Tüm Zamanların En İyi Oyunları 2020 | Dev Liste 50+ Oyun

0

Fizidi ekibi olarak oyun önerileri arayan insanların yararlanabilmesi için 2020 yılına kadar çıkış yapmış olan tüm oyunları iyiden en iyiye doğru sıraladığımız devasa bir en iyi oyunlar listesi yapmaya karar verdik. Listede yer alan oyunları elimizden geldiğince son 10-20 yıl arasından çıkan yapımlardan seçtik ki, günümüzde oynayacak oyun tavsiyeleri veya oyun önerileri arayan kişiler buradaki en iyi oyunlar listesinden faydalanabilsinler.

He ne kadar bu listeyi yaparken elimizden geldiğince hassas davransak da artan oyun sayıları ve oyun türlerinden dolayı, hepimizin zevki aynı olmayabilir. Bizler listedeki oyunların büyük bir bölümünü oyun dünyası açısından çok büyük önemleri bulunduğundan dolayı listeye dahil ettik. Listeyi eleştirirken bunları da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Not: En güzel oyunlar listemizde ki oyunları tek bir oyun olarak ele almaktansa bir seri olarak ele aldık. Örneğin God Of War veya Metal Gear Solid gibi seri oyunları hepsini birlikte ele alacak şekilde kullandık.

Son olarak daha önceden sepesifik olarak çok daha limitli konular için farlı listeler de yaptık. Eğer okumadıysanız önce bu listeler de bakmak isteyebilirsiniz.

50- Dishonored Serisi

En iyi oyunlar listemize Dishonered serisi ile başlıyoruz. Dishonered seri olarak ele aldığımızda listedeki en yeni oyunlardan bir tanesi. Serinin ilk oyunu 2012 yılında 2. oyunu ise 2016 yılında piyasaya çıktı. Hikaye olarak klasik bir suç öyküsünü ele alıyor. Üzerine iftira atılan bir karakterin kendini bu durumdan kurtarmaya çalışması diye özetleyebiliriz.

Dishonered serisinin bu listeye girmesindeki en önemli özellik ise oynanış kısmının oldukça keyifli ve çeşitli olmasından kaynaklanıyor. İşin açıkçası listeye bir gizlilik/suikast benzeri bir oyun koymaya karar verdiğimizde Hitman ve Dishonered oyunları arasında oldukça uzun bir süre kaldık. Ama sonuçta oynanış özellikleri bakımından Dishonered çok daha ağır basmayı başardı.

Eğer oyun önerileri olarak kendinize gizlilik aksiyon tarzında bir oyun arıyorsanız sizlere Dishonered oyununu rahatlıkla tavsiye edebilirim.

49- Warcraft

En iyi oyunlar 2020 listemizin sıradaki konuğu bir strateji oyun serisi olan Warcraft serisi. Hazır 2020 yılında Reforged adı ile tamamen yenilenmiş bir sürümü de piyasaya çıkmışken sıcağı sıcağına listemize ekleyelim dedik.

Strateji oyunları dendiğinde aklan ilk gelen yapımlardan birisi olan Warcraft en iyi strateji oyunları listemizde de kendisine iyi bir yer bulmuştu. Bugün ise en güzel oyunlar listemizin 49. sırasında bulunmayı başarıyor. Strateji oyun önerisi arayan kişiler oynamadılar ile kendisini deneyebilirler.

48- The Sims

Yaşam similasyonu oyunlar dendiğinde hiç şüphesiz akla ilk gelen oyun The Sims serisi. Bu türün en başarılı oyunlarından birisi olan The Sims serisi markalaşma yolunda o kadar başarılı işler yaptı ki çoğu zaman insanlar benzer oyunlar ararken “the sims benzeri oyunlar” gibi terimler kullanıyor.

Her ne kadar oyuncu kitlesi sınırlı ve diğer oyuncularında pek fazla ilgi duymadığı bir oyun olsa da başarısı asla küçümsenemeyecek The Sims serisi en güzel oyunlar listemizde 48. sıradan kendisine yer bulmayı başarıyor.

47- Shadow of the Colossus

Listemize remake’i henüz yeni çıkmış bir başka yapım olan Shadow of the Colossus ile devam ediyoruz. Bana kalsa bu oyundan saatlerce bahsedebilirim ama Spoiler yememeniz için çok fazla detaya girmek istemiyorun.

Shadow Of The Colossus oyun dünyasının kültleri arasında yer alan efsane bir oyundur. Hazır geçtiğimiz sene içerisinde grafikleri yenilenmiş bir şekilde tekrardan çıkış yaptığını da düşünecek olursak. Bu oyunla henüz tanışmamış olanlar için çok iyi bir fırsat olduğunu söyleyebilirim.

46- Journey

Playstation’a özel bir oyun olan Journey listemizde sanatsal yönü en ağır basan yapımlardan bir tanesi. 2012 yılında piyasaya çıkan Journey saf bir macera oyunu. Bu bağlamda oyunun aksiyon seven kişilere hitap etmediğini belirtmeliyiz.

Oyunun en başarılı olan yönü ise bulmacalarının yanı sıra sanatsal tasarımı. Journey sizi bulunduğunuz ortamdan alıp bambaşka diyarlara götürecek.

45- Metro Serisi

Fps oyunları içerisinde bambaşka bir yere sahip olan Metro serisi en güzel oyunlar listemizin 45. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Hikayesel başarısının yanı sıra oyunun en önemli özelliği karanlık atmosferinden geliyor.

Karanlık metro koridorlarının gerilimini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Metro serisinin mekanikleri de bir fps oyununa göre oldukça başarılı. Bu bağlamda Metro serisi en iyi fps oyunları konulu bir liste de rahatlıkla başı çeker. Eğer oyun önerileri arıyorsanız, hazır Metro Exodus’da yeni çıkmışken bu seriye en baştan başlayabilirsiniz.

44- Celeste

2018 yapımı bir platform oyunu olan Celeste listemizdeki en minimalist oyunlardan birisi olma özelliğini taşıyor. Celeste oyuundaki tek amacımız Celeste dağına tırmanmak üzerine kurulmuş. Oyunun en etkileyici tarafı ise bu dağa tırmanmaya çalışırken yaşadığınız olaylardan geçiyor.

Celeste, basit ama etkili hikayesi ile size oldukça güzel duygular yaşatacak. Aynı zamanda oyun bir platform oyunu olarak oldukça sağlam mekaniklere sahip. Platform oyunlardan zevk alan kişilere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir oyundur.

43- Starcraft

Strateji oyunları dendiğinde akla gelen bir diğer isim ise hiç şüphesiz Starcraft serisi. Bu türün en başarılı oyunlarından birisi olan Stracraft serisi strateji oyunlarını seven insanlar için çok ayrı konumda bulunan bir yapım.

Lakin kendisinin eski bir oyun olmasından ve günümüzde yeni oyuncular tarafından oynanabilirliği çok yüksek olmamasından dolayı kendisini listemizin birazcık gerilerine yerleştirdik.

42- Marvel’s Spider-Man

Genelde Süper Kahraman oyunlarının çok başarılı olmadığını düşünürdüm. Çünkü bu tarz oyunlar büyük ölçüde para amaçlı yapılıyorlar. Ve başarısız olduklarında bile oldukça iyi satış rakamlarına ulaşıyorlar. Neyse ki Insomniac Games bu konuda kolaya kaçmamış ve Marvel’s Spider-Man oyunu için bir hayli uğraşmış.

Sonuç olarak Marvel’s Spider-Man, oyunu beklentilerin üstünde oldukça güzel bir süper kahraman oyunu olmayı başarıyor. Süper kahraman oyunları tavsiye istiyorsanız kendisini direkt olarak oynamaya başlayabilirsiniz. Lakin belirtmem gerek oyun PS4’e özel.

41- DIABLO

En iyi pc oyunları dendiğinde akla gelen ilk oyun serilerinden birisi olan Diablo serisi listemizde bulunan bir diğer yapım. Günümüzde izometrik kamera açısını kullanarak kaliteli işler yapan fazla oyunun bulunmadığını düşünecek olursak Diablo’nun zamanı için oldukça yenilikçi işler yaptığını söyleyebiliriz.

Neyseki önümüzdeki dönemde serinin yeni oyunu olan Diablo 4 çıkışını gerçekleştirecek.

40- Civilization Serisi

Strateji oyun türünde kendi tarzını yaratmayı başaran bir diğer oyun serisi ise hiç şüphesiz Civilization serisi. Kendine has oynanış mekanikleri ile oyun severlerin beğenisi kazanan yapım hala daha güncelliğini koruyor.

Bu bağlamda strateji oyun önerileri arayan kişilerin Civilization serisine bakmalarını tavsiye edebiliriz. Emin olun umduğunuzdan fazlasını bulacaksınız.

39- Counter-Strike

Türkiye’deki internet kafe kültürünü geliştiren oyunların başında gelen Counter-Strike oyun serisi oyun listemizin 39. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor.

Bugün bile Counter-Strike: Global Offensive oyunu ile milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başaran oyun serisi oyun dünyasının en efsane multiplayer oyunlarından birisi olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

38- Need For Speed

En iyi yarış oyunları dediğimizde akla gelen en önemli oyun serilerinden birisi olan Need For Speed oyunu en güzel oyunlar listemizin 38. sırasında bulunuyor.

Need For Speed oyununu birçok insan hayatlarının bir döneminde oynamıştır. 2000’li yıllardan beri en popüler yarış oyunu olan Need For Speed serisi günümüzde her ne kadar popüleritesini biraz kaybetmiş gibi gözükse de hala daha ismi ile bu sektördeki en önemli marka olma özelliğini taşıyor.

37- PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS

Ya da diğer ismi ile Pubg. Türkiye’de bile 500 bin satış rakamını geçtiğine göre bir şeyleri oldukça iyi yaptığı kesin. Battle Royale oyun türünün en önemli isimlerinden birisi olan Pubg oyunu hem Türkiye’de hem de dünyada son dönemlerinin en çok oynanan oyunlarından bir tanesi.

Aynı zamando mobil versiyonu ile de ortalığı kasıp kavuruyor.

36- Doom

Tüm zamanların en iyi fps oyunları arasında yer alan Doom Serisi hem bu serinin en eski oyunlarından birisi olmayı hem de günümüzde hala daha güncelliğini korumayı başaran ender yapımlardan birisi.

Özellikle hızlı oynanışı ile insanlara bu türde alışık olmadığı bir fps deneyimi vaat eden Doom serisi için saf bir aksiyon Fps oyunu tanımlaması yapabiliriz. Ayrıca Fps oyun önerileri arayan kişilere de kendisini gönül rahatlığı ile tavsiye ediyoruz.

35- Assassin’s Creed

En iyi oyunlar konulu bir liste yerine en yüksek marka değerine sahip oyunlar diye bir liste yapsaydık çok daha üst sıralarda yer alırdı Assassin’s Creed serisi. Lakin tüm bu oyunları seri olarak ele aldığımızda listenin daha üst sıralarında olmayı hak etmediğini söyleyebilirim.

Tabii bu konuda Ubisoft firmasının başarısızlığı da var. Seriden daha fazla para kazanmak adına o kadar fazla suyunu sıktılar ki sonuçta marka değeri de bir o kadar zarar gördü. Her şeye rağmen Assassin’s Creed serisi en efsane oyunlar’dan birisi olarak listemizin 35. sırasında kendisine yer buluyor.

34- LUIGI’S MANSION

Eğer Nintendo konsollarını kullanıyorsanız LUIGI’S MANSION serisini duymuşsunuzdur. Mario’nun can yoldaşı Luigi’nin maceralarını konu alan oyun serisi Ghostbusters’ın video oyunu olsa nasıl olurdu sorusunun cevabını veriyor.

Luigi Mansion oyununda Luigi ile birlikte elektrik süpürgemizi alıyor ve hayalet avlamaya başlıyoruz. Özellikle Nintendo Switch sahiplerine serinin 3. oyunu olan LUIGI’S MANSION 3’ü tavsiye ederim.

33- Persona

Türkiye’de J-RPG oyunlarının fazla sevilmediği bir gerçek. Bu oyun türü Türk oyunculara pek hitap etmiyor. Lakin bizim sevmiyor olmamız Persona’yı da kesinlikle kötü bir oyun yapmıyor.

Gerek müzikleri, gerek hikayesinin derinliği gerek ise oldukça uzun oynanış süreli ile Persona oyunları sizi kendisine bağlayacak oldukça kaliteli yapımlardır. Her ne kadar herkese hitap etmiyor olsa da biz yine de bu oyun türünü en azından denemenizi tavsiye ederiz.

32- Fallout

Kıyamet sonrası hayatta kalma oyunları arasında şüphesiz en başarılı yapım olan Fallout serisi en iyi oyunlar listemizde bulunan bir diğer yapım.

Oyun dünyasının en eski hayatta kalma serileri arasında yer alan Fallout serisi içerinde hayatta kalma elementlerinin yanı sıra oldukça geniş bir açık dünya, üs yapma mekanikleri ve geniş bir diyalog ağıcı da barındırıyor. Sonuç olarak Rpg oyunlarını sevenler ve oynamak için oyun tavsiyesi arayanlara Fallout oyununu önerebiliriz.

31- Batman Serisi

Listemizde bulunan bir diğer süper kahraman oyunu ise Batman. Özellikle dövüş mekanikleri ile oyun dünyasına farklı bir soluk getirmeyi başaran ender oyunlardan birisidir Batman serisi.

Her ne kadar şu günlerde yeni bir Batman oyunu bulunmuyor olsa da, bu oyunun uzun zamandan beri geliştirildiğine dair birçok sızıntı bulunuyor. Umarız E3 2020 sırasında bu konu ile ilgili daha fazla bilgi alabiliriz.

30- XCOM Serisi

Tüm zamanların en iyi oyunları listemizde 30. sırada bulunan yapım ise Xcom serisi oluyor. Normal şartlar altında oldukça eski bir oyun serisi olmasına karşın oyuncuların büyük bölümü son 10 yılda çıkardıkları 2 oyun üzerinden Xcom’u tanıyorlar.

Sıra tabanlı bir strateji oyunu olan Xcom serisindeki temel amaç dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaylılara karşı dünyayı korumak. Bu bağlamda kendi üssünüzü oluşturuyor, ekipmanlarınızı geliştiriyor ve savaşlarda doğru stratejiler ile düşmanınızı yenmeye çalışıyorsunuz. 2020 oyun önerileri arayan insanlar için kendisini rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

29- Eski God Of War Serisi

https://youtu.be/LZh83utjOPU

2018 yılında çıkış yapmış olan yeni God Of War oyununun eski oyunlara göre oldukça farklı bir tarzı benimsemiş olduğu için listemizde bir istisna yaparak bu seriyi 2 parça halinde değerlendirmeye karar verdik.

Playstationa özel olarak geliştirilen eski God Of War serisi Hack and Slash türünün en başarılı örneklerinden bir tanesi. Saf bir aksiyon Hack and Slash oyunu arıyorsanız bu oyun serisini kesinlikle oynamalısınız.

28- Detroit

Hikaye tabanlı oyunlar dendiğinde akla gelen ilk oyun firması hiç şüphesiz Quantic Dream’dir. Yaptıkları oyunlarda daha çok hikayeye önem veren hatta çoğu zaman interaktif bir filmmiş gibi hissettiren bu firmanın oyunları arasında en başarılısı Detroit oyunu diyebiliriz.

Her ne kadar daha önce yaptıkları Beyond Two Souls ve Heavy Rain gibi oyunlarda hikaye anlatısı konusunda çok başarılı olsalar da bir oyun olarak ele aldığımızda bazı eksiklikleri bulunuyordu. Detroit ise bu eksiklikleri kapatarak sizin seçimlerinize göre şekillenen efsane bir video oyunu yapmış.

27- Mafia Serisi

Oyun dünyasının en efsane oyunları arasında yer alan bir seri olan Mafia Serisi ilk oyunu ve 2. oyununu başarısı ile en iyi oyunlar listemizde kendisine yer bulmayı başaran bir yapım. Dikkat ettiyseniz 3. oyundan bahsetmiyorum. Çünkü 3. oyun gerçekten fazlası ile başarısız bir yapımdı. Lakin serinin ilk 2 oyunu bu noktada oldukça güzel işler başarmıştı.

Serinin ilk oyunu olan Mafia 1 hikaye konusunda insanları tatmin edebilmiş olsa da mekaniksel anlamda başarısız bir oyundu. Mafia 2 ise tüm bu eksiklikleri kapatarak muhteşem bir oyun yapmayı başarmış. Oynamayanlar için Mafia serisi eski olmasına rağmen hala daha oynanılabilirliğini koruyabilen başarılı yapımlardan birisidir.

26- Final Fantasy

Bir başka J-RPG oyunu olan Final Fantasy serisi en güzel oyunlar listemizin 26. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Hikaye ve mekaniklerinin başarısı ile oyun dünyasını etkisi altına alan bu oyun serisinin daha geçtiğimiz günlerde yeni oyunu olan Final Fantasy XV çıkış yaptı.

Lakin belirtmemiz gerek ki oyun serisine direkt olarak giriş yaparsanız bu serinin hikayesinden hiç bir şey anlayamazsınız. Bu yüzden öncelikle seriye dair bazı şeyler öğrenmeniz gerek.

25- Sekiro

From Software oyunları her zaman için oyun dünyası üzerinde kaliteli bir etki bırakırlar. Bugün bile birçok kafa oyun Dark Souls oyunun savaş mekaniklerinin üzerine inşa edilmiştir.

Sekiro’da From Software’nin en yeni oyunlarından bir tanesi. Daha önceden Dark Souls serisi ile oyun dünyasına oldukça kaliteli mekanikler getirmeyi başaran Hidetaka Miyazaki bu sefer bu mekanikleri geliştirerek ve hızlandırarak ortaya çok daha eğlenceli bir iş çıkarmış. Tabii oyunun aşırı zor olduğu ve bu bağlamda her oyuncuya hitap etmediğini belirtmeliyiz.

24- Call of Duty Serisi

Savaş oyunları dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Call of Duty serisi en güzel oyunlar listemizin 24. sırasında bulunuyor. Yıllar içerisinde 10’larca farklı oyunu çıkan seri hala daha güncelliğini koruyor.

Lakin günümüzde hikaye modundan ziyade multiplayer özellikleri çok daha fazla ön planda. Ayrıca yeni çıkan Call Of Duty mobile oyunu da mobile dünyasında oldukça ses getirdi.

23- Cities Skylines

Bugüne kadar birçok firma şehir kurma oyunları konusunda farklı yapımlar ortaya koydular. Ta ki Paradox İnteractive bu işe el atasıya kadar. Cities Skylınes o kadar başarılı bir oyun oldu ki sektörü tek başına silip süpürdü. Kısa bir süre içerisinde en popüler şehir kurma oyunu olmasının yanı sıra mod topluluğuna yaptıkları destekler sayesinde oyuna onbinlerce özelleştirilebilir içerikler getirildi.

Bunun haricinde oyunun yapımcı firması hala daha oyunu desteklemeye devam ediyor. Bu yüzden oyuna neredeyse her ay farklı bir konuda DlC çıkıyor. Kısaca Cities Skylines, şehir kurma oyunlarından zevk alan insanların saatlerce oynayabilecekleri bir oyun.

22- Mass Effect Serisi

Uzay temalı bir oyun serisi olan Mass Effect serisi en güzel oyunlar listemizde 22. sırada bulunmayı başarıyor. Serinin eski oyunları çok başarılı olsa da Mass Effect: Andromeda cidden çok başarısız bir yapımdı ve Mass Effect markasına oldukça zarar verdi.

Umarız önümüzdeki günlerde bunu telafi etmek adına kaliteli bir Mass Effect oyunu görebiliriz.

21- Bloodborne

Yine bir From Software oyunu ve yine yenilikçi mekanikler. Dark Souls oyunlarının hantal dövüş mekaniklerini hızlandırarak saf bir aksiyon deneyimi sunan Bloodborne oyunu en iyi oyunlar listemizin 21. sırasında yer alıyor.

Playstation’a özel olarak çıkan bu oyun Souls-like oyunlarını seven kişilere rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

20- Ori And The Blind Forest

2015 yılında Pc ve Xbox platformuna çıkış yapan Ori And The Blind Forest temelinde bir MetroidVania oyunu. Ama oyun bir MetroidVania’dan çok daha fazlasını vaat ediyor.

Oldukça güzel sanatsal grafikleri, ödül alacak kadar kaliteli müzikleri, inanılmaz akıcı oynanışı ve masalsı hikaye anlatımı ile Ori sizleri büyüleyecek bir video oyunu olacak. 2020 için oyun önerileri arayan herkese serinin eski oyunu olan Ori And The Blind Forest’i ve de yeni oyun olan Ori And The Will Wisps oyununu tavsiye edebilirim.

19- Undertale

2 Boyutlu grafikleri ile size unutamayacağınız bir deneyim yaşatacak olan Undertale oyunu en iyi oyunlar listemizin 19. sırasında kendisine yer buluyor. Bağımsız bir oyun yapımcısının hatta tek bir kişinin elinden çıkan bu muhteşem oyun, yer altı dünyasına düşen bir insanın oradan tekrardan kurtulup evine dönme çabasını konu alıyor.

Bu macera sırasında yaşadığınız olaylar ve bu olaylara karşı sizin seçimleriniz ise oyunun gerçek sonunu ortaya koyuyor. Undertale oyun dünyasının en başarılı bağımsız oyunlarından birisi ve eğer hala daha bu oyunu oynamadıysanız çok şey kaçırmışsınız demektir.

18- Deus Ex

Bilim kurgu temalı oyunlar arasında en başarılı serilerden birisi olan Deus Ex serisi listemizde iyi bir sıradan kendisine yer buluyor. Deus Ex oyunu temelinde gizlilik aksiyon üzerine konumlandırılmış. Oyunda yarı robot bir karakteri kullanıyor ona yeni özellikler kazandırıyor ve oynayışımızı kolaylaştırıyoruz.

Hikaye anlamında çok karışık olmasına karşın anlayabildiğinizde başarılı bir hikayesi olan aynı zamanda mekaniksel yönlerden ve harita dizaynı gibi konularda başarılı işlere imza atan bir oyun serisidir Deus Ex.

17- The Elder Scrolls

Açık dünyalı oyunlar arasında en büyük ve en dolu açık dünyalara sahip olan The Elder Scrolls serisi her bir oyunu ile çıtayı daha da yukarı taşımayı başardı.

Oyun dünyasının en köklü serilerinden birisi olan The Elder Scrolls serisinin son oyunu olan Skyrim 2011 yılında çıkmış olmasına rağmen hala daha güncelliğini koruyor. Ayrıca serinin yeni oyunu ise önümüzdeki yıllarda bizler ile olacak.

16- Dark Souls Serisi

En iyi oyunlar listesinin 16. sırasında Dark Souls serisi bulunuyor. Mekaniksel anlamda oyun dünyasında bir çığır açan Dark Souls serisi zor oyunlardan hoşlanan insanlar için muhteşem bir oyun.

Tüm bunların yanı sıra oyunun hikayesi de bu listedeki birçok oyuna rahatlıkla taş çıkartır. Lakin oyun size bu hikayeyi sunmak için çaba sarf etmediğinden dolayı sizin bu hikayeyi kendi çabalarınız ile öğrenmeniz gerekiyor. Bu da çoğu oyunseverin yapmadığı bir şey.

15- DEVIL MAY CRY

Hack and Slash oyunları dendiğinde genellikle akla gelen isimler God Of War serisi ve Devil May Cry serisinden ibaret oluyor. Bu bağlamda God Of War serisi çok başarılı işler yapmış olsa da savaş mekanikleri bakımından Devil May Cry her zaman zirvede kalmayı başardı.

Serinin eski oyunları ciddi bir uzak doğu esintisi taşırlarken son çıkan Devil May Cry 5 oyunu daha dünya kültürüne uygun bir tarzda. Bu yüzden seriye alışmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

14- Half-Life

Valve tarafından yapılan ve oyun dünyası üzerinde ciddi bir etki bırakan Half Life tüm zamanların en güzel oyunları listemizin 14. sırasında kendisine yer buluyor.

First Person Shooter kategorisinde bulunan oyun çıktığı dönem için oldukça yenilikçi mekanikler içeriyordu. Kısa süre içerisinde dünya genelinde popüler olan yapımın yıllardan beri 3. oyunu bekleniyor. Valve ise önümüzdeki günlerde Vr platformu için bir sanal gerçeklik oyunu çıkaracağını duyurdu.

13- Resident Evil Serisi

Zombi temalı bir oyun serisi olan Resident Evil serisi Playstation’un ilk dönemlerinden itibaren popüleritesini koruyan ve günümüzde hala daha güncel oyunlar ile oyun severleri buluşturan bir marka.

Capcom’un son dönemlerde markayı tekrar diriltmek amacı ile eski Resident Evil oyunlarının Remake’nin yapılması da yeni oyuncular için büyük bir fırsat. Korku, gerilim temalı yapımlardan hoşlananlar için Resident Evil serisi bu türün en başarılı yapımlarından birisi.

12- Portal

Valve tarafından yapılan bir diğer oyun olan Portal oyun serisi zeka oyunlardan hoşlanan oyunseverler için yapılmış en başarılı video oyunu. Ayrıca bu oyunu arkadaşlarınız ile birlikte Co-op olarak da oynayabilirsiniz.

Bu türde yani zeka oyunları kategorisinde çok fazla oyun bulunmadığını düşünecek olursak. Portal serisi bu tür için bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Tabii her şeye rağmen bu oyunun Casual oyunculara hitap etmediğini de belirtelim

11- Uncharted Serisi

Sinematik aksiyon sekansları, bol espri yapan bir ana karakter ve oldukça eğlenceli bir hikaye. Tüm bunlar Uncharted’ı Uncharted yapan detaylar. Yıllar boyunca bir sürü farklı oyununu gördüğümüz Uncharted serisi sinematik oyunlar kategorisinin en iyi yapımlardan bir tanesi.

Aynı zamanda türkçe dublaj seçeneği de olduğunda tadından yenmeyen bir oyun serisi. Eğer Playstaion’unuz var ise bu seriyi kesinlikle oynamalısınız.

10- Red Dead Redemption

Rockstar games yaptığı tüm işlerin hakkını vererek yapıyor. Red Dead Redemption serisi de bunlardan bir tanesi. İlk oyunu bile çıktığı dönem için oldukça kaliteli olan Red Dead Redemption serisi 2. oyunu ile birlikte gerçekten muhteşem bir iş başarmış.

Hikayesi, grafikleri , animasyonları ve açık dünyasının canlılığı ile size western dünyasını sonuna kadar yaşatacak bir video oyunu. Hazır Pc’ye de çıkışını gerçekleştirmişken oyun önerileri arayan kişilerin düşünmeden deneyebilecekleri bir oyun.

9- Minecraft

Oyun dünyasının istisnasız en popüler oyunu olan Minecraft en güzel oyunlar listemizin 9. sırasında kendisine yer buluyor. Hardcore oyun severler tarafından pek sevilen bir oyun olmamasına karşın oyun dünyasına kattıkları küçümsenemeyecek kadar fazladır.

Özellikle özelleştirilebilme konusunda çığır açan ve milyonlarca farklı oyun modu bulunan Minecraft oyununda düşünüp yapamayacağınız bir şey neredeyse yok. Ayrıca oyuna son dönemlerde gelecek güncellemelerle birlikte yıllardan beri kötülenen grafikleri de bayağı iyileşecek gibi duruyor.

8- The Last of Us

Video oyunlarında söz konusu hikaye anlatımı olduğunda Sony’den daha iyi bir firma olduğunu sanmıyorum. The Last Of US’da bu hikaye tabanlı oyunlar arasında ki en başarılı yapımlardan bir tanesi. 2013 yılında sadece Playstation konsollarına özel bir şekilde çıkışını gerçekleştiren The Last Of Us, çıktığı dönemde insanları kendisine hayran bırakmayı başaran muhteşem bir oyundu. Gerçi hala daha o şekilde.

Çıkışından 7 yıl geçmiş olmasına karşın hala daha güncelliğini koruyabilen bir oyun The Last Of Us. Ayrıca hazır 2. oyunun çıkmasına birkaç ay kalmışken serinin eski oyununu oynamamış kişiler için güzel bir alternatif olabilir.

7- Super Mario Serisi

Oyun dünyasının en popüler en bilinen markası olan Mario serisi en iyi oyunlar listemizin 7. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Yıllar içerisinde birçok farklı türde Mario oyunları çıkmış olmasına rağmen Mario serisi kendisini her zaman için günümüz oyun dünyasına adapte etmeyi başarabildi. Özellikle son çıkan Super Mario Odyssey bu konuda favori oyunlarımdan birisi.

Her oyununda bölüm dizaynları, bulmacaları ve farklı oynanış mekanikleri ile kendisine hayran bırakan Mario serisi oyun dünyasının en başarılı markalarından birisi. Eğer hala daha bu serinin yeni çıkan oyunlarını oynamadıysanız kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

6- God Of War (2018)

En iyi oyunlar listemize 2018 yılında çıkan God Of War oyunu ile devam ediyoruz. Eski God Of War serisini hikaye olarak devam ettiriyor olsa bile bambaşka bir Mitolojide ve bambaşka mekanikler ile karşılaştığımız 2018 yapımı God Of War oyunu en efsane oyunlardan birisi olarak listemizde bulunuyor.

Özellikle hikaye tabanlı sağlam bir oyun deneyimi arayan kişilere rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir oyundur kendisi. Lakin eğer oyuna başlamadan önce eski oyun serilerini de oynarsanız veya en kötüsü internette bir özetine bakarsanız, oynadığınız oyundan çok daha fazla zevk alırsınız.

5- The Witcher Serisi

CD Project Red firmasının bu kadar ünlü olmasında ki en önemli sebep olan The Witcher serisi en güzel oyunlar listemizin 5. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Özellikle serinin 3. oyunu dünya genelinde inanılmaz bir popüleriteye ulaşmayı başararak serinin marka değerini artırdı.

Hatta bu marka değeri o kadar fazla arttı ki bundan yararlanmak isteyen Netflix markanın bir televizyon dizisini bile çıkardı. CD Project Red ise önümüzdeki günlerde Witcher serisine tekrar girebileceklerini söylüyorlar. Lakin bu seri artık Geralt Of Rivia’nın hikayesini anlatmayacak.

4- Grand Theft Auto Serisi

Özellikle Türkiye’deki oyuncu kesimi üzerinde inanılmaz bir popüleriteye sahip olan GTA serisi açık dünya oyunları arasında en başarılı yapımlardan bir tanesi. Yıllar boyunca açık dünya konseptini başarı ile uygulamay çalışan birçok oyun olmasına karşın GTA bu oyunlar arasında zirveyi yıllardan beri tek başına taşıyan bir yapım.

Hikayesi, oynanış mekanikleri, açık dünyası ve online özellikleri ile sizi fazlası ile tatmin edecek bu oyun serisini zaten oynamışsınızdır diye düşünüyorum. Lakin eğer oynamadıysanız serinin hangi oyunu olduğunu düşünmeden istediğiniz bir oyunu oynamaya başlayabilirsiniz.

3- Zelda Serisi

Nintendo konsollarının Türkiye’de kara borsadan satılmasından dolayı insanlarımız bu oyunlara fazla alışkın değil. Ne yazık ki Zelda oyunlarını oynamış çok az oyuncuya sahipiz. Oysaki bu oyunlar yani Zelda oyunları çoğu zaman oyun dünyasını değiştiren, mekaniksel anlamda birçok oyunda farklı mekaniklerin kullanılmasını sağlayan yapımlar olmuştur.

Her oyunda daha önce yaptıklarının üstüne koyan, zindandan zindana koştuğunuz ve bu zindanlardan elde ettiğimiz malzemelerle yeni zindanlara koştuğumuz Zelda serisi oyun dünyasının en başarılı oyunlarından bir tanesi olarak listemizin 3. sırasında kendisine yer buluyor. Özellikle 2020 oyun önerileri arayan kişilere serinin son oyunu olan The Legend of Zelda: Breath of the Wild‘i herkese tavsiye edebilirim.

2- BioShock Infinite Serisi

https://youtu.be/31-NAkq8YEY

Özellikle hikayesi sağlam bir video oyunu serisi arıyorsanız BioShock serisi size ilaç gibi gelecektir. Temelinde bir FPS oyunu olmasına karşın her zaman için hikayesi ve bu hikayeyi anlatış şekilleri ile BioShock oyunları çok özel bir yere sahiptir.

Eski bir oyun serisi olmasına rağmen bugün bile seriye ilk oyunundan giriş yaptığınızda çok bir problemle karşılaşmayacaksınızdır. Yani kısaca oyunlar hala daha oynanılabilirliğini koruyor. Tavsiyem son oyunu yani BioShock Infinite’ı oynamadan önce serinin eski oyunlarını oynamanız ve en son BioShock Infinite’ı oynmanız yönünde.

1- Metal Gear Solid

En iyi oyunlar listemizin ilk sırasında ki oyun ise Hideo Kojima gibi efsane bir isim tarafından yapılmış Metal Gear Solid serisi oluyor. Her ne kadar seriye nokta koyan son oyununu yani Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (The Phantom Pain) oyununu hikaye açısından çok sevmesem de (mekanikleri harikaydı) bu oyun serisine bir bütün olarak baktığımda listenin ilk sırasını en çok bu oyunun hak ettiğini düşünüyorum. Bu yüzden en güzel oyunlar listemizin son sırasına bu oyun serisini yerleştirdim.

Kısaca Metal Gear Solid serisinden bahsedecek olursam, içerisinde her şeyi bulunduran bir oyun serisi olduğunu söyleyebilirim. Mekanikleri yapıldığı dönem itibari ile muhteşem, hikayesi her zaman için etkileyici ve birçok filme taş çıkartacak seviyede, bahsettiği konular ise çoğu zaman felsefi ve birçoğumuzun sorgulaması gereken konulardan ibaret. Sonuç olarak Metal Gear Solid serisi herkesin oynaması gereken muhteşem bir oyun. Ama serinin ilk oyunlarının biraz eskidiğini ve günümüz oyuncularına biraz eski ve hantal gelebileceğini belirteyim.


Bu oyun ile birlikte en iyi oyunlar 2020 yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu listede yer alan oyunlar 2020’nin yılbaşında yazılmış olup zaman içerisinde güncellenecektir. Yıl içerisinde yeni oyunlar çıktıkça listeye eklenecek veya listedeki oyunların yerleri değişecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.