Prison Break tarzı 10 hapisten kaçış filmi

0

Prison Break’i bitirdiniz ve o boşluk hissine kapıldınız. Ya da daha kötüsü, bir daha asla böyle bir dizi izleyemeyeceğim duygusu sardı sizi. O zaman hoş geldiniz. Tam olarak aradığınız o yazıyı buldunuz. Şimdiden mısırınızı patlatmaya başlayın. Birazdan sizlere sunacağımız Prison Break tarzı hapisten kaçış filmleri ile bu duygulardan kurtulacaksınız. Eğer o tatta bir hapishane veya hapisten kaçış filmi arıyorsanız bu liste tam sizlik.

Escape From Alcatraz – Alcatraz’dan Kaçış

Escape From Alcatraz

Alcatraz’dan kaçış filmi gerçek bir hapishaneden kaçma hikayesidir. Film 1979 yapımı olup eski bir filmdir. Fakat eski olması sizi korkutmasın film, gerçekten akıcı bir senaryoya sahip. Zamanının maksimum güvenlikli hapishanesi olan Alcatraz (kimileri ”The Rock” diye bahseder.) en azılı suçluların kaldığı bir ada hapishanesidir. Kimileri için mahkumları bile burada tutmak bir caniliktir. Bu yüzden Amerika’da bir referandum bile yapılmıştır. Halkın %70’i Alcatraz’ın kapanmasını istemeyince, hapishane varlığını sürdürmüştür.

Alcatraz’dan kaçış olayı öyle efsaneleşmiştir ki üzerine hem film hem de belgeseller yapılmıştır. Günümüzde ise San Francisco açıklarında olan Alcatraz müzeleştirilerek varlığını sürdürmektedir. Filmin konusu ise hapishanede tanışan 3 mahkumun birlikte bir kaçış planlaması üzerinedir.

Alcatraz neden bu kadar abartılıyor?

Alcatraz bir ada hapishanesi olduğu için yüzerek kaçılması imkansız olarak görülüyor. Bunun iki sebebi var; ilki Ada hapishanesi San Francisco’nun 3 mil (yaklaşık olarak 5km) açığında olduğu ve suyun dondurucu soğuklukta olduğu için hipotermi riskinin oldukça yüksek olduğundan. İkincisi ise San Francisco dünyadaki sayılı resiflere ev sahipliği yapıyor. Bu da köpekbalıkları için yemek vakti demek oluyor. Yani adanın çevresi köpek balıkları ile çevrili adaya girişler tekneler aracılığı ile yapılıyor. Alcatraz’dan asla kaçılmaz denilmesinin diğer bir sebebi ise diğer hapishaneler gibi 10 mahkuma 1 gardiyan bakmıyor. Her mahkuma 3 gardiyan düşüyor. Alcatraz’da suçludan çok gardiyan bulunur.

Escape Plan (Kaçış Planı)

Escape Plan

Sıradaki hapisten kaçış filmimiz bir garip doğrusu. En iyi ve en tecrübeli güvenlik uzmanlarından biri olan Ray Breslin’in işi, hapishaneleri maksimum güvenlikli düzeye getirmek. Öyle ki hapishaneleri kendi tasarlıyor ve para karşılığı bu güvenliği kendisi deniyor. Tabii ki de güvenliği deneme kısmını hapishanelerden firar ederek yapıyor. Bu firar kelimesini böyle basit bir şekilde kullanınca her şeyin çok kolay olduğunu düşünebilirsiniz fakat filmdeki akıl oyunlarını görmeden peşin hükümlü davranmayın derim. Hapishanenin üst yöneticileri dışında kimse onun bir güvenlik uzmanı olduğunu bilmiyor. Gardiyanlar ve diğer suçlular dahil olmak üzere herkes onu sıradan bir mahkum olarak görürken bir gün işler öyle bir karışıyor ki… Sylvester Stallone muhteşem performansı ile hapisten kaçış filmlerine yeni bir soluk getirmiş.

PapIllon – Kelebek

Papillon gerçek hikayelerden uyarlanmış bir başka hapisten kaçış filmidir. Başrollerini Charlie Hunnam (Papillon) ve Rami Malek’in (Louis Dega) paylaştığı güzel bir uyarlama filmdir. 1930’lar Fransa’sında başlayıp 1970’lere kadar devam eden süreci konu alan Papillon, etkileyici bir hapisten kaçış filmi olmuş diyebiliriz. Çoğumuzun Sons of Anarchy dizisinden anımsayacağı Charlie Hunnam oldukça başarılı performansı ile filmde oldukça ön plana çıkıyor. 2019 oscar ödül töreninde en iyi erkek oyuncu oscarını alan Rami Malek ise ön planda olmamasına rağmen harika bir performans sergilemiştir.

Papillon, Henri Charriere yani kelebek (Papillon) lakaplı kasa hırsızının üzerine atılan cinayet suçu ile kendini bir anda hapishanede bulması ile başlıyor. Dönemin Fransız yayılma politikası yüzünden cezasını çeken mahkumlar, serbest kalmamakla birlikte Kolombiya’ya işçi olarak gönderilmektedirler. Sert Fransız Kanunlarının da dikkat çektiği filmde aynı Alcatraz misali bir ada hapishanesi görüyoruz. Adanın koşulları Alcatraz ile benzerlik gösterse de ufak bir detay onları ayırıyor. Papillon filmindeki adaya en yakın kara parçası 5 km yakında bulunmuyor maalesef. En yakın kara parçası ile ada arasında bir okyanus bulunuyor. Her şeye rağmen denemekten asla vazgeçmeyenlere sesleniyor Papillon. Ayrıca Papillon kitabına da buradan ulaşabilirsiniz.

The Shawshank RedemptIon – Esaretin Bedeli

Klasiklerin sona saklandığı bir site değil burası. Özellikle en bilindikleri en önden veriyorum ki aşağıya doğru muhabbet koyulaşırsa, site yöneticisi biz yorumlarda muhabbet ederken bizi basmasın. Bir iki filmi okuyup bu yazı tamamdır demesini bekleyeceğim. Neyse biz hapisten kaçış filmleri anlatmaya devam edelim. 1994 yapımı olup samimiyetinden hiçbir şey yitirmeyen bir film. The Shawshank Redempiton, umut veren filmler arasındadır. Karakterler, Andy (Tim Robbins) ve Red’in (Morgan Freeman) parmaklıklar arkasında tanışarak, umutlarını diğer mahkumlarla paylaşma hikayesini anlatıyor. Önemli olan insanın kendini nasıl düşündüğüdür, özgür olmayı düşünürsen parmaklıklar ardında bile dünyanın en özgür insanı olabilirsiniz. Hapishane psikolojisini tam anlamıyla seyirciye yansıtan bir film. Bu filme ne söylersem söyleyeyim hep bir şey eksik kalacak. En iyisi siz mısırınız soğumadan açın izleyin bu filmi.

Celda 211 – 211. Hücre

Hapisten kaçış filmleri

La Casa De Papel ile güzel bir ivme kazanan İspanyol dizi ve film sektörü, La Casa De Papel sayesinde eskiden çıkmış olan filmlerinin bile nasibini almasını sağlamıştı. İşte bu film de o filmlerden biri. Celda 211 görevine yeni başlayacak olan bir gardiyanın hikayesini konu alıyor. Juan Oliver (Alberto Ammann) adlı karakterimiz ispanya’da iş arayan eski bir hapishane gardiyanıdır. İş görüşmesi için bir hapishaneye giden Juan, işe alınır ve etrafı gezmek için iki gardiyan ile birlikte hapishaneyi turlamaya başlar. Etrafı gezerken eski hapishane tavanı daha fazla dayanamaz ve bir parçası Juan’ın üzerine düşer. Bayılarak kendinden geçen yeni gardiyana müdahale edebilmek için hiç bir mahkumun bulunmadığı 211.hücreye taşırlar. Hapishanede çıkan isyanın sesleri ile uyanan genç gardiyan. Artık gardiyan kimliğine elveda demek zorundadır çünkü hayatta kalabilmek için mahkum rolü yapmalıdır.

The Stanford PrIson ExperIment – Stanford Hapishane Deneyi

Hapisten kaçış filmleri

Hapisten kaçış filmleri listemizdeki diğer filmlere göre daha derin ve daha psikolojik bir anlatım stratejisi izleyen film, gerçek olaylardan uyarlanan başka bir filmdir. 1971 yılının dönem arasında Stanford Üniversitesinin boş oluşundan faydalanan psikolog Philip Zimbardo yeni bir deney yapmak üzere bir ekip kurar. Bu ekip ile önce okulun bodrum katına yapay bir hapishane kuran Zimbardo, ardından paraya ihtiyacı olan 24 öğrenci ile anlaşıp onları iki gruba ayırır. Gardiyanlar ve mahkumlar olmak üzere iki gruba ayrılan öğrenciler, deneyin içinde kaldıkları her gün başına belirli bir para alırlar. Peki size bir soru, hem gardiyanlar hem de mahkumlar eşit para alıyorlar. Olaylar nasıl patlak vermiş olabilir?

Brawl In Cell Block 99 – 99. Hücre Bloğunda Kavga

Hapisten kaçış filmleri

Dövüş filmi sevenlere bir tık daha etkileyici gelecek olan, Brawl in cell block 99 filmi konusu ile ön plana çıkıyor. Birden hayatı altüst olan başrol oyuncumuz Bradley Thomas (Vince Vaughn) her ne kadar istemese de çıkış yolunu illegal işler yapan eski dostunda arar. Uyuşturucu kuryeliği yapmaya başlayan Bradley, kısa süreliğine de olsa hayatının düzene girdiğini düşür. Ta ki bir uyuşturucu işi üzerindeyken polis çatışmaya girene kadar. Hapishaneye gitmesi ile başlayan filmimiz. Aksiyon dolu çekim sahneleri ile beğenileri toplamayı başarmıştır. Hem hapisten kaçış filmleri hem de dövüş konulu filmlerde de güzel bir başarı elde etmeyi es geçmemiştir.

The Great Escape – Büyük Firar

The Great Escape

Diğer filmlerimize nazaran biraz daha eski olan Büyük firar filmi, sizi izlesem mi? izlemesem mi? gibi bir ikileme düşürmesin. Film çoğu eleştirmeni tatmin etmeyi öyle bir başarmış ki. The Great Escape’i 20.yy’ın en iyi 100 filmi arasında göstermişlerdir. İkinci dünya savaşı sırasında Alman askerlerine esir düşen Amerikalı bir kaç askerin yüksek güvenlikli hapishaneden yapmış oldukları büyük firarı konu alıyor. Tüm Almanya’nın gözü o hapishanedeyken bile firar girişiminde bulunan Amerikan askerilerinin başarısı gerçekten de takdir edilesi. Asıl sınavları hapisten kaçtıktan sonra başlayacak olan askerlerin hikayesine bir göz atmaya ne dersiniz?

O Brother Where Art Thou – Neredesin Be Birader?

O Brother Where Art Thou

Hapisten kaçış filmleri denilince sinemanın üstatlarının gözünden de bir bakış atalım diyorsanız, tam olarak doğru filme bakıyorsunuz. Coen kardeşlerin muazzam filmlerinden birisi olan neredesin be birader? usta işi bir hapisten kaçış filmidir. Sadece yönetmenleri ile değil aynı zamanda da oyuncuları ile de ön plana çıkan filmin başrollerini George Clooney, John Goodman ve John Turturro gibi isimler üstlenmiştir. Filmin konusu 1930’lar Amerika’sında geçen azılı bir suçlu olan Everett Ulysses McGill’in hapishaneden kaçmayı kafasına koyması ile başlıyor. Taş ocağından kaçarken tek sorunu prangalar ile bağlı olduğu iki şapşal mahkumdur. 1.2 milyon doları onlarla paylaşacağını söyleyip akıllarına firar etmeyi sokan McGill ve iki şapşal mahkum arkadaşının, hapisten kaçması ile yaşadıkları olaylar da garipleşmeye başlıyor. Dönemin toplum yapısından, müzik kültürüne kadar her şeyi akıcı ve düzgün bir şekilde işleyen Coen kardeşler, hapisten kaçış filmlerine mizahi bir açıdan bakmışlardır.

Duvar

Hapisten kaçış filmleri

Son filmimiz ile bir ”as bayrakları as as” dedirtmek istedim doğrusu. Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan Yılmaz Güney’in kaleme alıp aynı zamanda da yönettiği eseri duvar, sadece Türkiye çapında değil Cannes film festivalinde de altın palmiye ödülüne aday gösterilerek büyük bir ilgi toplamayı başarmıştır. 70’lerde geçen filmimiz Ankara kapalı cezaevindeki isyanı konu alır lakin sıradan bir isyan değildir bu. Hapishanenin ağır ve kirli işlerini yapan, en kötü hücrelerinde kalan çocuklar koğuşunda baş verir bu isyan. Dördüncü koğuşta… Dönemin siyaset,politika hatta ve hatta insanlık değerlerine kadar değinen gerçek hikayelerden esinlenerek yapılmış olan film, bir film ne kadar etkileyici olabiliyorsa o kadar etkileyicidir.

Hapisten Kaçış Dizileri

Artık hapisten kaçış filmleri sizin için bitti ve izleyecek bir tane bile film bırakmadınız. İşte bu noktada izleyebileceğiniz çok kaliteli diziler var. Bunların tabii ki en başında büyük bir eser niteliği taşıyan en son sezonu da 2017 senesinde şekilmiş Prison Break var. Bunun haricinde Orange Is the New Black, Wentworth, The Night Of, Escape at Dannemora gibi dizilere de göz atabilirsiniz. Hepsi hapishane hayatının anlatıldığı ve kaçış girişimlerinin, kaçışların bulunduğu keyifli dizilerdir.

Son olarak

Eğer hapisten kaçış filmleri bittiyse ve hapisten kaçış dizileri içerisinde gönlünüze göre bir şey kalmadıysa gelin size hayatta kalma dizisi önerelim! Eğer ilginizi çekiyorsa hayatta kalma dizileri listemize de mutlaka göz atın hepsi birbirinden heyecanlı yapımlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.