2020 Yılında Kesinlikle Oynamanız Gereken En İyi 19 Şehir Kurma Oyunu

0

Simülasyon oyunlarının arasında yer alan şehir kurma oyunları veya başka bir deyiş ile şehir inşa etme oyunlarının kapladığı yer her zaman için diğer oyun türlerine göre daha büyük olmuştur. Özellikle bu oyunların sonsuz olması ve tekrar oynanılabilirliklerinin diğer oyunlardan yüksek olmasından ötürü bu oyunlar uzun süre popülerliklerini koruyabiliyorlar. Ayrıca bir de hiç bahsetmediğim mod desteği konusu var. Eğer Cities Skylines oyununa olduğu gibi bir mod desteğinden bahsediyorsak böyle bir durum oyundan aldığınız zevki bir anda 10 ile çarpabiliyor. Sonuç olarak şehir kurma oyunları hiç bir zaman tek oturuşta bitiremeyeceğiniz tekrar tekrar oynayacağınız ve kurduğunuz şehrin güzel bir şekilde çalıştığını gördükçe zevk alacağını çok farklı bir oyun türü.

Peki bu oyun türündeki yani şehir kurma oyunları kategorisinin içerisindeki en iyi oyunları hiç merak ettiniz mi ? İddia ediyorum ki, internette gördüğünüz şehir kurma oyunlarının birçoğu bir birbirinin kopyası ve çoğu aynı tarza sahip yapımlardan oluşuyor. Bizler ise bu oyunların yanı sıra şehir inşa etme türünde daha birçok kaliteli yapımın olduğunu sizlere gösterebilmek için en iyi şehir kurma oyunları konulu bir liste hazırladık. Lafı uzatmadan ilk oyunumuz ile başlayalım.

Banished 

Şehirler her zaman için modern mimari ile desteklenmiş ve üst üste 50 katlı binalardan oluşan yapılardan yapılacak diye bir şart yok. Bundan 200 yıl önceki gelişmiş şehir kavramımız çok daha farklıydı. Banished‘da bu kavramdan yola çıkan bir şehir inşa etme oyunu. Oyunda 1800’lü yıllarda bir şehir yönetiyorsunuz. En baştan başlayıp oldukça gelişmiş bir uygarlık kurabileceğiniz oyun, özellikle eski temalı şehir kurma oyunları arayan kişiler için şu anda piyasadaki en iyi alternatiflerden bir tanesi.

Stonehearth

Stonehearth ise bu listedeki en ilginç yapımlardan bir tanesi. Ayrıca diğer oyunlara göre sistem gereksinimleri de bir hayli düşük. Tabii düşük derken oyunun yine de orta seviyede bir sistem istediğini belirtelim. Eğer gerçekten çok düşük sistem gereksinimli oyunlar arıyorsanız daha önce yazdığımız Düşük Sistemli Oyunlar |Bu Oyunları Her Pc Açıyor | 50+Oyun yazımıza bakabilirsiniz.

Stonehearth oyununa geri dönecek olursak piksellerden oluşan bir şehir inşa etme oyunu olan Stonehearth, oldukça tatlı bir grafik tarzına sahip. Bunun yanı sıra şehrinizde bulunan her bir birey ile tek tek ilgilenmeniz gerekiyor. Bu kişilerin toplamda 7 farklı sınıfı bulunuyor ve her birinin farklı özellikleri var. Ayrıca oyun size oynanış anlamında da fazlası ile özgür bir oynanış sunuyor.

Frostpunk

Frostpunk tam anlamı ile bir şehir inşa etme oyunu değil. Lakin içerisinde bu mekanikleri en azından yardımcı olarak da olsa kullanıyor. Bu yüzden kendisini de bu listeye dahil etmeye karar verdik. Oyunumuz daha çok dekoratif öğelerden ziyade size şehirde yaşanan zorlukları anlatmayı seçiyor. Şehrin içerisinde yaşanan sıkıntılı olaylara sizin vereceğiniz kararlar sonucunda değişen bir oynanış var. Bunun haricinde fazlası ile soğuk bir ortamda hayatta kalmaya da çalışıyorsunuz. Oyunu özetleyecek olursak biraz hayatta kalma oyunu, biraz ahlak felsefesi ve birazda şehir yönetimi diyebiliriz.

Aven Colony

Aven Colony, insanoğlu uzayda bir yerleşke kurmaya çalışsaydı neler olurdu sorusunun cevabını veren bir yapım. Oyunda Dünya’yı terk eden ve uzayda bir koloni kurmaya çalışan bir grup insanı yönetiyorsunuz. Özellikle klasik tarzda şehir veya koloni kurma oyunları oynamış ve bunlardan sıkıldıysanız Aven Colony oyunun size çok iyi geleceğini garanti edebilirim.

Oyunun incelemelerinin de bir hayli olumlu olduğunu söylemem lazım. Tek sorun oyunun sistem gereksinimlerinin biraz yüksek olması. Bazı yüksek sistemlerde bile optimize bir şekilde çalışamama gibi bir sorunu vardı. Tabii oyunun çıkışından bugüne geçen 2 yılda bu sorun düzeltilmiş olabilir.

Cities XXL

2015 yılında çıkış yapan Cities XXl, modern şehir kurma oyunları arasında Cities Skylines oyununa bir alternatif arayan kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan. Her ne kadar bu türün en başarılı oyunu Cities Skylines olsa da bazen insanlar hem farklılık aradıkları için hemde çeşitli sebeplerden bu oyunu oynayamadıkları için farklı alternatiflere yönelebiliyor. İşte böyle bir durumda zaten piyasada tercih edebileceğiniz çok fazla alternatif şehir kurma oyunu bulunmuyor. Bu yüzden Cities XXL oyununu listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

Factory Town

Hali hazırda en iyi şehir kurma oyunları listemizde bulunan Stonehearth oyununa fazlası ile benzeyen bir oyun olan Factory Town’un en önemli özelliği oyunun neredeyse her bilgisayarda çalışabiliyor olması. İnanmıyorsanız sistem özelliklerine kendiniz bakabilirsiniz.

  • İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit
  • Bellek: 1 GB RAM
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

Oyunun Steam sayfasında yer alan sistem gereksinimleri bu şekilde belirtilmiş. Bu bağlamda kötü bir bilgisayarınız var ise ve şehir kurma oyunlarına ilgi duyuyorsanız Factory Town tam size göre olabilir. Ama Stonehearth’ı oynama imkanınız var ise ilk tercihinizi ondan yana yapmanızı öneririm.

Anno 1800

Şehir inşa etme oyunları dendiğinde akla gelen en köklü oyun serilerinden bir tanesi Anno serisidir. Zaman zaman geleceğe zaman zaman geçmişe giderek farklı zaman dilimlerini ele alan bu oyun serisinin son oyunu Anno 1800.

Oldukça iyi bir bilgisayar isteyen oyunumuz 1800’lü yıllarda modern bir şehir yapabilmenize imkan veriyor. Şehir inşa etme oyunlarından hoşlanıyorsanız bu oyunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ederim.

Simcity 5

Şehir kurma oyunları dendiğinde akla gelen bir başka kaliteli marka ise Simcity markası. Bu türü seven neredeyse her oyun severin hayatının bir döneminde karşılaştığı Simcity oyunlarından biz en son çıkanı yani Simcity 5’i bu listeye dahil ettik ki liste 2019 yılı için hala daha oynanabilir bir liste olsun.

Simcity 5 ise çıkışından itibaren 6. yılını doldurmak üzere olan bir video oyunu, lakin hala daha seveni ve oynayanı var. Günümüzdeki şehir kurma oyunlarından aradıklarınızı bulamadıysanız bu oyuna bir şans verebilirsiniz.

Life is Feudal: Forest Village

Şehir inşa etme oyunları listemizde 1800’lü yılları bırakıp çok daha gerilere gitmeye hazır mısınız? Eğer cevabınız evet ise Life is Feudal: Forest Village oyununu kesinlikle görmelisiniz. Listemizdeki diğer oyunlardan çok daha detaylı olan ve çok daha eski dönemlerde geçen Life is Feudal: Forest Village oyunu aynı zamanda bir Strateji oyunu olarak da geçiyor. Merak edenler daha önceden yazdığımız en iyi 50 strateji oyunu yazımızı da buradan okuyabilirler.

Surviving Mars

Hayatta kalmak söz konusu olduğunda dünya bile fazlası ile acımasız bir yere dönüşebiliyor. Siz bir de Mars’da hayatta kalmaya çalışıp koloni kurduğunuzu düşünün. Ya da fikrimi değiştirdim siz en iyisi bu oyunu deneyim edin. Surviving Mars hayatta kalma ve şehir kurma türünü Mars’a taşıyan ve oldukça detaylı bir oyun.

Belirtmem gerek ki oyunun türkçe dil desteği yok. Oyunu anlayabilmeniz için ise iyi bir ingilizceye sahip olmalısınız.

Tropico 6

Diktatör olmaya var mısın ? En iyi şehir kurma oyun serilerinden birisi olan Tropico oyun serisinin 6. oyunu olan Tropico 6’da en iyi koloni kurma oyunları listemizde yerini alıyor. Diktatör simülasyonu olarak adlandırabileceğimiz Tropico oyununda aradığınız neredeyse her şey var. Serinin 3 ve 4 oyunlarını oynayan kişiler için yeni oyunda çok fazla gelişme bulunmuyor olsa bile eğer bu oyun serisi ile yolunuz hiç kesişmediyse 6. oyunu gözünüzü bile kırpmadan oynayabilirsiniz.

Anno 2205

Listemizde daha önceden de yer verdiğimiz bir oyun serisi olan Anno’nun bir önceki oyunu yani Anno 2205, gelecek temalı bir şehir kurma oyunu. Bu tarzda çok fazla oyun olmadığını da göz önünde bulunduracak olursak Anno’nun bu kategoriye girmiş olması oldukça iyi olmuş. Uzay temalı şehir kurma oyunları arayan kişiler var ise özellikle Anno 2205 ve Aven Colony arasında seçim yapabilirler.

Rise of Industry

Rise Of Industry yani Endüstri’nin yükselişi adlı bu oyunda diğer hiç bir detayla uğraşmadan tamamen Sanayi işleri ile ilgileniyorsunuz. Forstpunk veya Tropico gibi oyunlarda halkın sorunları ile uğraşmaktan bıktıysanız bu oyun size ilaç gibi gelecektir.

Bir şehir kurma oyunundan ziyade daha çok bütçe yönetimi ile ilgilendiğiniz Rise Of Industry hem düşük fiyat etiketi ile hemde düşük sistem gereksinimleri ile oldukça cazip bir oyun olarak gözüküyor.

Jurassic World: Evolution

Listemizde bahsi geçen şehirlerin neredeyse hepsi insanlar için kurulan şehirlerdi. Peki ya dinozorların bir şehir ihtiyacı olmaz mı ? Sinema dünyasının efsanevi filmi Jurassic Park’ın video oyunu olan Jurassic World: Evolution‘da bir dinozor çiftliği oluşturmaya çalışıyorsunuz. Oldukça farklı bir tarza sahip olan oyunu denemenizi tavsiye ederim.

Cities: Skylines

Şehir kurma oyunları listemizde ki en kaliteli yapım ise hiç şüphesiz Cities: Skylines. 2015 yılında piyasaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde tüm şehir kurma oyunlarından ayrılarak en başarılı yapım olan video oyunu bugünkü modern şehir kurma oyunları arasındaki açık ara en başarılı yapım.

Aynı zamanda oyunun diğer şehir kurma oyunlarından farklı olarak ciddi bir mod desteği de bulunuyor. Bu sayede oyunda yapamayacağınız neredeyse hiç bir şey yok. Oyunun modlarını “cites skylines modları” websitesinden indirebilirsiniz.

The Colonists

Şehir inşa etme oyunları arasında farklı bir tarza sahip olan The Colonists oyunu sahip olduğu kaliteli oynanış dinamikleri ile farklı tarzda bir şeyler arayan oyuncuları mutlu edebilecek bir oyun. Özellikle diğer oyunların aksine elinizdeki kaynakları idareli bir şekilde kullanmanız ve bu şekilde gelişmeye devam etmeniz gereken oyunda gayet kapsamlı bir araştırma sekmesi bulunuyor.

Tüm bunlara karşın oyunun oynanış süresi olarak 50 saati aşabilme ihtimali pek gözükmüyor. Ayrıca tekrar oynanılabilirlik gibi konularda en iyi şehir kurma oyunları listemizde bulunan diğer oyunlara göre biraz zayıf gibi duruyor.

Urban Empire

Oldukça güzel bir fikir olarak ortaya çıkan Urban Empire çıkış yaptığı dönemde birçok oyuncuyu kendine bağlamayı başarmıştı. Vaat ettiği potansiyel ise oldukça yüksekti. Ama ne yazık ki geliştirici ekip bu potansiyelin üzerine gitmedi. Eğer oyuna birkaç DLC gelmiş olsa ve birazcık ta güncellemeler ile değişiklikler yapılmış olsaydı bugün çok daha farklı şeyler konuşuyor olacaktık. Tüm bunlara karşın Urban Empire bugün hala daha oynanılabilir bir yapım olarak karşımızda duruyor.

Kingdoms and Castles

Hem şehir kurma hem de şehir savunma konsepti üzerine kurulmuş olan Kingdoms and Castles iki boyutlu pixel grafikleri ile size eğlenceli saatler yaşatabilecek bir oyun. Oyunda hem kaynak topluyoruz hemde bir koloni kuruyor hemde kurmuş olduğumuz bu koloniyi yaratıklara karşı savunuyoruz.

Oyunun Steam üzerinden 18Tl’ye satıldığının bilgisini de verelim.

Cities in Motion 2

2013 yılında çıkmış bir başka modern şehir inşa etme oyunu olan Cities In Motion 2, günümüzde geçerliliğini bir tık yitirmiş olsa da çıktığı dönem itibari ile güzel işlere imza atmış bir yapım. Aynı zamanda oyunu yapan firma da Cities Skylines’ı yapan Paradox Interactive’nin ta kendisi. Bu bağlamda Cities Skylınes’ı açacak bir bilgisayarınız yok ise aynı firmanın yaptığı bir diğer oyun olan Cities In Motion 2‘yi tercih edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.