Mutlaka izlenmesi gereken hayatta kalma filmleri

0

Film dünyası gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Bu gelişen sektörde birçok yeni film yapılıp birçok farklı konu işleniyor. İnsanlar genellikle aksiyon, macera tarzı filmleri severken Hayatta kalma filmleri bu ikisini harmanlayarak ortaya bambaşka bir tat çıkarıyor. İşin aslında hayatta kalma konusu sadece filmlerin değil aynı zaman da oyunların, bireysel videoların, belgesellerin de ilgi çeken türü oluyor. Buna rağmen her sektör için hayatta kalma türü oldukça riskli. Yapımcılar hayatta kalma türünde eser vermekten kaçınıyorlar veya bu türü yan konu olarak kullanıyorlar. Bu sebepten dolayı bir sene içerisinde en fazla 3-4 tane hayatta kalma filmi izleyebiliriz ki bunların bir kaçı oldukça kötü yapımlar oluyorlar.

Hayatta kalma filmleri birçok kişinin vazgeçilmezidir. Bu dalda bir eser izledikleri zaman genelde bu daha fazlasını aramaya başlarlar. Bu arayış yüksek ihtimalle hüsranla sonuçlanır. Ya aranan film türünde eser bulamazlar ya da istedikleri kaliteyi yakalamış filmler izleyemezler. Yapılan hayatta kalma filmleri genelde belli bir konunun üzerinden ilerler ve tahmini kolay şeyler yaşanır. Eğer bir yapımcı kutunun dışında düşünürse işte o zaman kaliteli bir iş ortaya koyar. Bugünkü yazımda da ise kutunun dışında düşünmüş senaristlerin elinden çıkmış, evrenin her köşesinde geçen hayatta kalma filmleri için bir derleme yaptım. Bu bir sıralama değildir listedeki her film birbirinden kalitelidir. Bu yüzden hepsine göz atsanız iyi edersiniz.

The Revenant / Diriliş

The Revenant

Leonardo DiCarpio’nun canlandırdığı Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan deneyimli bir tuzak ustasıdır. Fakat avlandıkları bölgelerde kendilerinden başka hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri gezmektedir. Bir av sonrasında bir boz ayı tarafından ölümcül bir şekilde yaralanan Hugh Glass’ı, yavaşlamamak ve geç kalmamak adına ekibi yalnız başına ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir.  

19. Yüzyıl Amerika sınırında yaşanan destansı hayatta kalma mücadelesini konu alan Diriliş (The Revenant), izleyeni1823 Amerika’sının gizemli dünyasına götürüyor. Film sadece hayatın değil, onurun, adaletin, inancın, ve ailenin değerini keşfetmemizi sağlıyor. Michael Punke’ın yazdığı The Revenant: A Novel Of Revenge kitabından beyaz perdeye uyarlanan filmin başrolünde Leonardo DiCaprio oynuyor. Ayırca filmin oyuncu kadrosunda Tom Hardy, Jim Bridger, Forrest Goodluck gibi sevilen isimlerde bulunuyor.


The MartIan / Marslı

The MartIan

Mars gezegeninde görevdeyken büyük bir fırtana çıkar ve bu fırtınanın sonucu olarak Mark Watney (Matt Damon) öldü sanılır. Bu sebepten dolayı da ekibi onu uzayın boşluğunda yapayalnız bırakır. Fakat Mark Watney hayattadır ve bilinci yerine geldiğinde Mars’ta bir başına olduğunu fark eder. Watney elindeki imkanlarını değerlendirerek dünyaya hayatta olduğuna dair bir işaret göndermeye çalışır. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim insanları durmaksızın bu Marslı diye adlandırılacak Watney’in eve dönmesi için çabalarlar. Bunun yanı sıra ise ekip arkadaşları da zor bir seçimin içerisine girerler.

2014 yılın en sevilen bilim-kurgu kitaplarından biri olan Andy Weir’ın kağıda döktüğü The Martian, ülkemizde de yakın zamanda “Marslı” adıyla basılıp, piyasaya sürülmüştü. Marsta bir başına kalan Mark’ın hikayesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena gibi isimler var. . Yönetmen koltuğunda ise Prometheus, Covenant gibi eserleri yönetmiş, bilim-kurgu dünyasının sevilen yönetmeni Ridley Scott var. Çok fazla alternatifi olmayan bu tür hayatta kalma filmleri listemizde bulunan başarılı bir uzay temalı hayatta kalma filmidir.

The Shallows / Karanlık Sular

The Shallows

The Shallows, Karayip Korsanlarından aşina olduğumuz Óscar Jaenada ve Gossip Girl’ün güzel oyuncusu Blake Lively’nin başrollerini paylaştığı Amerikan yapımı bir filmdir. Film Nancy’nin tek başına sörf yaparken köpek balığı saldırısına uğraması ve bunun ardından kıyıya yakın bir mahsur kalışını anlatıyor.


Hedef kitlesini daha çok gençler olarak belirleyen filmin bu kısmında bolca gereksiz eğlenceli müziğe ve Blake Lively’nin vücuduna maruz kalıyoruz. Filmin geçtiği koyu çok başarılı bir şekilde yansıtan görsel ekip izleyiciye bile bu güzelliği geçirebiliyor. Bu başarıyı tetikleyen gelişme ise, köpek balığının saldırısından sonra deniz daha koyu ve pastel renklere geçiş yapıyor. Böylece cennetin bir anda nasıl cehenneme dönüştüğü çok iyi gösteriyor. Hayatta kalma mücadelesinin yarattığı gerilim arttıkça sahne müziklerinin gerilim tonu artıyor bu da büyük fayda sağlıyor. Sessizliği keserek izleyiciyi de filme katmaya başaran müziğin de The Shallows filmine azımsanmayacak bir katısı oluyor.

Into The WILD / Özgürlük Yolu

Into the Wild içinde yaşadığımız şehirlerden kaçan birinin hikayesidir. Saygın bir üniversiteden dereceyle mezun olan Emile Hirsch’in “Christopher” aynı zaman başarılı bir koşucudur. Mezuniyetin ardından verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Christopher sahip olduğu her şeyi hayır kurumuna bağışlayıp elindekileri geride bırakarak bambaşka bir hayat yaşamaya karar verir. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, farklı maceralar yaşayacaktır. Tabii ki bu maceralar şehir hayatındaki kadar basit olmayacaktır.

Tanınmış oyuncu Sean Penn’in yönetmenliğini üstlendiği, iki dalda OScar’a aday gösterilen filmin başrollerinde Emile Hirsch ve Vince Vaughn bulunuyor. Oyuncu kadrosunda ise Hal Holbrook, Jena Malone, William Hurt gibi isimler var.

The Road / Yol

The Road

2009 yılında ilk defa gösterime giren The Road filminin baş rolünde, çokça sevilen Viggo Mortensen oynuyor. Filmin başrolü Mortensen’in canlandırdığı ”Erkek” karakterinin geçirdiği bu hüzünlü ve macera dolu yolda, içinde umut ışığının kalmasına tek sebep oğlu, Kodi Smit-McPhee ile beraber yol alıyor.

The Road, Cormac McCarthy’nin 2006’da Pulitzer Ödülü kazanan aynı isimdeki romanından uyarlanmıştır. John Hillcoat tarafından yönetilen ve senaryosunu Joe Penhall’ın yazdığı “The Road”, kıyamet sonrası bir dünyada geçen hayatta kalarak yolculuk etme hikayesidir. Sadece karınlarını doyurmak ve hayatta kalmaya çalışan baba ve oğul yolda artık yamyamlaşan insanlardan da korunmak zorunda ve Charlize Theron’un canlandırdığı anne karakterinin “Onu Güneye götür, hep sıcak tut.” sözünden yola çıkarak güneye doğru sürekli yol aldıkları duygusal ve kimi zaman da aksiyon dolu bir yolculuk hikayesidir.

Backcountry / Ölüm Ormanı

Backcountry

Jeff Roop ve Missy Peregyrm ikilisinin canlandırdığıi şehirde yaşayan Jenn ve Alex çifti, Doğa sever Alex’in yoğun isteği üzerine ormanda kamp yapmaya gider. Ormandaki ilk gecelerinde beklenmedik bir misafir, kapılarını çalar. Eric Balfour’un canlandırdığı Brad adındaki bu yabancı da onlar gibi bir orman gezgindir ve Alex, adamın Jenn ile beraber olma isteğinden şüphe duymaya başlar. Çift, gitmeyi planladıkları Blackfoot Trail bölgesi için hemen yola koyulurlar. Alex ısrarcı bir şekilde yolu hatırladığını iddia etse de gitgide ormanların derinliklerinde kaybolmaya başlarlar. Aradan günler geçmesine rağmen dönüş yolunu tam anlamıyla bulmayan çiftin başından zorlu bir hayatta kalma mücadelesi geçer.

Adam MacDonald’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği filmin rollerinde Missy Peregrym, Jeff Roop ve Eric Balfour gibi isimler var.. Bunların haricinde ise üç adet oyuncu bulunuyor. Film genellikle bu üçlü etrafında dönen bir hayatta kalma hikayesini konu ediniyor.

Kon-TIKI

Hayatta kalma filmleri

Norveçli kaşif Thor Heyerdahl Pasifik Okyanusu’nu 1947’de 5 kişilik bir ekip ile geçmeye kalkar. Bu yolculuk Thor için zorlayıcı olsa da hayalini bunu gerçekleştirmektir. Öncelikli hedefi Güney Amerikalıların Kristof Kolomb öncesi dönemlerde mavi suları geçerek Polynesian adalarında yerleştiğini kanıtlamaktır. Yolculuk için gereken parayı borç ve bağış toplayarak elde eden Thor, 101 gün sürecek 8 bin kilometrelik bir maceraya koyulur. Bu esnada dünyanın gözü de üzerindedir. Hiç kolay olmayacak bu deniz yolculuğu esnasında ekibin başından birçok zor olay geçer. Sadece bir bir kaç odun parçasının üzerinde geçen bu film gerçek bir hikayeyi konu almıştır.

Yönetmenliğini Joachim Rønning ve Espen Sandberg’in üstlendiği yapım bu yapım kısa sürede çoğu ülkece beğenilen filmlerden birisi olmayı başarmıştı. Filmin adı olan Kon-Tiki ise İnka kabile inancındaki güneş Tanrısı Viracocha’nın antik dönemdeki isminden günümüze geliyor.

GravIty / Yerçekimi

Hayatta kalma filmleri

Emekliliğinden hemen önce son görevine çıkan yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky’nin yönetimindeki mekikte ilk uzay yolculuğuna çıkar. Her şey iyi dururken birden bire bir olay yaşanır. Yaşanan olayın sonrasında iki bilim insanı uzayın sonsuz boşluğunda yapayalnız kalırlar. Dünya ile iletişimleri kopmuş ikili uzayın derinliklerinde yapayalnızlardır. Belli bir yerden sonra korkunun yerini panik alır, üstelik var olan sınırlı oksijenleri de gitgide tükenmektedir. İkili evlerine dönmenin bir yolunu bulmaya çalışır.

Alfonso Cuarón isminin yönetmenliği üstlendiği bilim-kurgu geriliminin başrollerini ise Sandra Bullock ve George Clooney paylaşıyor. Ayrıca bu film, hayatta kalma filmleri listemizdeki ikinci uzay temalı hayatta kalma filmidir.

Everest

Hayatta kalma filmleri

Everest 1996 senesini anlatan bir filmdir. Everest Dağı’na, aralarında yeni tırmanacak olan insanlarında bulunduğu, 2 grup dağcı, bütün zor şartlara rağmen Zirveyi görmek için ellerinden gelenin fazlasını yapacaklardır. Oldukça zorlu bir yolculuğun sonrasında zirveyi görmeden inenlerin yanı sıra zirveye ayak basmış olanlarda vardır ama asıl zor olan geldikleri bu uzun ve tehlikeli yolun geri dönüşünün de olmasıdır. Bu macera dramla harmanlanmış oldukça başarılı bir hayatta kalma hikayesini anlatıyor.


Baltasar Kormákur’ın yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Jason Clarke, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin gibi iddialı isimler bulunuyor. Eğer soğuk bir yolculuk arayışında hayatta kalma filmi arıyorsanız Everst aradığınız film olabilir

Jungle / Orman

Hayatta kalma filmleri

Üç arkadaş Yossi, öğretmen Marcus ve fotoğraf sanatçısı Kevin bir şekilde amazonu keşfetmek istemektedirler. 1980 yıllarında o zamanlar Yossi 22 yaşındadır ve adrenalin isteği delicesine fazladır. Bu 3 arkadaşa rehberlik etmek için yeni tanıştıkları Karl Ruprechter yol gösterecektir. Başlarda sakin bir yolculuk geçirseler de başlarına zorluklar gelmeye başlar. Üstelik bunlar onları epey yoracak zorluklardır.

Green McLane’in yönettiği Jungle filminin baş rolunde Harry Poter, Horn gibi birçok kaliteli yapımdan bildiğimiz Daniel Redcliffe yer alıyor. Ayrıca filmin oyuncu kadrasonda Yasmin Kassim, Alex Russel, Joel Jackson gibi kişiler de yer alıyor. Bu film her ne kadar güzel bir gelir elde edememiş olsa da en iyi hayatta kalma filmleri arasına ismini yazdırmıştır.

En İyi Hayatta kalma filmleri 2019

İçerisinde bulunduğumuz 2019 senesinde eminiz ki yeni hayatta kalma filmleri çıkacaktır fakat maalesef ki biz bu yazıyı yazarken hiç biri duyurulmadı. Belki bakarsınız Netflix bu türe bir el atar ve orijinal bir Netflix hayatta kalma filmi yapar. Eğer geçmiş yıllarda çıkmış hayatta kalma filmlerine ve daha fazla örneğe bakmak isterseniz Imdb sitesinin kendisinin hazırladığı 100 en iyi hayatta kalma filmleri listesine göz atabilirsiniz.

Hayatta Kalma Dizileri

Hayatta kalma dizileri, hayatta kalma filmleri kadar ender bulunan bir tür. Bu türde bulunan diziler genellikle post-apokaliptik denilen kıyamet sonrası konseptiyle harmanlanmış oluyorlar. Bunlara The Walking Dead, Jericho, Falling Skies, Survivors, Z Nation, Dominion örnek olarak verilebilir. Eğer hayatta kalma türüne olan susuzluğunuzu filmlerle gideremediyseniz bunlara da göz atsanız iyi olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.