Ormanda Geçen Hayatta Kalma Oyunları

0

Hayatta kalma türü başlı başına çok büyük bir sektör. Özellikle söz konusu video oyunları olduğunda oyunların neredeyse yarısının konusu hayatta kalma üzerine kuruluyor. Bizlerde listelerimizde hayatta kalma oyunlarına sık sık yer veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde yazdığımız düşük sistemler için hayatta kalma oyunları tavsiyeleri ve Tüm zamanların en iyi 50 hayatta kalma oyunu listelerimiz bunlara birer örnek. Bugün ise yine bir hayatta kalma listesi ile karşınızdayız. Lakin bu seferki listemiz biraz daha özel. Çünkü bu sefer sadece ormanda geçen hayatta kalma oyunlarını listemize dahil ettik ve sizler için 15 tane oyun seçtik. İşte en iyi ormanda hayatta kalma oyunları;

Miasmata

Ormanda hayatta kalma oyunları listemizin ilk konuğu ise Miasmata. Bu oyunun ormanda geçmesinin yanı sıra en büyük özelliği tamamen doğaya karşı bir oynanış sunuyor olması. Genellikle hayatta kalma oyunlarının birçoğunda oyunda bir yaratık veya mutasyona uğramış bir canlı ile karşılaşırız. Ama Miasmata oyunu bu yaratıklardan ziyade en zorlu rakibin doğanın ta kendisi olduğunu savunuyor. Bu yüzden oyunun tüm mekanikleri direkt olarak hayatta kalma mücadelesi üzerine kurulu.

Firewatch

Ormanda hayatta kalma oyunları listemizde bulunan açık ara en ilgi çekici yapım Firewatch. Gerek konusu, gerek ise sizi içerisine çeken muhteşem orman manzaraları ile kesinlikle deneyim edilmesi gereken bir yapım.

Her şeyin ötesinde oyunun hikaye tabanlı olması ve oldukça felsefi diyaloglara sahip olması bile Firewatch oyununu bu listede yer alan diğer oyunlardan çok daha farklı bir konuma götürüyor. Tabii belirtmemiz gerekir ki eğer üs kurma mekanikleri ve bir şeyleri öldürmekten hoşlanıyorsanız Firewatch size hitap etmeyebilir.

The Sims 2 Castaway

Sims serisinden bir oyunun bu listede ne işi var diye soruyor olabilirsiniz. Aslına bakacak olursak The Sims 2 Castaway ile hiç karşılaşmamış olsam bende aynı şeyleri düşünüyor olurdum. Ama 2007 yılında sadece Playstation 2, Nintendo DS , PlayStation Portable, Wii ve Java platformlarına çıkan The Sims 2 Castaway bu konudaki tüm fikrimi değiştirdi.

Tipik bir Robinson Crusoe hikayesini anlatan oyunumuzda bir adada mahsur kalıyor ve o adanın içerisinde yaşam mücadelesi veriyoruz. Oyunda birazda klasik sims oyunlarından alışageldiğimiz similasyon öğeleri ve de dekorasyon öğeleri bulunduğundan bu oyunu diğer ormanda hayatta kalma oyunlarından çok daha farklı bir yere yerleştirebiliriz.

The Long Dark

Ormanda hayatta kalma oyunlarının atası olarak adlandıramasak bile bu türün en başarılı oyunu olduğunu söyleyebiliriz. 2014 yılında piyasaya çıkan The Long Dark oyununda hayatta kalma deneyimini iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Ayrıca The Long Dark listemizde yer alan oyunlardan farklı olarak çok sık bir şekilde güncelleme alıyor. 2014 yılında çıkan oyun 5 yılın sonunda o kadar fazla değişti ki ilk sürüm ile son sürümün arasında dağlar kadar fark olduğunu görebiliyoruz. Hatta oyuna geçtiğimiz sene bir hikaye modu bile eklendi.

Far Cry 3

Her ne kadar ilk bakışta bir fps oyunu gibi dursa da aslında fazlası ile hayatta kalma mekaniklerini içeren bir yapım Far Cry 3. Serinin 3. oyunu olduğunu özellikle vurguluyorum. Çünkü birçok hayatta kalma özelliği seriye bu oyun ile birlikte dahil oldu.

Ayrıca oyunun neredeyse tamamının ağaçlarla kaplı bir ıssız adada geçiyor olması da bu listeye dahil olmasında önemli bir yer kaplıyor.

The Forest

Hali hazırda daha önceden yazdığımız en iyi hayatta kalma oyunlarında da yer verdiğimiz bir oyun olan The Forest, ormanda geçen hayatta kalma oyunları listemizde de yer almayı başarıyor. Hatta bu listede saf hayatta kalma deneyimini yaşayabileceğiniz en iyi oyunlardan da bir tanesi oluyor.

Zaman zaman Vrafting yapacağınız zaman zaman karnınızı doyurmak için avlanacağınız The Forest oyunu Steam üzerinde 32 TL fiyat etiketi ile satılıyor ve oyun multiplayer oynamayı da destekliyor.

Darkwood

Hemen belirteyim, Darkwood aslında bir korku oyunu. Bu yüzden korku oyunları ile alakanız yok ise bu oyunu pas geçebilirsiniz. Lakin korku oyunları da neymiş, bana dokunmaz öyle şeyler diyorsanız sizi direkt korkuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz en iyi 50 korku oyunu listemize alalım.

Bunun haricinde Darkwood oyununa gelecek olursak. Darkwood, korku-hayatta kalma türünde oldukça başarılı bir video oyunu. Oyunu tamamen izometrik bir bakış açısı ile oynuyoruz. Bu da oyuna diğer oyunlardan oldukça farklı bir hissiyat katıyor. Türü seven kişilere rahatlıkla önerebileceğim bir oyun.

Miscreated

Miscreated, kıyamet sonrası yeşermeye başlamış bir dünyada hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz bir oyun. Oyunun dünyasının büyük bir bölümünü ormanlık alanlar oluşturuyor. Bunun yanında harap olmuş şehirler de bulunuyor ve buralardan gerekli kaynakları toplayabiliyorsunuz.

Çıktığı dönem bazı optimizasyon sorunları olmasına rağmen şu anda bu sorunların büyük bir bölümünü çözen Miscreated, en iyi ormanda hayatta kalma oyunları listemize girmeyi başarıyor.

Green Hell

Green Hell yani türkçeye çevirecek olursak yeşil cehennem (nasıl oluyor sa ?) ormanda hayatta kalma oyunları listemize giren bir başka yapım. Oldukça yeni bir yapım olan Green hell 2018 yılının sonlarında oyun piyasasında çıkışını yaptı ve sektörde kendisine yer bulmayı başardı. Özellikle çıkış yaptığı dönemde The Forest oyunun yeni varisi olacağı ile ilgili oldukça fazla beklenti vardı.

2019 yılındaki durumdan bahsetmemiz gerekir ise The Forest tahtını henüz kaybetmiş değil, ama Green Hell’de yabana atılacak bir yapım değil. Hatta birçok noktada The Forest’tan üstün olduğu yerlerde var.

Dont Starve

https://youtu.be/7PwMkDAStxw

Tam anlamı ile ormanda hayatta kalma oyunu değil bunu kabul ediyoruz. Ama orman olmadan Dont Starve’nin de olmayacağı bir gerçek. Bu yüzden bizler bu listeyi hazırlarken oyunun tamamen ormanda geçmesinden ziyade ormanın oyun için önemli bir yere sahip olabilmesini göz önünde bulundurduk.

Bunları düşündüğümüzde de Dont Starve her hayatta kalma listemizde olduğu gibi bu listede de kendisine yer bulmayı başarıyor. Gerçekten fazlası ile başarılı bir hayatta kalma oyunu olan Dont Starve’yi oynamayan tüm oyunculara tavsiye edebilirim.

SamuTale

Bu sefer Türkiye’de fazla bilinmeyen bir oyun ile karşınızdayız. Aslında sadece Türkiye’de değil dünyada da fazla bilinmeyen bir oyun SamuTale. Üstelik oyun ücretsiz. Evet evet yanlış duymadınız oyun bedava. Oyunu oynamak için tek yapmanız gereken oyunun websitesine gitmek ve kayıt olmak. Bu noktada belirtmem gerekiyor ki oyunun bir Steam sayfası yok. Bu yüzden kayıdınızı samutale.com adresi üzerinden yapmanız gerekiyor.

Oyuna gelecek olursak. SamuTale temelinde survival mekanikleri üzerine kurulmuş ve oldukça hoş grafiklere sahip. Listemizde ki oyunlarımızın olmazsa olmazı olan orman bölümleri SamuTale oyununda da yer alıyor. Ayrıca oyunda gelişmiş bir crafting sistemi ve basit bir dövüş sistemi de bulunuyor.

ARK: Survival Evolved

Çıktığı dönemde fazlası ile adından söz ettiren ARK: Survival Evolved’de listemizde yer alan oyunlar arasında bulunuyor. Dinazorların bulunduğu bir çağda devasa bir ormanda hayatta kalmaya çalıştığınız yapım son dönemlerde internet ortamında fazlası ile popüler.

Oyunu oynayabileceğiniz platformlar ise PlayStation 4, Xbox One, Android, Nintendo Switch, IBM PC Uyumlu, iOS, Microsoft Windows, Linux, Mac OS olmak üzere neredeyse her platformda bulunuyor.

Minecraft

Hayatta kalma ile ilgili yaptığımız neredeyse her listede bulunan bir başka yapım ise Minecraft. Oyun dünyasının en popüler oyunlarından birisi hatta belkide en popüler oyunu olan Minecraft oyununda neredeyse her şey ağaçlar ile daha doğrusu ormanlar vasıtası ile gerçekleşiyor. Bu yüzden kendisini ormanda hayatta kalma oyunları listemize de dahil ettik.

Minecraft oyununu daha detaylı bir şekilde açıklamama gerek olduğunu sanmıyorum. Zaten 7’den 70’e herkesin bu oyun hakkında bir bilgisi bulunuyor.

Rust

Türkiye’de de hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi bulunan Rust oyunu içerdiği crafting öğeleri ile listemizde yer almayı başarıyor. Aslına listemizde bulunan oyun BEASTS OF PREY’di lakin BEASTS OF PREY oyunun Steam’den kaldırılmasının ardından listeminiz boş kalmaması için buraya The Rust oyununu yerleştirdik.

Zaten temel mekaniklere baktığımızda ikisi de oldukça benzer oyunlar, sadece BEASTS OF PREY biraz daha fazla yeşillik içerisinde geçiyor.

Terraria

Son oyunumuz ise hayatta kalma türünün iki boyutlu en başarılı oyunu olan Terraria. Oyunun yeryüzünde geçen neredeyse her anının ormanda geçiyor olmasının yanı sıra oyunda oluşturabileceğiniz eşyaların da büyük bölümü için ormanda toplayabileceğiniz materyaller gerekiyor.Tabii ki bu bahsettiğimiz orman sonuç olarak iki boyutlu bir orman.

Sonuç olarak eğer Terraria oyununu deneyim etmediyseniz ve bilgisayarınızın sistem gereksinimleri düşükse bu oyunu tercih edebilirsiniz. Size oldukça eğlenceli saatler geçirecektir. Ayrıca düşük sistem gereksinimli oyunlar için diğer listelerimize de bakabilirsiniz.

Bir liste içeriğimizin daha artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Elimizde olmayan sebeplerden ötürü bu liste içeriğimiz birazcık kısa oldu. Çünkü ormanda hayatta kalma gibi niş bir terim için oyun bulmak cidden zorlu bir süreç. Ve listeyi yaptıkça kuralları birazcık esnetmemiz gerekti. Lakin sizin bu oyun türü ile ilgili bildiğiniz güzel yapımlar var ise bunları bize yorumlar bölümünden ulaştırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.