Fare tutuş tarzınızı ve elinize en uygun fareyi öğrenin

0

Yeni seçeneklerin önümüze çıkmasıyla fare yani mouse seçimi senelerdir kafamızı kurcalamayı başaran bir sorun olmuştur. Nasıl olur da bir yakınımızın bayılarak kullandığı fareyi elimize aldığımızda tam olarak rahat edemeyiz veya kısaca başkasının rahat ettiği bir fareyle biz neden rahat edemeyiz? Aslında cevap oldukça açık: Tutuş tarzı insandan insana farklılık gösterebilir ve biz farkında olmasak da ekipman üreticileri her ürünü aynı tutuş şekli için geliştirmez. İşte tam olarak bu yüzden rahat edemezsiniz. Bugün ki konumuz da bu, mouse tutuş şekilleri nedir ve size en uygun olan fare hangisidir?

Fare tutuşu ve doğru fare seçimi ne için önemli?

Fare tutuşu oynadığınız oyunlarda anlık reaksiyon gösterirken sizin işinizi en çok kolaylaştıran etkenlerden birisidir. Alışık olmadığınız bir tutuş stiline ait bir fare ile oynamaya kalkarsak alışma sürecinde gerçek zamanlı nişancı oyunları içerisinde istediğimiz hedefi vurmakta oldukça zorlanır veya kontrolsüz hareket edebiliriz. İşte bu yüzden tutuş stilimize uygun fare her zaman en iyisi olacaktır.

Mouse Tutuş Şekilleri Ve Detayları

Mouse Tutuş Şekilleri
Mouse tutuş şekilleri

Parmak ucu tutuşu

Fare ile olan en az temas dolayısıyla parmak ucu tutuşu en yaygın üç tutuş arasından en zoru olabilir. Bu tutuş stilinin kullanılmasındaki en temel amaç bilek ve eli minimal derecede oynatarak fareye en hızlı etkiyi uygulamaktır. Bu tutuşta mouse pad seçimi de büyük bir öneme sahiptir. Bu tutuşun temel amacı hızdır ama fare ile olan ufak temas yüzünden bu tutuşa alışık olmayan kişiler için zor olabiliyor.

Pençe tutuşu

Pençe tutuşu birazdan bahsedeceğimiz avuç içi tutuşu kadar popüler olmasa da oyuncular arasında en yaygın olan tutuş stili olduğu açık. Özellikle RTS yani gerçek zamanlı nişancı oyunları(CS:GO, Warframe vb.) için en yaygın tercihtir. İsminden de anlaşılacağı gibi pençe tutuşunda fareyi pençe şeklinde kavrıyoruz. Bu sayede kontrollü ama parmak ucu tutuşuna nazaran daha yavaş vuruşlar yapabiliyoruz.

Avuç içi tutuşu

Tartışmasız şekilde avuç içi tutuşu bütün tutuşlar arasında en yaygın olanıdır. Bu tutuş stili marketlerin %50’sini oluşturuyor ve sadece oyun alanıyla sınırlı kalmayıp, avuç içi tutuş casual kullanıcı dediğimiz sıradan insanların da kullandığı bir tutuş stili oluyor. Bu kadar yaygın olması aslında oldukça doğal çünkü el farenin üzerindeyken dinlenir vaziyette ve farenin bütün noktalarında destekli bir tutuş imkanı sunuyor. Gündelik kullanımda her şey ne kadar rahat olsa da oyunlarda hızlı ve kontrollü tepki vermek için yetersiz kalıyor.

Mouse tutuş stillerine göre fare tavsiyeleri:

Parmak ucu tutuşu

 • Corsair KATAR Gaming Mouse
 • BenQ ZOWIE EC2-A
 • BenQ ZOWIE ZA13
 • Razer Orochi Mobile PC Gaming Mouse
 • Redragon M601

Pençe tutuşu

 • Zowie FK2
 • Logitech G903 Chaos Spectrum
 • Thermaltake Talon Blu
 • Steelseries Rival 500
 • Razer Mamba Chroma Wireless

Avuç içi tutuşu

 • Razer Deathadder Elite
 • Logitech G903
 • Logitech G203 Prodigy
 • Razer Naga Trinity.
 • Logitech G502

Başka mouse tutuş şekilleri var mı?

Hepinizin de tahmin edebileceği gibi sayısız tutuş stili var fakat bunlar ismi bile koyulmamış yaygın olmayan kullanımlar eğer gerçekten çok farklı bir tutuş stiliniz varsa fare bulma konusunda işiniz bir hayli zor olacaktır. Belki hatırlarsınız profesyonel League of Legends oyuncusu olan Holyphoenix fareyi 90 derece yan şekilde kullanır ve sol tıka baş parmağı ile basardı. Ne kadar garip değil mi? Yayınlarında ise eline en uygunu bulduğunda uzun bir süreç değiştirmediğinden de sık sık bahsederdi. Bu yüzden farklı tutuş şekline sahip olanlar da elini bir fareye alıştırsa iyi ederler.

Son olarak

Bahsettiğimiz tutuş stilleri insanların en yoğunlukta kullandıkları dediğimiz gibi farklı tutuş stilleri de var ve hepsine değinmek neredeyse imkansız. Kendinize uygun tutuş stilini bulduktan sonra işinizi kolaylaştıracak bir mouse pad de aramaya başlasanız iyi edersiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.