Fifa 20 Hakkında İlk Bilgiler

0

Sevilen futbol oyunu Fifa’nın yeni oyunu fifa 20 hakkında ilk bilgiler paylaşıldı. E3 2019 sırasında EA Play etkinliğinde paylaşılan bilgiler ışığında Fifa 20’nin önümüzdeki günlerde çok daha yenilenmiş ve iyi bir şekilde geleceğini söyleyebiliriz. EA Play sunumu sırasında yetkililerin Fifa hakkında sarf ettikleri çok önemli sözler vardı. Bizler ise bu söylemlerin hepsinin daha iyi anlaşılabilmesi için bu tarz bir içerik yapmaya karar verdik. Bakalım Electronic Arts’ın bize vaad ettikleri yenilikler neler. İşte Fifa 2020’de bizi bekleyen yenilikler.

Yazımıza geçmeden önce Fifa 20 çıkış tarihinden de bahsedelim. Konferans sırasında açıklanan bilgilere göre Fifa serisinin yeni oyunu Fifa 20 çıkış tarihi 27 Eylül 2019 olarak açıklandı. Bu bağlamda Fifa 20 ne zaman çıkacak diye merak eden kişilerin merakları giderilmiş oldu. Zaten Fifa oyunlarının çıkış dönemlerine baktığımızda her zaman bu tarih aralıkları ile karşılaşıyoruz.

Fifa 20 Yenilikler

Sokak Futbolu

“Fifa 20 yenilikler” listemizde ilk sırada yer alan yenilik Sokak Futbolu. Sokak futbolu fifa oyuncularının yıllardan beri dile getirdiği bir istekti. Sonunda ise bu istek EA tarafından dikkate alındı ve Fifa 20 oyununa eklendi. Ve çok büyük bir ihtimal ile bundan sonraki Fifa oyunlarında da bulunacak.

Bunların dışında ne yazık ki sokak futboluna dair başka bilgiler elimizde yok. Top fiziği nasıl olacak, maçlar nasıl yapılacak, özel hareketler kolay mı yada zor mu olacak gibi sorular hakkında hali hazırda açıklama yapılmadı. Lakin önümüzdeki günlerde bu konular hakkında da yeni bilgiler paylaşılacaktır. Fifa 20 hakkında yeni bilgiler paylaşıldıkça bizler de bu yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

Oynanış Çok Daha Farklı Hissettirecek !

Fifa sevenler bilirler. Bu tarz söylemler her sene EA tarafından ortaya atılan ama sonrasında hiç bir geçerliliği olmayan şeyler. İstisnasız her sene daha gelişmiş yapay zeka, daha gelişmiş top fiziği, daha gelişmiş grafikler vb. birçok farklı söylem duyuyoruz. Ama iş pratiğe geldiğinde bu söylemler çok fazla bir işe yaramıyor. Elbette ufak tefek geliştirmeler oluyor ama bunlar öyle çok bahsedilecek şeyler değil. Nitekim her sene Fifa oyunlarına 500 saat gömen benim gibi birisi için bile son 5 yıldaki farkı anlayabilmek cidden zor. (oynanışsal anlamda)

Lakin bu sefer yapımcı taraftan oldukça ciddi açıklamalar var. Oynanış anlamında çok ciddi değişiklikler yapılacağını ve bu sayede oyunun oynanışının ciddi oranda değişeceğini belirtiyorlar. Üstelik bu değişimi, söylediklerine göre oyunu oynayan kişilerde rahatlıkla hissedebileceklermiş.

Top Fiziği Tamamen Yenilendi !

Fifa oyunları her zaman için top fiziği konusunda rakiplerinden bir tık ötedeydi. Lakin bir gerçek var ki oyunda ki top fiziği çok uzun zamandan beri ciddi anlamda bir değişikliğe uğramıyordu. Son birkaç seneden beri oyunda kullanılan top fiziği birbirleri ile çok benzer özelliklere sahipti. Bu sene ise top fiziğe dair her şeyin baştan tasarlandığı söyleniyor. Yani attığınız şuttan tutun, yüksekten gelen bir topun yere değdiğinde vereceği tepkiye kadar oyundaki her şey değişmiş. Belki de bu değişikliklerin Fifa 20’ye eklenen sokak futbolu ile bir alakası vardır.

Birebir Mücadeleler

Fifa 2020 oyununda önemli ölçüde yer kaplayacak bir başka yenilik ise birebir mücadeleler. Peki nedir bu birebir mücadeleler. Kısaca açıklamam gerekir ise gerçek futbolda karşınızda bir rakip varken onu nasıl geçeceğinizi düşünmeniz gerekir. Gerçekte futbol oynarken bir hücumcu olarak karşınızda defans oyuncusunu gördüğünüzde ve eğer o defans oyuncusu tek kişi ise aranızda ciddi bir mücadele başlar. Şu ana kadar yapılan Fifa oyunlarında ise durum bu şekilde değildi. Halihazırda yapılmış olan Fifa oyunlarında birebir mücadelelerden ziyade daha takım odaklı bir defans sistemi vardı. Şimdi ise yapımcıların açıklamaları doğrultusunda maç içerisinde çok daha fazla birebir mücadele ile karşılaşacağımızı söyleyebiliriz.

Yenilenen Duran Top Sistemi

Artık son birkaç yıldan beri kullanılan frikik-penaltı sistemi değişmiş durumda. Fifa 20 oyununda yenilik olarak çok daha farklı bir sistem kullanılmış. Ne yazık ki sunum sırasında bu konular ile ilgili görsel içerikler paylaşılmadı. Bu yüzden sizlere yeni duran top sistemini yazı ile anlatmak durumundayım.

Kısaca açıklayacak olursam. Artık topun neresine vuracağımızı da seçebiliyoruz. Klasikleşmiş sol analog tuşunun yanında artık sağ analogu hareket ettirdiğimizde ekranda ufak bir görsel çıkıyor ve topun neresine vuracağınızı gösteriyor. Bu sayede topa vuracağını yeri ve topun nasıl falso alabileceğini seçebiliyorsunuz.

Şimdilik Fifa 20 yenilikleri hakkında bahsedeceğimiz şeyler bu kadar. Bizler EA Play etkinliğinde Fifa 2020 oyununa dair çok daha fazla şey paylaşılmasını bekliyorduk. Lakin ne yazık ki sunumda paylaşılan bilgiler bir hayli azdı. Bu bağlamda önümüzdeki günler içerisinde oyuna dair yeni bilgilere erişme ihtimalimiz çok yüksek gözüküyor. Böyle bir durum gerçekleştiğinde de yine “fifa 20 yenilikler” adlı yazımızı güncellemiş ve yine sizlere yeni bilgileri buradan veriyor olacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.