Love Death & Robots en kötüden en iyiye bölüm sıralaması

0

Netflix her geçtiğimiz gün yeni bir kendi yapımı içerik üretmeye devam ediyor. Netflix bugüne kadar genellikle hep popüler olan türlerin üzerine giden yapımlar yapmıştı. Fakat Love Death & Robots yapımıyla Netflix, bu düzeni bozarak oldukça farklı bir işe imza attı. Love Death & Robots bir orijinal Netflix yapımıdır ve konu olarak ise isminden anlaşılabileceği üzere aşk, ölüm ve robotları baz alır. Tabii her bölümde üçünü aynı anda konu almıyor kimi bölümde hikayeyi farklı elementler üzerinden anlatıyor.

Love Death & Robots net bir şekilde uzun zamandan beri en çok ses getiren Netflix içeriklerinden birisi ve gerçekten izleyenin zamanını çalmadan nasıl hikaye anlatılır bunu çok iyi anlatıyor. Her bölüm ortalama 15 dakika uzunluğunda olurken 7 dakika süren bölümleri bile bulunuyor. Bunun yanı sıra Love Death & Robots devam süreci olan bir hikaye de anlatmıyor. Her bölüm farklı bir hikaye anlatan bu diziye isterseniz son bölümden giriş yapabilirsiniz. Bizim de zaten bu listeyi derleme amacımız bu olaydır. Eğer hoş olmayan bölümleri izlemeyeyim diyorsanız bu listeye kulak verseniz iyi edersiniz.

18) The WItness / Tanık

Love Death & Robots

Love: Var
Death:
Yok
Robots:
Yok

Love Death & Robots en kötü bölümü olduğunu düşündüğümüz ”The Witness” tamamıyla cinsellik ve mantık hatalarıyla dolu bir bölüm. Bir cinayetin görgü tanığını anlatan bölüm gereksiz kafa karıştırmaya çalışan bir yapıda kötü bir yol ile anlatılmıştır. Ama eğer çıplak bir kadının dakikalarca sokakta koşuşunu seyretmek istiyorsanız 12 dakika uzunluğu olan bu bölüme göz atabilirsiniz. Eğer ki ”Napayım sokakta koşmasını?” diyorsanız bu bölümü atlasanız iyi olur.

17) FIsh NIght / Balık Gecesi

Love Death & Robots

Love: Yok
Death:
Var
Robots:
Yok

Bir şeyler satan baba ve oğul uzun yolculukları esnasında esnasında arabaları bozulur ve çöle benzer koca bir boşluğun ortasında kalırlar. Fakat burası sıradan bir çöl değildir. Asırlar önce bu içinde bulundukları alan suların altındaymış. Kaldıkları yerde sabahı bitirip akşam serinliğinde yola koyulmaya karar veren ikili uyandıklarında gerçek olamayacak kadar garip bir şey fark ederler. En kötü bölümlerden biri olarak seçmemiz hikaye anlatışının çok garip ilerliyor oluşu ve bölümün bitişinin gerçekten manasız oluşu.

16) The Dump / Çöplük

Love Death & Robots

Love: Yok
Death:
Var
Robots:
Var

Bu bölümün neden gerçekten var olduğunu henüz çözebilmiş değiliz. Tam olarak bir hikaye dahi anlatmaya bölüm bir hurdaklıkta yaşayan Dave’i anlatıyor. Dave onu ziyarete gelip hurdalıktan ayrılması gerektiğini buranın inşaata açılacağını söyleyen şehir planlama görevlisiyle uğraşıyor. Planlama görevlisine bir hikaye anlatarak onu bu fikrinden vazgeçirmeye çalışır. Eğer bütün bölümleri izlemek gibi bir niyetiniz yoksa bu bölümü atlayabilirsiniz.

15) Ice Age / Buzul Çağı

Love Death & Robots

Love: Var
Death:
Var
Robots:
Var

Ice Age robot, ölüm ve aşk üçlüsünün birleştiği nadir bölümlerden birisidir. Fakat bu bölümle ilgili en büyük sorun akılda kalıcı olmayışı. Yeni taşınmış bir çift ev sahiplerinin onlara eski bir buzdolabı bıraktığını görürler. İçkisine buz atmak için buzdolabını kullanan adam, buzdolabının içerisinde bir mini evren olduğunu görür. Bu evren ile dünyanın zaman kavramı aynı değildir. Çift de bu evreni seyreder ve gelişmeleri ve geleceği kısmen görmüş olurlar. Alt mesajını net bir şekilde veren bu bölüm ortalama bir bölüm olarak adlandırılabilir.

14) Secret War / Gizli Savaş

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Yok

Secret açık ara farkla dizi içerisindeki en iyi görselliğe sahip denebilir. O zaman bu bölüm neden bu sıralamada diye soruyorsanız Secret War hikaye olarak oldukça yavan kalıyor. Neredeyse hiç bir şey anlatamayan bir hikayeye sahip bölüm oysaki sanki bir oyunun açılışı gibi girişiyle beni heyecanlandırmayı başarmıştı. Maalesef ki Secret War açılışı gibi kaliteli bir akışa sahip değil. Konu olarak ise Sovyet Rusya ile ”lanetli” yaratıklar arasında geçen bir savaşı konu alıyor. Toprağın altındaki çukurlarda yaşayan bu yaratıklara karşı koymak için delikleri patlatmaya çalışan Sovyet askerleri birçok zorluğun üstesinden gelmeyi deniyor.

13) Shape-ShIfters / Şekil değiştirenler

Love Death & Robots


Love: Yok
Death: Var
Robots:
Yok

Süper asker olayını hepimiz illa duymuşuzdur. Bunlar her ordunun mutlaka istedikleri şeylerdir. Fakat Shape Shifters’da konu daha farklı ilerliyor. Bu süper askerler diğer komutanlarınca ve rütbedaşlarıca sevilen kişiler değiller. Süper askerler dünyanın her yerindeler ve bunlar insan görünümüne sahip olabilen kurt-adamlardır. Üstün koku alma, görüş, kurta dönüşme ve kolay ölmeme gibi özelliklere sahiplerdir. İşte bu bölümde bu askerlerin ve bir savaşın konusunu anlatıyor. Bölüm görsel olarak oldukça başarılı ve akıcılık konusunda da oldukça iyi şeyler yapmış. Fakat her bölüm gibi bu bölümde kusursuz değil.

12) Suckers of Soul / Ruh Sömüren

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Yok

Dracula’yı illa ki duymuşsunuzdur. İşte bu bölümde bir mit olan artık kültleşmiş Dracula hikayesini anlatıyor. Fakat bu hikayeyi günümüzle birleştiriyor. Indiana Jones filmlerini andıran yapısıyla, bir grup kaşif ve define avcısı Dracula’nın mezarının çevresinde arayışa çıkarlar. Aradıklarından fazlasını bulan ekip Dracula ile karşılaşır. Bölümün sonunda ise ”yandık” temalı bir final vardır.

11) Lucky 13 / Şanslı 13

Love: Var
Death: Var
Robots:
Var

Orange Is the New Black dizisinden tanıdığımız Samira Wiley, bu bölümün baş karakteridir. Hikaye başarılı bir kadın pilotun uçağı ile arasında bağı konu alıyor. 13 numaralı uçağın çoğu savaştan ölü mürettebat ile dönmesi üzerine ona ”uğursuz” damgası basılmıştır. Fakat pilotumuz buradaki büyüyü kırmaya çalışır ve bize oldukça eğlenceli bir hikaye anlatır. Bu bölümde özellikle Samira Wiley’nin oyunculuğunu çok beğendik.

10) Alternate HIstorIes / Alternatif tarih

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Var

Alternate Histories, Love Death & Robots dizisinin şimdiye kadarki en komik açılışını yapmayı başarıyor. Eğer komik bir tarih komedisi arıyorsanız bu bölüm sizi epey güldürecektir. Bölümde ”Eğer geçmişte bir şeyler farklı olsaydı şimdi ne olurdu?” sorusu işleniyor. Bu sorunun göbeğinde ise Hitler var. Eğer Hitler erkenden ölseydi veya ”garip” şekillerde ölseydi ne olurdu merak ettiniz mi? İşte bu bölüm bu meraka oldukça komik cevaplar veriyor. Kendini ciddiye almayan bu bölüm oldukça hoşumuza gitti, göz atmanızda fayda var.

9) When the Yogurt Took Over / Yoğurt Dünyayı ele geçirdiğinde

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Var

When the Yogurt Took Over 6 dakikalık uzunluğu ile Love Death & Robots dizisinin en kısa bölümüdür. Fakat 6 dakikada oldukça komik bir hikaye anlatmayı başardığını da söylemek gerek. Bu bölümde oldukça sürreal bir hikaye olan ”Ya dünyayı yoğurt yönetirse?’‘ sorusu cevap buluyor. Oldukça kısa olan bu bölümü izleyip izlememeyi düşünmek yerine bir göz atsanız daha iyi olabilir. Hem 6 dakika zaten ne kaybedersiniz ki?

8) Good HuntIng / İyi Avlar

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Var

Good Hunting açık ara bir şekilde Love Death & Robots dizisinin en iyi hikayeye sahip bölümü olabilir. Bir kitaptan altın olan bölüm 1990’lar Çin’inde geçiyor. Dönüşebilen yarı insanları konu alan bu bölüm birçok alt mesajı da içerisinde barındırıyor. Ayrıca bu bölümün sanat yönetmenin de oldukça iyi bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Görsellikten hiç bir ödün vermeden hikayesini de iyi bir şekilde anlatan Good Hunting çoğu kişinin en sevdiği bölümler arasında.

7) SonnIe’s Edge / Sonny’nin Avantajı

Sonnie's Edge

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Var

Canavarların dövüştürüldüğü bir evreni konu alan Sonnie’s Edge neden dizinin ilk bölümü olduğunu açık bir şekilde belli ediyor. Netflix ilk bölümü bu denle kaliteli bir tanesi yaparak oldukça akıllıca bir iş çıkarmış Sonnie’s Edge gerçekçi görsel tasarımıyla ve şaşırtmacalı bitişi ile dizinin marjinal bölümlerinden bir tanesi. Bunun haricinde 18 dakikalık uzunluğu ile dizinin en uzun bölümlerinden bir tanesi de olmakta.

6) BlIndspot / Kör Nokta

Love Death & Robots

Love: Yok
Death: Var
Robots:
Var

Blindspot açık ara farkla Love Death & Robots dizisinin en unutulmaz karakterlerine yer sahipliği ediyor. Üstelik komedi konusunda da oldukça iyi bir iş ortaya çıkarıyor. Bölümde bir konvoydan bir şeyler çalmaya çalışan Cyborgların macerasını seyrediyoruz. Oldukça zorlu bu macerada her karakter oldukça özgün tavırlar sergileyerek olaylara yaklaşıyorlar.

5) Beyond the AquIla RIft / AquIla Yarığı’nın ötesi

Love Death & Robots

Love: Var
Death: Yok
Robots:
Var

Beyond the Aquila Rift, Love Death & Robots dizisinin en başarılı hikayelerinden birisine sahip. Oldukça başarılı bir zemine inşaa edilmiş bu hikaye oldukça mantıklı bir sunum sunuyor. Bir distopyayı anlatan bu bölüm sizi germeyi de başaracaktık. Bölümde farklı bir gezegende uyanan uzay ekibinin kendini bulma çabası ve gerçekten neler döndüğünü anlama çabası anlatılıyor.

4) HelpIng Hand / Yardım Eli

Love: Yok
Death: Yok
Robots:
Var

Uzayda çalışan bir kadın yaşanan bir hata sonucunda birden bire uzayın derinliğine düşer. Buradan kurtulmak için bazı fedakarlıklar yapması gerekebilir. Evet ilk bakışta Gravity gibi gözüküyor olabilir. Fakat Helping Hand bu konuyu oldukça özgün bir biçimde işlemeyi başarmış. Bölümdeki konuşmalar, atmosfer ve uzunluğundan dolayı bölüm oldukça akılda kalıcı olmayı da başarmış.

3) Three Robots / Üç Robot

Love: Yok
Death: Yok
Robots:
Var

Dünya artık yok olmuştur ve geriye kalan tek şey robotlardır. Bu robotlar ise kıyamet kopmuş bu dünyada ufak bir geziye çıkarlar. Gezi esnasında ise burada yaşananları birbirlerine aktarırlar. Bu gezi esnasındaki konuşmalar gülmekten karnınızı ağrıtacak komikliktedir. Bir de bunun üstüne robotlarımız var oldukları süre boyunca ilk defa bir kedi ile karşılaşınca işler daha da komikleşir. Eğer bol bol güleceğiniz kısa bir bölüm arıyorsanız, çoğu komedi filminden daha komik bu bölüme mutlaka göz atın.

2) SuIts / Özel Kıyafetler

Love: Var
Death: Var
Robots:
Var

Suits, Love Death & Robots dizisindeki en iyi evrene sahip filmdir. Başta sadece bir çiftçi sandığımız daha sonrasında ise dev zırhların içine girip ”çiftliği” basan yaratıklara karşı koyduğunu gördüğümüz baş karakterimiz teknik olarak bir çiftçi değildir. Mizahını, atmosferini ve evrenini çok beğendiğimiz bu bölümü kesinlikle izlemelisiniz.

1) ZIMA BLUE / ZIMA MAVİSİ

Love: Evet
Death: Var
Robots:
Var

İşte Love Death & Robots dizisinin en iyi bölümüne geldik. Gerçekten felsefi değerler taşıyan bu bölüm insanın ruhuna dokunur nitelikte. Özellikle buraya bu bölüm hakkında detay yazmayacağız. Direkt açıp izlemeniz çok daha etkili olacaktır hem de bölümün büyüsünü bozmayacaktır. Eğer dizi hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız dizinin Netflix sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.