı.

20-Alien: Isolation

Meşhur Alien (Yaratık) filminin oyunu sonunda bilgisayar ekranlarımıza da taşındı. Bilgisayar ekranı dediğime bakmayın oyun Xbox One ve Playstation 4 platformunda da var. 7 Ekim 2014 tarihinde çıkışını gerçekleştiren Alien: Isolation korku gerilim türünde oldukça başarılı bir yapım olarak listemize 20. sıradan giriş yapmayı başarıyor.

Oyunun bahsedebileceğim en olumsuz tarafı ise temposunun bir hayli düşük olması. Oyuna giriş yapabilmeniz bile neredeyse 1 saat sürüyor ve bu birçok oyuncunun hoşlanmayacağı bir şey.

19-Until Dawn

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Playstation 4’e özel bir oyun olan Until Dawn benim oldukça sevdiğim bir yapım. Lakin benim torpilime rağmen Until Dawn son 10’a kalamadı. Bunun en büyük sebebi ise oyunun bir korku oyununa göre oldukça yetersiz kalması. Yani kısaca oyun sizi çok fazla korkutmuyor diyebiliriz. Ama bu durum da oyunu yapan firmanın yeni bir şeyler deneme merakından ortaya çıkıyor.

Oyunlarda farklı son kavramı bu kadar yaygın değilken ortaya çıkan Until Dawn biz oyunculara birçok konuda yenilik vaat etti ve bizce bu yeniliklerin karşılığını da almayı başardı. Her ne kadar korku elementleri bakımından biraz zayıf kalmış olsa da oyunda yer alan diğer mekanikler bu durumu size hissettirmiyor ve oyunu oynadığınız süre boyunca oldukça akıcı bir deneyim ile karşılaşıyorsunuz.

18-Manhunt

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Rockstar Games’in korku oyunu yaptığını aranızdan kaçınız biliyor. Bunu biliyorsanız sizi tebrik ederiz çünkü birçok hardcore oyun sever bile bu durumdan bir haber.

Rockstar Games’in etik kural anlayışının biraz farklı olduğunu oyun dünyasını yakından uzaktan takip eden birçok kişi muhtemelen biliyordur. Rockstar Games oyunlarında çok fazla etik kuralları takmaz. Lakin en iyi korku oyunları listemizde 18. sıradan kendisine yer bulan Manhunt oyununda bu durum oldukça üst seviyede. Yani bildiğiniz Rockstar Games’ten birileri sapıkça domuz kafalı adamları kestiğimiz bir oyun yapalım demiş, Rockstar Games’te bunu muhteşem bir fikir olarak algılayıp oyunu yapmışlar. Neyse ki oyunun yapıldığı dönemde grafik kalitesi çok fazla gelişmiş bir durumda değil di. Yoksa ortaya oldukça iğrenç görüntüler çıkabilirdi.

17-Condemned: Criminal Origins

En iyi korku oyunları listemizde sırada yer alan oyun Condemned: Criminal Origins. Normalde bu oyunun çıkışından 3 yıl sonra Condemmed 2 adında serinin 2. oyunu da çıkış yaptı. Lakin biz 2. oyunu daha sonra inceleyeceğiz. En iyi korku oyunları listemizde 17. sırada yer alan Condemmed: Criminal Origins şimdiki konumuz.

Oyunu diğer korku oyunlarından ayıran en önemli özellik ise, oyunda doğa üstü varlıkların olmaması. Oyun boyunca karşınıza çıkacak tüm düşmanlarınız sizin gibi insanlardan oluşuyor. Bu da oyunu klasik korku oyunlarından biraz daha farklı kılmış.

16-Forbidden Siren

Listemizin 16. sırasında başka bir Japon oyunu olan Forbidden Siren bulunuyor. 2003 yılında Playstation 2 platformu için çıkış yapan Forbidden Siren oyunu hayatta kalma-korku ve gizlilik türlerini harmanlayarak kullanıcılara farklı bir deneyim sunmaya çalışmıştı. Aradan geçen birkaç yıldan sonra her ne kadar Siren adı ile farklı oyunlar çıkmış olsa da hiçbir yapım ilk oyunun popüleritesine ulaşmayı başaramadı.

15-Observer

en iyi korku oyunları

Psikolojik korku oyunu türünde ki belki de en başarılı oyunlardan birisi olmasına rağmen pek fazla popüleriteye ulaşamamış bir oyun Observer. Üstelik öyle eskide kalmış bir oyun da değil. Oyunun çıkış tarihi 15 Ağustos 2017.

Tabii bir oyunu nasıl yaptığınız kadar onu nasıl pazarladığınızın da oldukça fazla önemi var. Bizce Observer oyunun en büyük eksiği bu tarafta yer alıyor. Aksi takdirde oyunun diğer özellikleri oldukça başarılı. Grafikleri ise bu listede ki diğer oyunlar ile kıyasladığımızda en iyi oyunlardan bir tanesi.

14-Fatal Frame Serisi

Bu listeyi yapasıya kadar japonların korku türüne bu kadar meraklı olduğunu bilmiyordum. Evet, doğru tahmin ettiniz. Listemizde yine Japon yapımı bir korku oyun serisi bulunuyor. Fatal Frame Serisi.

İlk oyunu 2001 yılında çıkan ve varlığını bugüne kadar sürdürebilen oldukça popüler bir oyun serisi olan Fatal Frame, gerek hikayesi ile gerek ise bu hikayeyi anlatış biçimi ile oldukça farklı ve sizlere farklı bir deneyim yaşatabilecek bir oyun. Her ne kadar japon oyunu olsa da, oyun içerisinde bu mekanikleri çok fazla kullanmıyor. Yani bizim gibi batı kültürü ile yoğrulmuş insanlara bile hitap ediyor.

13- Condemned 2: Bloodshot

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Condemned serisinin 2. oyunu ise listemizde 13. sırada yer alıyor. Birçok konuda ilk oyundan daha iyi bir iş çıkaran Condemned 2: Bloodshot biz oyunculara bir kez daha en tehlikeli varlığın insan olduğunu hatırlatıyor.

İlk oyunda işlemiş olduğu konsept üzerinden devam eden Condemned 2: Bloodshot, en iyi korku oyunları listemizde hatırı sayılır bir yerden giriş yapıyor.

12-The Evil Within

En iyi korku oyunları listemize şöyle bir baktım da ne çok Shinji Mikami isminden bahsetmişiz. Kendisinin nereden baksanız bu listeye giren 6-7 tane oyunu var. The Evil Within’de bunlardan birisi.

The Evil Within 2, belki de popüler kültürün etkisinde kaldığından dolayı korku elementlerini birazcık azaltmıştı. Daha doğrusu azaltmak yerine herkese hitap eden bir hale getirmişti. Oysa ki The Evil Within’in ilk oyunu çok daha esrarengiz ve çok daha rahatsız edici görsellere sahip bir video oyunu. Bu yüzden serinin ilk oyununu 2. oyundan çok daha yüksek bir sıraya yerleştirdik.

11-Soma

en iyi korku oyunları
en iyi korku oyunları

Soma deyince kafanız Türk yapımı bir oyuna gidebilir. Ama durum ne yazık ki bu şekilde değil. Soma, Frictional Games tarafından geliştirilmiş bilim kurgu-korku oyunu. Bu arada belirtelim, oyun bilim kurgu teriminin hakkını sonuna kadar veriyor. Uzay istasyonunda canavar kestiğiniz için oyuna bilim kurgu oyunu dememişler. Özellikle oyunun hikayesi oldukça sağlam temeller üzerine atılmış. Çok fazla spoiler vermek istemiyorum. Bu yüzden tek diyebileceğim hikaye odaklı korku oyunu arıyorsanız Soma oyununu kesinlikle deneyim etmeniz gerektiği.

10-Layers of Fear

Oldukça yakın bir dönemde 2016 yılında çıkış yapmış ve sıcağı sıcağına listemize dahil olmuş bir yapım Layers of Fear en iyi korku oyunları listemizde 10. sırada yer alıyor.

Bu tarz oyunları spoiler vermeden anlatmak cidden zor. O yüzden mümkün olduğunca temel bir şekilde konularını anlatacağım. Zaten emin olun eğer en iyi korku oyunları listesinde son 10’a kalan bir oyunu oynadığınızda pişman olmayacaksınız.

Psikolojik korku oyun türüne sahip Layers of Fear oyununda, akıl sağlını kaybetmiş bir ressamı kontrol ediyoruz.

9-Amnesia: A Machine For Pigs

Korku türünün atası olmasa bile hiç şüphesiz oyun dünyasına çok fazla şey kazandıran bir oyun serisi Amnesia. Birçok oyun elinize kesici aletleri verip sizden düşmanınız öldürmenizi isterken Amnesia çok daha farklı bir şekilde tüm oyun boyunca ondan kaçmanızı ve saklanmanız istiyordu. Bu farklı mekanik ise oyun severler tarafından oldukça beğenildi.

Amnesia: A Machine For Pigs oyunu ise en iyi korku oyunları listemizde 9. sırada bulunuyor. Çünkü bize kalırsa ilk Amnesia oyunu yani Amnesia: The Dark Descent bu oyundan çok daha başarılı.

8- Outlast 2

Bahsetmiş olduğum tüm oyun boyunca düşmanlardan kaçmanın en bariz örneği ise Outlast serisi. Hiç şüphesiz Amnesia serisinin korku oyunlarına kazandırmış olduğu bu ve buna benzer birçok mekanik bulunmakta. Ama şu anki konumuz Amnesia’nın oyun dünyasına kattıkları değil Outlast 2.

İlk oyunun inanılmaz popüleritesinin ardından çıkış yapan Outlast 2. Ne yazık ki birçok insanın beklentisini karşılayamadı. Bunun sebebi oyunun kötü olması değil. Sadece ilk oyunun aşırı popüler olması. Kulağa ilginç geldiğini biliyorum ama ilk oyun beklentileri o kadar fazla yükseltti ki, yapımcı ne yaparsa yapsın insanlarda oluşan bu beklentiyi karşılayamayacaktı ve nitekim böyle de oldu.

7- Amnesia: The Dark Descent

2010 yılında çıkan ilk Amnesia oyunu ise, en iyi korku oyunları listemize 7. sıradan giriş yapıyor. Çünkü çıktığı dönemi baz alacak olursak bizce ilk oyun 2.oyuna göre çok daha fazla başarılı olmuş.

Amnesia’dan ve Amnesia oyunlarından yukarıda zaten uzun uzadıya bahsetmiştik. Bu yüzden tekrar konuşmanın bir anlamı olduğunu sanmıyorum. Özetle Amnesia oldukça güzel bir oyun ve korku oyunu seven herkesin deneyim etmesi gereken bir tecrübe.

6- Resident Evil Serisi

Shinji Mikami’yi hatırladınız mı ? Cevabınız evet ise güzel. Çünkü yine bu adamdan bahsedeceğiz. Ama bu sefer yaptığı en iyi işten konuşacağız.

Resident Evil Serisi oyun dünyasının en büyük oyun serilerinden bir tanesi. 1996 yılında başlayan ve bugün bile devam eden ender serilerden birisi. Korku unsurları bakımından elbette listede yer alan birçok oyundan daha düşük seviyede lakin oyunun 1996 yapımı olduğunu hatırlatayım. O dönemde oyun oynayan insanları düşündüğümüzde bu oyunlar dünyanın en korkunç oyunlarıydı.

5- P.T.

Bir başka japon oyun yapımcısı olan Hideo Kojima’nın iptal edilen projesi Silent Hill P.T en iyi korku oyunları listemizde 5. sırada yer alıyor. Oyun iptal edilmemiş ve çıkış yapmış olsaydı belki daha yukarılarda bile yer alabilirdi.

P.T oyunundan aslında oyun değil demo demek daha mantıklı çünkü tam sürümü asla çıkış yapmadı ve asla çıkış yapmayacak. P.T oyunun demosu ise 2014 yılında piyasaya sürüldü. Paylaşılan demo toplamda 10 dakikalık bir oynanışa sahip olmasına rağmen oyunun içerisinde o kadar fazla easter egg bulunuyordu ki çıkışından 4 yıl sonra bile yeni şeylerin keşfedildiğini gördük.

Korkutuculuk seviyesi açısından ise bu listede ki en başarılı yapımlardan bir tanesi. Keşke bu oyun serisi Konami’nin basit planları yüzünden iptal edilmemiş olsaydı.

Bu arada bir not olarak ekleyelim. Hali hazırda iptal edilmiş olan P.T oyununu oynamak istiyorsanız oyunun fan yapımı versiyonu olan Unreal PT’ye buradan ulaşabilirsiniz.

4-Outlast

Bu oyunu duymayan görmeyen veya oynamayan yoktur diye düşünüyorum. Çünkü oyun çıktığında youtube sayesinde o kadar fazla popüler oldu ki oyunu duymayan kimse kalmadı. Zaten oyunun çıkış tarihi de youtube’un popülerleşmeye başladığı 2013 yılında gerçekleşiyor.

Sonuç olarak Outlast oyunu aslında tarihin gördüğü en iyi korku oyunu değil, lakin tarihin gördüğü en popüler korku oyunu. Bizde bunu göz önünde bulundurarak oyuna biraz torpil geçmiş olabiliriz. Linç edilmek istemiyoruz.

3- Resident Evil 7: Biohazard

En iyi korku oyunlarında 6. sırada Resident Evil serisinden bahsetmiştim lakin oraya 7. oyunu dahil etmedim. Çünkü 7. oyun diğer oyunlara göre oldukça farklı. Burada Resident Evil 7 oyununu baştan incelemek istemiyorum. Ama Resident Evil 7’de serinin diğer oyunlarına kıyasla korku elementlerinin daha ön plana çıkarıldığını kimse inkar edemez. Bunun sonuca ise ortaya korku türünde çok daha başarılı bir yapım çıkmış.

Ayrıca Resident Evil 7 oyun türü olarak da diğer oyunlardan çok farklı bir konumda. Özellikle oyunun size verdiği özgürlük gerçekten çok farklı. Belirli bir alanın içerisinde açık dünya gibi hareket edebilmeniz mümkün. Ve bu alanlara yerleştirilmiş Boss Fight’ların da sizinle aynı alanın içerisinde geziniyor olmaları oldukça gergin bir hava yaratıyor.

2-System Shock 2

Bundan tam 20 sene önce yani 1999 yılında piyasaya çıkan bir oyun olan System Shock 2 listemizin 2. sırasında yer alıyor. Serinin ilk oyunu ise 1994 yılında piyasaya çıkmış. Şahsen benim oyun kültürüm o kadar geriye gitmeyi başaramıyor.

Zaten System Shock 2 oyununa da baktığınızda insanlar bunlardan nasıl korkuyorlardı diye düşünebilirsiniz. Lakin oyunun çıkış yapmış olduğu 1999 yılına göre oyunun grafikleri ve atmosferleri gerçekten hat safada olan bir oyun System Shock 2. Bugünün dünyasında P.T ne ifade ediyor ise o gün içinde System Shock 2 aynı şeyleri ifade ediyordu.

1-Silent Hill 2

Belki birçoğunuz takip ediyordunuz listeninin başında yer alan oyunun Silent Hill 2 olduğunu. İşin açıkçası bizler de çok fazla maceraya girmek istemedik. Bu yüzden en iyi korku oyunları listemizde 1 numaralı oyun olarak Silent Hill 2’yi seçtik.

2001 yılında çıkmış olan bu video oyunu korku oyunları kategorisinde yapılmış olan en başarılı oyunlardan birisi. Size oyun hakkında daha fazla bilgi vermek isterdim ama bizce bu oyunu bir yerlerden duymak yerine kendinizin deneyim etmesi en mantıklı yol olacaktır. Hali hazırda oyunun 18 yıl önce çıkmış olmasına rağmen kendisini hala daha oynatmayı başarabildiğini de söylememiz lazım.

Sonunda en iyi korku oyunları listemizin sonuna gelmeyi başardık. Bu tarz liste içerikleri bizim açımızdan yazması oldukça zor içerikler. Çünkü herkesin bu oyun listelerinden beklentileri farklı olabiliyor. Bizler ise elimizden geldiğince objektif sıralamalar yapmaya çalışıyoruz. Umarız en iyi korku oyunları listemizi beğenmişsinizdir ya da bu liste işinize yaramıştır. Ayrıca kendi “en iyi korku oyunları” ve “en iyi korku oyunları pc” listelerinizi de yazının sonunda yer alan yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın. Bu arada içeriği okumaya üşenenler için aşağıda en iyi 50 korku oyunun tam sıralaması yer alıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.