Keyfinizi yerine getirecek en iyi romantik komedi filmleri

0

Film dünyası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Romantik komedi filmleri ise bu gelişen sektörün en eğlenceli türlerinden bir tanesi. Her sene yabancı ve yerli bir çok romantik komedi filmi yapılıyor. Haliyle bazı filmler beklediğimiz kadar kaliteli olmazken bazıları ise oldukça başarılı oluyor. Bu filmlerin başarısız olmasının altında birçok sebep yatıyor. Bunlardan bazıları zorlama şakalar, klişe olaylar ve yanlış oyuncu seçimleri olabilir. Bunlardan uzak filmler bulmaksa izleyiciler için zorlaşabiliyor. Çünkü objektif olmayan medya çıkan romantik komedi filmleri için uçuk kaçık övgüler saydırarak, sponsorlarının boyunduruğu altında kalıyor. Biz ise Hayatta Kalma Filmleri listesinin ardından tarafsız bir şekilde bakarak gülmekten karnımızı ağrıtan, en üzgün anımızda keyfimizi yerine getiren romantik komedi filmleri tavsiye içeriği hazırladık.

Romantik komedi filmleri yabancı yapımlar genellikle şakaları çok başarılı şekilde kullanıyorlar ve izleyiciye zorlama olmadığını hissettiriyorlar. Bunu söylerken hiç iyi yerli romantik komedi filmi olmadığını söylemiyoruz. Birçok yerli romantik komedi filmi izledik ve bunlar da bizleri güldürmeyi başarıyorlardı. Fakat ülkemizde son dönemde romantik komedi de dahil olmak üzere sinemanın her alanında bir tekrara düşme söz konusu. Bu yüzden tekrar tekrar aynı şeyleri, aynı hikayeleri seyretmeyin diye bu listemizdeki filmlerin hepsi yabancı yapım. Bu liste herhangi bir sıralama içermemektedir. Listedeki bütün filmler birbirinden iyidir, bu yüzden konusu ve oyuncuları en hoşunuza gidene göz atmanızı tavsiye ederiz.

ISN’T IT ROMANTIC

Romantik komedi filmleri


New York’ta yaşayan mimar Natalie çocukluğunda romantik komedi filmlerini sevse de artık büyümüştür ve romantik komedilerin gerçeklikten uzak olduğunu düşünmektedir. Aslında tek hedefi kariyerinde yükselmek olan Natalie ne kadar çabalasa da ofisin getir götür işleriyle meşgul edilmekte ve kimse tarafından ciddiye alınmamaktadır. Bir de bu da yetmezmiş gibi günün birinde bir soyguncunun saldırısı sonucu kafasına darbe alır ve bilincini kaybeder. Uyandığında ise hayatının bir romantik komedi filmine dönüştüğü gerçeğiyle başa çıkmaya çalışır. Romantik komedi filmlerinin klişelerini birbiri ardına yaşayan genç kadın, hayatının anlamını bulmak için çeşitli sınavlardan geçecektir.

Todd Strauss-Schulson’un yönettiği romantik komedi filmi Isn’t It Romantic’in başrollerinde Liam Hemsworth, Adam Devine ve Rebel Wilson yer alıyor.

50 FIRST DATES / 50 İlk Öpücük

Romantik komedi filmleri

Henry Roth, bir Hawaii’de bir dünya kadınla hiçbir duygusal bağ kurmadan gönlünce yaşamakta olan bir doktordu. Ta ki Lucy Whitmore ile tanışana denk. Henry ve Lucy birbirlerinden gerçekten hoşlanırlar ve aralarında ciddi bir ilişki başlamak üzeredir. Fakat baş karakter Lucy, ertesi gün uyandığında, Henry’i tanımaz ve bu durum genç adamı çok şaşırtır. Çok geçmeden Henry, genç kadının kısa süreli hafıza sorununun olduğunu fark eder. Lucy her sabah uyandığında yaşadığı önceki günü hatırlamamaktadır. Yine de Henry, Lucy’e olan aşkına hiçbir şeyin engel olmayacağına karar verir. Her doğan güneşte Lucy’i kendisine tekrar aşık eder.

2004 yılında çıkmış 50 First Dates filmini Peter Segal yönetiyor. Oyuncu kadrosunda ise Adam Sandler, Drew Barrymore, Lusia Strus, Rob Schneider gibi isimler yer alıyor.

AmélIe

Romantik komedi filmleri

Amelie, Ünlü Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin ellerinden çıkmıştır. Bir romantik komedi filminin Oscar’a aday olması her zaman gördüğümüz bir şey değildir. Fakat Amélie büyüyü bozarak beş dalda Oscar’a aday gösterilip, o yılların en ses getiren yapımları arasında yerini almıştır. Bu Fransız komedisi bizi genç ve özel bir kadınla tanışmaya davet ediyor; her daim hayattan keyif alan, yaşama sevgi dolu gözlerle tanıklık eden ve sahip olduğu özel ışıltıyı her anında yanında taşıyan: Amelie’nin hikayesine götürüyor. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının mutlu olmasını sağlamaya adamıştır. Bu hedefini ise diğer insanlara belli etmeden, gizlice yapmaktadır. Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır?

Jean-Pierre Jeunet’ın yönettiği Amélie filminin baş rolünde Audrey Tautou bulunuyor. Oyuncu kadrosunda ki diğer oyunculardan bazıları ise: Mathieu Kassovitz, Serge Merlin, Jamel Debbouze. Eğer en iyi romantik komedi filmleri diye bir arama yaptıysanız bunun tanımı Amélie olabilir.

Love Actually / Aşk Her Yerde

Romantik komedi filmleri

Dünyanın yönetim koltuğunda oturan otoriter başkanı ya da kitleleri büyüleyen bir rockstar olun her zaman sonunuz aynı kapıya çıkacaktır çünkü aşktan kaçamazsınız! İşte, günümüz Londra’sında Noel’den iki ay önce yaşanan farklı olayları mercek altına alan Türkçe ismiyle “Aşk Her Yerde” adlı bu filmde de, aşkın yüceliği üzerine bir yazılmış bir konu seyrediliyor. Filmin nihai amacının, aşkın yüceliğine dair bir güzelleme olduğunu ileri sürmek mümkün.

Noel ruhunu en iyi yansıtan film olduğu iddialı edilen Love Actually’nin oyuncu kadrosunda Keira Knightley, Hugh Grant, Liam Neeson, Andrew Lincoln gibi isimler bulunuyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise ünlü yönetmen Richard Curtis var.

10 Things I Hate About You / Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi

10 ThIngs I Hate About You

Bianca, okuduğu özel üniversitede herkesin gözünü büyüleyen, bakanı kendisine hayran eden popüler bir kızdır. Ablası ise sürüp giden tüm hayatı boyunca nedense erkeklere hiç ilgi duymamıştır. Bianca’nın yaşamı da ablasının bu çekinik tercihleri tarafından şekillendirilmektedir. Çünkü Bianca’nın ailesinin ailevi kuralları vardır. Bu kurallara göre iki kardeşin aynı anda sevgilisi olmadığı sürece, kimsenin sevgilisi olmayacaktır. Bianca bu durumun içerisinde kendi işine yarayacak planlar yapmak üzere yola koyulur.

1999 senesinde yayınlanan bu filmin yönetmen koltuğunda romantik komedi filmlerinden bildiğimiz Gill Junger oturuyor. 10 Things I Hate About You oyuncu kadrosunda ise Kara Şovalye filmindeki Joker rolünden tanıdığımız Heath Ledger bulunuyor. Diğer oyuncular ise şu şekilde: Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik.

The Big Sick

erotik komedi filmleri


Chicago’da bir mekanda komedyen olarak çıkan, bir yandan da gündüzleri taksicilik yapan Kumail, ailesinin kendisi gibi Pakistan kökenli hayırlı bir kısmetle evlenmesi için yaptığı tüm girişimleri reddetmektedir. Bir gösterisinden sonra tanıştığı Emily ile ilişkisi ailelerinin uyumsuzluğu nedeniyle uzun sürmeyecek gibidir. Ancak Emily’nin beklenmedik ve çok ciddi rahatsızlığı, Kumail’i hayatta değer verdiği her şeyi tekrar düşünmeye ve bunlar arasında bir denge kurmaya itecektir.

Uluslar arası en iyi romantik komedi filmleri deyince aklımıza gelen The Big Sick filminin yönetmen koltuğunda Michael Showalter’ın oturduğu filmin başrollerini ise Matty Cardarople, Holly Hunter, Zoe Kazan üstleniyor. Eğer içinizi ısıtacak bir romantik komedi arıyorsanız bu yapıma göz atabilirsiniz.

Knocked Up / Kaza Kurşunu

Film

Alison Scott, evli ablası Debbie ile birlikte bir kutlama yapmak için bir gece kulübüne giderler. Alison orada esrar bağımlısı, hayırsız bir tip olan Ben Stone ile tanışır. Ben ile kısa bir konuşma yaparlarken Debbie’nin kocası Pete onu arayıp kızlarının suçiçeği çıkartığını haber verir. Debbie mecburen mekanı terk eder ve Alison da Ben ile birlikte kalır. Gece boyunca içip beraber eğlenceli vakit geçirirler. Gecenin sonunda ise Alison ve Ben tek gecelik bir ilişki yaşar. Ben prezervatif kullanmaz ve sekiz hafta sonra Allison hamile olduğunu fark eder. Ben’i arar ve birlikte yaşamaya ve çocuğu dünyaya getirmeye karar verirler. Ancak çocuğu yetiştirebilmek için önce Ben’in büyümesi gerekmektedir.

Romantik komedi filmleri deyince aklımıza ilk gelenlerden olan Knocked Up filminin oyuncu kadrosunda ünlü Marvel filmi Ant-Man’den bildiğimiz Paul Rudd da bulunuyor. Başroller ise Seth Rogen, Katherine Heigl. Jude Apatow ise filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstleniyor.

ABOUT TIME / Zamanda Aşk

About time

21 yaşına basan Tim Lake, ailesindeki tüm erkeklerin sahip olduğu gizli bir yeteneğinin olduğunu öğrenir. Lake ailesinin tüm erkekleri zamanda seyahat etme yeteneğine sahiptir ve Tim de artık bunu kullanabilecektir. Bunu fırsat bilen Tim geçmişindeki utanç verici anlara gidip olayları değiştirmeye başlar. Bunları yaparken Tim, kısa bir süre Londra’ya taşınır ve son derece çekici bir kadın olan Mary’e aşık olur. Tim herkesten gizlediği yeteneğini ilişkilerine de yeni bir ‘boyut’ getirmesi için kullanmaya başlar ve bu sayede her adımı hatasız atlatmayı planlar. Ancak bir süre sonra her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini ve hataların da hayatın gerekli birer parçası olduğunu fark eder.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Richard Curtis’in üstlendiği filmin başrollerini ise Domhnall Gleeson ve Rachel McAdams üstleniyor.

The Break Up / Ayrılık

The Break up

Chicago’da yaşayan Brooke Meyers, yeterince olgun olmayan erkek arkadaşı Gary Grobowski tarafından hak ettiği saygıyı görmediğini düşünmektedir. Ondan ayrılarak, kendisini özletmeyi planlar. Ancak evden kim gidecektir? Her ikisi de ev için mücadele eder ve evin kimde kalacağı için neredeyse bir savaş çıkar. Yaşantıları çekilmez hale gelince aileleri de müdahale etmeye başlarlar.

Keyifle izlenen bu romantik komedinin yönetmeni Peyton Reed, daha önce Aşka Veda ve Gençlik Ateşi adlı filmlerden tanınıyor. Oyuncu kadrosunda ise Vince Vaughn, Jennifer Aniston, Peter Billingsley gibi ünlü isimler var.

Sex Tape / Kaset İşi

Romantik komedi filmleri

Annie ve Jay iki çocuk sahibi, mutlu evlilik süren bir çifttir. Ama her uzun süreli ilişkide olduğu gibi cinsel hayatları durağanlaşmıştır, birbirlerine ilişkilerinin başındaki kadar yakın değildirler. Bir gün Annie, seks hayatlarına hareket katmak için sevişmelerini videoya kaydetmeyi teklif eder, Jay de bu teklifi seve seve kabul eder. Gece çok iyi geçer ama ufak bir sorun vardır: videoyu kaydettikleri tablet aynı programı kullanan diğer cihazlara da bu videoyu otomatik olarak yollar. Sabah uyandıklarında videoyu silmek için artık çok geçtir olmuştur. Sıradaki amaçlarıysa ne pahasına olursa olsun o videoların bulunduğu cihazlardan videoyu silmek.

Sex Tape filminin en iyi romantik komedi filmleri arasında güzel bir sıraya sahip olduğu açık. Filmin oyuncu kadrosunda ise How I Met Your Mother dizisinden Marshall karakteriyle tanıdğımız Jason Segel de yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Jake Kasdan üstleniyor. Eğer erotik komedi ile romantik komedinin birleşimi bir film arıyorsanız bu filme bir baksanız iyi olur.

Romantik Komedi Filmleri 2018 – 2019

2018 – 2019 yılları en iyi romantik komedi filmleri için pek güzel bir yıl olmadı. Görünüşe bakılırsa romantik komedi kategorisi tam anlamıyla Netflix platformunun eline düştü Artık yapımcılar eskisi kadar romantik komedi filmi üretmiyorlar. Belli yönetmen ve yapımcılar var ki bunlar da romantik komedi filminden başka bir şey yapmıyorlar. İşte bu yüzden günümüzde ya ortalama bir romantik komedi filmleri izleyebiliyoruz ya da romantik komedi türüne dair hiç bir şey izleyemiyoruz. İşte biz de bu yüzden romantik komedi filmleri 2018 – 2019 deyince aklımızda kalan bir kaç kaliteli romantik komedi filmini sizlerle paylaşacağız: Love, Simon, When We First Met, Overboard, The Trouble with You, What Men What, Isn’t It Romantic, Ibiza, Juliet Naked.

Romantik Komedi Filmleri Türk

Türkiye’de dramdan sonra en sık vizyona giren türlerden birisi de romantik komedi. Her ne kadar romantik komedi konusunda başarılı olmasak da 2018 yılı fena bir sene değildi. Romantik komedi filmleri Türk yani yerli olarak 2018 senesinde Her Şey Seninle Güzel, Aşk Bu mu?, Rüzgar gibi filmler izledik. Romantik komedi filmleri yerli 2019 kategorisinde ise seneyi Öldür Beni Sevgilim filmiyle açtık.

Romantik Komedi Dizileri

”En iyi romantik komedi filmleri” cümlelerini bir kenara bırakıp, dizilere bakmak gerekirse, romantik komedi dizileri filmlere nazaran daha iyi işler ortaya koyuyor. Yabancı romantik komedi dizileri için How I Met Your Mother, Friends, Sex and the City, The Office, You’re Beautifu örnekleri verilebilir. Yerli romantik komedi filmleri için ise Leyla ile Mecnun bizim favorimiz. Eğer en iyi romantik komedi dizileri ile ilgili bir liste arıyorsanız sitemizi takip etmeyi unutmayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.