İnteraktif Film Nedir?

0

Filmler ve diziler hayatımızın vazgeçilmezleri olabilirler. Fakat zaman geçtikçe yapılabilecekler tükeniyor ve seyirciler bu dizi/filmi izlerken kopmalar yaşamaya başlayabiliyorlar. Bu yüzden yönetmenler, yapımcılar yeni fikirlerle ortaya çıkarak izleyeni diziye bağlamaya çalışıyorlar. Bunun için de dizi/film sektöründe farklı bir adım atıldı. Bu farklı ve cesur adım ”İnteraktif Film” olarak adlandırıldı. Peki, interaktif film nedir ?

İnteraktif film dediğimiz şey izleyeni filmin bir karakteri yapmaya yarar veya atılan adımlarda izleyenin de söz hakkı sahibi olmasını sağlar. Basit bir örnek vermek gerekirse: Filmin ana karakteri bir şeyden kaçarken önüne iki yol çıkar. Karakter yollara bakarken izleyenin önüne bir seçim ekranı gelir ve izleyen bu ekrandan sağ veya soldaki yolu tercih eder. Böylelikle de filmin finali izleyenin seçeneklerine göre şekillenir.

interaktif film

İnteraktif film çekiminin yaygınlaşmasındaki temel amaç yukarıda da dediğimiz gibi izleyeni filmin içinde tutmayı sağlamaktır. Fakat bunun yanı sıra interaktif filmler kaliteli yapılırsa birçok fayda daha sağlayabilir. Bunlardan en önemlisi ise tekrar izlenebilirlik. İzleyen iki tercih arasında seçim yaptığında diğer tercihin nereye çıkacağını ve filmin sonunu ne denli etkileyeceğini merak eder. Böylelikle filmi tekrardan izleyip seçeneklerini merakları yönünde yapabilir. Bunun yanı sıra filmin paylaşılabilirliği artar. Bireysel yapılan bir olaydan ziyade film izlemeyi oyun oynamak gibi bir aktiviteye çevirir ve daha fazla kişi bu olaydan haberdar olur.

İnteraktif film nedir ve nasıl ortaya çıktı?

İşin açıkçası “interaktif film nedir” sorusu neredeyse 2018’in sonuna kadar kulağımıza gelmemişti denebilir. Bu işin atası olarak hikayesi kuvvetli, farklı sonlara sahip oyunlar örnek gösterilebilir. Oyuncuların senelerden beri deneyim ettiği interaktif oyunlar şimdiyse interaktif film olarak ekranlarımızda karşımıza çıkıyor.

Oyunları bir kenara bırakmak gerekirse İnteraktif film ismi, hayatımıza Black Mirror filminin Bandersnatch bölümüyle girdi. Netflix orijinal yapımı olan bu bölümde, Netflix geleceği görmüş olsa gerek arayı çok soğutmadan yeni bir İnteraktif film yapımı için kolları sıvadılar.

Çıkacak sıradaki interaktif yapım bir dizi olacak ve hayatta kalma hikayesini anlatacaktı. Bear Grylls’in başrol olduğu You vs Wild dizisinde karakterin hayatta kalıp kalamayacağını izleyici belirleyecek ve ne yapması gerektiğine karar kılacaktı. Vaat edilenler bu yöndeydi ve Netflix başarılı bir işle vaat ettiği her şeyi hayata geçirdi. İzlenme sayıları resmi olarak yayınlanmasa da bu proje dijital basında epeyce ses getirdi.

interaktif film

İnteraktif film önerileri:

Popülerleşen bu yapımların örnekleri oldukça azdır. Fakat görünen o ki talep arttıkça yapımlarda da aratacak gibi. İşte bu az yapımlar arasından bazı parlayan popüler interaktif film örnekleri:

  • The Angry River
  • Running Time
  • Late Shift
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • You vs Wild

Bu filmler ve diziler dışında Heavy Rain, Beyond Two Souls, Quantum Break gibi hem oynayacağınız hem de tercihler yaparak yapımın finalini değiştirebileceğiniz oyunlar da mevcut. Eğer filmleri tükettiyseniz Steam üzerinden satın alarak bu oyunlara da göz atabilirsiniz. Ayrıca sizi hikayesiyle derinden etkileyecek oyunlara da ulaşmak için Hikayesiyle Size Farklı Duygular Yaşatacak 20 Oyun yazımıza da bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.