Tom Clancy’s Rainbow: Six Siege nasıl daha iyi oynanır?

0

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege gün geçtikçe gücünü korumaya devam eden çok oyunculu, birincil bakış açılı yani FPP bir nişancı oyunudur. Rainbow Six Siege bu kadar popüler yapan şey ise oyunun temelinde derin stratejilerin yatmasıdır. Söze girmeden önce Rainbow Six Siege’in sistem gereksinimlerine de şöyle bir bakalım:

ÖNERİLEN:

    • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10(64 bit versiyon)
    • İşlemci: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz or better or AMD FX-8120 @ 3.1 Ghz or better
    • Bellek: 8 GB RAM
    • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (or GTX 760 / GTX 960) or AMD Radeon HD 7970 (or R9 280x [2GB VRAM] / R9 380 / Fury X)
    • Depolama: 61 GB kullanılabilir alan

Şimdi gelelim asıl konumuza: Tomb Clancy’s Rainbow Six Siege’de nasıl oyun kazanılır, nasıl oynanmalıdır ve incelikleri nelerdir?

Yavaş ve Emin Adımlarla!

Rainbow Six Siege’i diğer FPP nişancı oyunlarından ayırıp eşsiz bir oyun deneyimi sunmasının en büyük nedeni oyundaki her camın her kapının sizin için büyük bir tehdit oluşudur. Rainbow’da Her tur 3 dakika üzerinden oynanır ve bu taktik kurup onu uygulamaya koymak için oldukça yeterli bir süredir.

Rainbow Six Siege oynarken koşmak direkt olarak rakiplerin hanesine bir skor yazmak demektir. Rainbow oyuncuları oldukça sakin ve keskin oldukları için koşan bir rakibin yerini direkt tespit edebilirler

Dikkatli olmanız gereken en önemli nokta taarruz durumundayken yapmanız yavaş fakat ne yaptığınızdan emin olarak hareket etmek. Nereye gideceğinizi bilmeden yürümek sizi kameralara av edebilir. O yüzden rakipleri bulduktan sonra dronlarınız yardımıyla odayı tanıyın arkasından ise tahmin edemeyecekleri yerden giriş yapın.

Rüzgar Gibi Olun

Peek diye adlandırılan sağa veya sola eğilerek ateş etme mekaniği Rainbow Six Siege’in olmazsa olmazlarından biridir. İşte peek mekaniği de size eşsiz bir şans tanıyor. Rakibinizin geldiğini/geleceğini tahmin ettiğiniz köşeleri peek yaparak tutabilir ve rakibiniz sizin daha bedeninizi görmeden onu yere serebilirsiniz, sessiz ve hızlıca aynı rüzgar gibi.

Eğer peek mekaniğini kullanırsanız oyun camiasının kabul ettiği bir laf olan ”Peeker’s Advantage” sizi her zaman bir sıfır öne taşıyacaktır. Tamam da bu ”Peeker’s Advantage” ne derseniz oyun camiasında da kabul görmüş şekilde peek yapan kişi her zaman karşıdan gelene karşı daha avantajlıdır.

Peek yaparken unutmamanız gereken bir şey ise bu hareketin ses yaptığıdır. Peek yaparken bırakıp tekrar peek yaparsanız bu sizin ses çıkarmanıza sebep olacaktır. Kulağı iyi duyan rakipleriniz ise kokunuzu alıp arkanıza dolaşmak için fırsat kollayacak veya sizin olduğunuz yönü asla tercih etmeyeceklerdir. O yüzden tuşlara deli gibi basmadan önce iki kere düşünmekte fayda var.

Bireysel Yeteneklerinize Güvenin

Rainbow Six Siege’i diğer oyunlardan ayıran bir başka özellikse karakterlerine kendine has özellikleri. Bu özellikleri oyuna girmeden önce araştırabilir, yeteneğini beğendiğiniz karakteri alabilirsiniz. Bir takım planı oluştururken de bu yetenekler oldukça önemlidir.

Rainbow Six Siege’de takım oyunu kadar bireysel yetenek de önemlidir. Takım halimde aynı noktadan yürümek aynı kameraya, drone veya bir tuzağa yakalanmanıza sebep olabilir ki böyle bir şeyin olmasını hiç istemezsiniz. Bu yüzden bireysel yeteneklerinizi en üst seviyeye taşımanız oyunu kazanmanız için en önemli etkenlerden birisi olacaktır.

Rainbow six siege

Drone Galibiyete Götürür

Oyun başladığı anda ışık hızıyla rakibin bombasını ve oynadığı karakterleri işaretlemek için uğraşmayın. Sakince sesleri takip edin ve bombanın alanını belirleyin ardından güzel bir pozisyona dronunuzu bırakın. Bunun üzerine karakteri işaretlemeden takıma haber vermek çok daha işinize yarayacaktır. Hem bu yolla dronunuzu kaybetmemiş olursunuz. Bir yere girmeden önce de mutlaka dronunuzu kullanarak orayı kolaçan edin. Rakipler, tuzakları veya kameraları o noktada sizi bekliyor olabilir.

Haritayı tanıyın

Rainbow Six Siege harita bilgisinin en önde olduğu oyunlardan birisidir. Eğer Caveira, Vigil, Valkyrie gibi hızı yüksek karakterler ile ”roam” adı verilen odadan odaya giderek rakipleri avlamak istiyorsanız haritayı avucunuzun içi gibi bilmelisiniz. Bunun için ise oyuna her zaman aynı noktada başlamayın. Etrafını dikkatli inceleyin, sonuç odaklı olmayın bir sonraki seferde farklı bir kompozisyon deneyin.

Ayrıca haritanın gizli geçişlerini, drone deliklerini, kamera lokasyonlarını ve hatch ismi verilen alt kata inmenizi sağlayan kırılabilir duvarları da bilmeniz çok daha pratik skorlar almanızda faydası olacaktır. Tabii ki bir de oynadığınız karakterin potansiyelinin farkındaysanız o zaman yaşadınız!

Son olarak

Bu saydıklarımızı dikkatli bir şekilde uygular ve sabırlı davranırsanız üst kümelere çıkma ihtimaliniz çok yüksek. Tabii bu olay direk olmayacaktır biraz zaman gerekir. Fakat elinde sonunda bunu başaracaksınız! Eğer Rainbow Six Siege sahibi değil ve almak istiyorsanız buradan Steam sayfasına ulaşabilirsiniz. Yok ben PUBG takılıyorum diyorsanız PUBG bütün silahlarını derlediğimiz yazımızı okuyarak seçiminizi daha iyi yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.