Moba Nedir ? Geçmişten Bugüne Moba Oyun Türü

0

Öncelikle, son 10 yıl içerisinde fazlası ile duyduğumuz bir terim olan Moba Nedir? sorusuna bir cevap vererek başlayalım. Moba ingilizcede, Multiplayer Online Battle Arena anlamına gelmektedir. Yani kısaca Moba Nedir sorusuna, insanların online platformlarda gruplar halinde birbirleri ile savaşarak oynadıkları oyunlara Moba diyebiliriz. Sizlere Moba oyun türünü kısaca açıkladığımıza göre artık bu konu ile daha detaylı bilgi arayan insanlar için Moba Oyunları hakkında biraz daha detaylı bilgiler verelim.

Moba Oyunlarının Tarihi:

Aslına bakılırsa bu moba oyunlarının atası olarak nitelendirebileceğimiz bir yapım ne yazık ki yok. Çünkü moba oyun türü diğer oyun türlerine nazaran çok daha ilginç bir gelişme süreci yaşadı. Kendine has oyunlar ile gelişmekten ziyade, daha büyük çaplı oyunların ufak modlarını temsil eden bir türdü. Aynı şu anda Dota 2 Auto Chess gibi. Kim bilir belki de 10 yıl sonra herkes Auto Chees oyunları oynamaya başlar.

Konuyu toparlayacak olursak Moba oyunlarının başlangıcı sayabileceğimiz ilk oyunu Starcraft oyunun bir modu olan Aeon of Strife. Bundan sonrasında ise türü asıl zirve noktasına taşıyan yapımlar. World Of Warcraft’ın oyun modu olan Dota ve sonrasında Dota’nın içerisindeki bir ekipten yapılan League Of Legends bugün bu oyun türünün ana temsilcileri konumunda. Bunların yanında piyasada daha az kişiye ulaşan birçok Moba oyunu bulunuyor. Sonuç olarak Moba Oyun Türü son yıllarda dünyadaki en popüler oyun türleri arasında yer alıyor.

Moba Nedir? | Moba Oyunlarındaki Genel Unsurlar

Bir Moba oyununda ki temel amaç rakibin üssünü yok etmektir. Oyunlarda genellikle 2 adet takım bulunur. Lakin son yıllarda 2 adetten fazla takıma sahip moba oyunları da piyasada yer edinmeye başladı. Oyunda herkes bir karakter seçer ve genellikle bu seçilen karakterlerin rolleri vardır. Oyunu oynayan kişiler bu rollere sadık kalarak bir takım dayanışması sergilerler. Moba oyunları ciddi seviyede taktik bilgi gerektiren yapımlardır. Bu yüzden E-Spor alanında son yıllarda ciddi bir popülerite yakalamıştır.

E-Spor ve Moba

Moba’mı E-Sporu bu kadar popüler yaptı yoksa tam tersi mi? Bu konu bir tartışma konusu olarak kenarda dursun. Biz ise geleceğin dijital sporuna şöyle bir göz ucu ile bakalım. Aslında E-Spor video oyunlarının yaygınlaşmaya başladığı 80’li yıllardan beri dünyamızda olan bir şey. Lakin içinde bulunduğumuz teknolojik çağda bu konu son yıllar dahilinde inanılmaz bir yükselişe geçti. Hiç şüphesiz bu konuda en büyük pay sahibi ise Moba oyunları.

Moba oyunlarının popüleritesinden sonra giderek yaygınlaşan E-Spor dalında her geçen gün verilen ödüller dağıtılan paralar da artmaya devam ediyor. En basitinden Bundan 5 sene öncesinde 1-2 milyon dolarlık turnuva ödüllerine vay canına diyebiliyorken şu anda The International 2019’un ödül havuzu için 30 milyon dolar gibi rakamlardan bahsediliyor.

Meraklıları İçin Son Zamanların Popüler Moba Oyunları

Moba Nedir yazımızın sonunda sizlere meraklıları için popüler olan bazı moba oyunlarından örnekler verelim.

  • League of Legends
  • Dota 2
  • Heroes of the Storm
  • Smite
  • Paragon
  • Arena of Valor (Mobil)
  • Mobil Legends (Mobil)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.