Google’nin bir konsol üzerinde çalıştığı uzun zamandan beri bilinen bir şeydi. Yıllardan beri bu konsolun özellikleri hakkında aslı astarı olmayan birçok iddia ile karşı karşıya kalmıştık. Merak etmeyin bugün size yine bu asılsız iddialardan bahsetmeyeceğiz. Bugün konsolun bizzat kendisinini göreceksiniz. Çünkü Google Stadia konsolunu resmen duyurdu.

Uzun zamandan beri Project Stream adı ile anılan projenin ismi google tarafından Stadia olarak açıklandı. Peki bu Stadia konsolunun bizlere sunduğu özellikler neler.

Stadia, Streaming Odaklı Bir Konsol Olacak

Oyun dünyasında Streaming konusu uzun zamandan beri tartışılan bir konu. Oyuncular tarafından bu konu için bir arz oluşmuş olsa bile, hali hazırda kullanılan teknolojilerin bu konu için yetersiz olduğu görüşü de genel anlamda hakim. Özellikle yeni nesil konsolların arifesinde olduğumuz şu günlerde, streaming tabanlı konsolların bir sonraki jenarasyonda ortaya çıkmasını bekliyorduk. En azından genel beklenti bu şekildeydi. Ama görünen o ki Google’ın bir sonraki jenerasyonu beklemek gibi bir niyeti yok. Çünkü Google duyurmuş olduğu oyun konsolu Stadia’nın Streaming ile çalışacağını duyurdu. Hatta duyurmak ile kalmadı bunu canlı bir şekilde de gösterdi.

Videolarda da gördüğünüz gibi Stadia konsolu normal konsolların aksine bir bulut teknolojisi ile çalışıyor. Yani istediğiniz bir oyunu oynayabilmek için bir ekran kartına yada ram’e ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan tek şey Stadia. Bu konsol sayesinde isterseniz telefonunuzda, isterseniz tabletinizde yada televizyonunuzda istediğiniz oyunu oynayabiliyorsunuz. Bu da günümüzdeki en büyük sorunlardan birisi olan sistem gereksinimleri gibi bir sorunu tamamen kökünden kaldırıyor. Üstelik siz herhangi bir cihazdan oyunu başlattığınızda oyunun açılması için dakikalarca beklemek zorunda değilsiniz, Stadia bu işi o kadar hızlı bir şekilde yapıyor ki saniyeler içerisinde oyununuz açılmış oluyor.

En Güçlü Oyun Konsolu

Her oyuncu gibi bizde konsolun grafik özelliklerini ve fps değerlerini oldukça merak ediyoruz. Google ise sadece iştahımızı kabartıyor. Yapılan açıklamalara göre Stadia konsolu toplamda 10.7 teraflops gücünde. Bu değer Xbox One X ve Playstation 4’ün toplamından bile daha yüksek. Çünkü Xbox One X 6.0 teraflops gücünde iken Ps4 Pro ise 4.2 teraflops gücünde. Bu noktada Google Amd ile işbirliği yaparak özel bir Gpu geliştirmiş. Bu Gpu ise açık ara günümüz konsollarının çok ötesinde.

Konsolun sağladığı teknik özellikler ise 4K 60 FPS değerinde. İşin açıkçası bu değer bile fazlası ile iyi iken Google, Stadia konsolunun ilerleyen zamanlarda 8K 120 FPS değerlerine kadar çıkabileceğini belirtti.

Stadia Birçok Bileşen İle Uyumlu Olacak

Google, stadia’yı birçok farklı bileşen ile uyumlu çalışacak şekilde geliştirmeye oldukça özen göstermiş. Bunlar özellikle Google Asistan ve Youtube. Bu platformlar ile nasıl bir etkileşim içerisinde olacağımız konusunda ise Google şunları söylüyor.

Oyun oynarken bir bölümü nasıl geçeceğinizi bulamadığınızda Google Asistan’a bu bölümü nasıl geçeceğim diye sorduğunuz takdirde Asistan sizin için youtube videolarında bunu araştırıyor ve size en doğru sonucu çıkartıyor. Siz ise videoyu izledikten sonra oyununuza kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Kontrolcü’nün İçerisinde Yer Alan Alıcılar Sayesinde Gecikme Olmayacak

Streaming konusunun en büyük sorunu gecikmeler. Malumunuz günümüzde hardcore gamer’lar sırf bu gecikme sürelerinden dolayı kablosuz mouse bile kullanmıyorlar. Günümüzde her şeyin milisaniyeler ile ölçüldüğü şu günlerde ise siz oyundaki karakterinize bir komut verdiğinizde bu komutun saniye sonra sunuculara gitmesini istemezsiniz. Zaten böyle bir durumda oyunda oynayamazsınız.

İşte bu yüzden Google Stadia için özel bir kontrolcü de tanıttı. Bu kontrolcünün diğer kontrolcülerden en büyük farkı direkt olarak oyunun sunucusuna bağlanması. Bu sayede oyununuzu minumum gecikme ile oynayabileceksiniz. Ayrıca kontrolcü de ekran görüntüsü alma ve birde Google Asistanı etkinleştirme butonu bulunuyor.

Stadia Henüz Türkiye’de Kullanılamıyor

Bu bilgiyi yazının sonunda verdiğim için üzgünüm. Lakin ben bu satırları yazarken hala daha konsolun özellikleri duyuruluyordu. En nihayetinde ise Stadia’nın desteklediği ülkeler sayfasını görmem ile şok oldum diyebilirim. Ne yazık ki Stadia, henüz ülkemizde bulunmuyor. Bu durum elbette ilerleyen zamanlar için değişecektir. Ama bir gerçek var ki, bu yeni nesil konsolu diğer tüm Avrupa ülkelerinden geç deneyim etme fırsatı bulacağız.

Gerçi zaten Stadia ülkemizde hizmete sunulsa bile 4K 60Fps gibi değerleri bizim internet altyapımızın nasıl karşılayacağı da başka bir tartışma konusu. Şimdilik Stadia konsolunun desteklediği ülkeleri Stadia’nın kendi sitesi üzerinden görebilirsiniz. Unutmadan belirtelim. Stadia 2019 yılı içerisinde desteklenen ülkelerde hizmete açılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir