Türk Yapımı Oyunlar

0

Oyun sektörü her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Türkiye ise her geçen gün bu pastadan daha büyük bir dilim alabilmenin derdinde. Her ne kadar ülkemizde çok sağlam ve büyük oyun stüdyoları olmasa da bu işe gönül veren birçok bağımsız oyun yapımcısı var. Bizlerde bugün bu bağımsız oyun yapımcılarının ya da stüdyoların yaptığı Türk yapımı oyunlar ile ilgili bir liste hazırladık. Listemizin içerisinde herhangi bir ayrıma gitmedik Türk yapımı pc oyunları da konsol oyunları da bu listenin içerisinde bulunuyorlar.

Bunun yanı sıra listemize elimizden geldiğince tüm oyunları dahil etmeye çalıştık. Lakin unuttuğumuz bir oyun var ise bunu bize yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz.

Türk Yapımı Oyunlar Listesi


Monochrome

Türk yapımı oyunlar listemize Nowhere Studios tarafından yapılan Monochrome oyunu ile başlıyoruz. Gerek mekaniksel, gerek ise grafiksel anlamda Limbo oyununa oldukça benzeyen Monochroma, kendine has hikayesi ve kırmızı beyaz ve siyah renk tonları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir yapım.

Eğer hikaye tabanlı puzzle oyunlarından hoşlanıyorsanız Monochrome’ya en azından bir şans vermelisiniz. Tabii beklentileri dengelemekte fayda var. Çünkü Monochrome’yı oynarken bir Limbo veya İnside gibi bir şey beklememelisiniz.

Remnants of Naezith

Sırada bireysel olarak benim en çok sevdiğim Türk oyunlarından birisi var. Remnants of Naezith, inanılmaz derecede hızlı oynanışı ile insanları kendisine çekebilen ve özellikle de benim gibi ruh hastası oyunculara ekranın başında saatler geçirtebilen bir yapım.

Tabii aynı Monochrome gibi bu oyunda her oyuncuya hitap etmiyor. Kimi oyuncular bu oyundan fazlası ile hoşlanabilirken kimileri ise hiç zevk almayabilir. Bu sizin karar verebileceğiniz bir konu. Zaten oyunların fragmanı yukarılarda yer alıyor. Oralardan bakıp kararınızı verebilirsiniz.

Kabus 22

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız türkçe dublajlı oyunlar listesinde de bulunan Kabus 22, oldukça eski bir türk yapımı oyun. Türkçe dublajlı oyunlar listemizde de belirttiğim gibi, Kabus 22 Vestel tarafından yayımlanan tamamen türk yapımı bir video oyunu.

Geliştiriciliğini Son Işık’ın üstlendiği Kabus 22 bundan tam 13 yıl önce yani 26 Aralık 2006 tarihinde piyasaya çıkmış bir hayatta kalma korku oyunu. İçerisinde Shooter elementlerinin de bulunduğu yapım Resident Evil serisine fazlası ile benziyor.

İçerisinde bulunduğumuz yıl itibari ile bu oyunu oynamak şu an için çok mantıklı olmayacaktır. Lakin eğer elinizde kötü bir bilgisayar bulunuyorsa sistem gereksinimleri oldukça düşük olan Kabus 22 oyunu sizin için iyi bir tercih olabilir. Ayrıca düşük sistem gereksinimli oyunlar için aşağıdaki listelerimize de bakabilirsiniz.

Roots of Insanity

Geliştiriciliğini ve yayımcılığını Crania Games’in üstlendiği Roots of Insanity, Türk yapımı oyunlar listemizde bulunan bir başka oyun olarak dikkat çekiyor. Listemizde bulunan ilk korku oyunu olan Roots of Insanity, özellikle atmosfer ve ses yönetimi konusunda oldukça başarılı bir video oyunu.

Elbette Crania Games’in ilk oyunu olmasından dolayı bazı eksiklikleri bulunuyor ama bunlar çok ciddi şeyler değil. Sonuç olarak 2017 yılında piyasaya çıkan Roots of Insanity oyunun türk yapımı oyunlar arasında belli bir kaliteyi aşmış bir yapım olduğunu söyleyebilir ve sizlere tavsiye edebilirim.

Doughlings: Invasion

Söz konusu Türk yapımı oyunlar olduğunda oyunların Pc ve Mobilden başka platformlara çıktığını pek göremiyoruz. Belki bazen nadiren Konsollar’da bu işin içerisine girebiliyorlar. Ama genellikle daha çok yüksek bütçeli yapımlarda görüyoruz bu tarz işleri.

Doughlings: Invasion ise oldukça düşük bütçeli ve basit bir oyun gibi gözükmesine karşın, inanılmaz eğlenceli ve de neredeyse tüm platformlarda bulunan bir yapım olarak dikkat çekiyor. Pc, Playstation 4, Xbone One X ve Nintendo Switch platformlarında bulunan Doughlings: Invasion, eğlenceli tarzda oyunlar arayan kişiler için çok güzel bir alternatif olabilir.

Zula

Çok fazla bahsetmeme gerek olduğunu sanmıyorum. Zaten internette attığınız her adımda bir adet Zula reklamına denk geliyorsunuz. Bunun haricinde kendisi Türkiye’de ki en popüler oyunlardan da bir tanesi. Özellikle ücretsiz bir oyun olmasından dolayı Zula birçok insanın tercih ettiği bir oyun.

Lokum Games tarafından 24 Kasım 2016 tarihinde piyasaya çıkartılan Zula, Türk yapımı oyunlar arasında deneyim edebileceğiniz en popüler online oyunlardan birisi.

Conarium

Gizem ve gerilim türlerini oldukça başarılı bir şekilde uygulayan Conarium, yaklaşık 4 saatte bitirebileceğiniz oldukça kısa bir oyun. Oyunun 4 saat olmasından dolayı oynanış mekaniklerinin çeşitliliği gibi unsurları çok fazla göz önünde bulundurmuyorsunuz. Ve bu da yapımcı ekibin verdiği oldukça iyi bir karar olmuş.

Bunun haricinde oyun size bir hikaye anlatmaya çalışıyor ve bu hikayeyi de oldukça başarılı bir anlatım ile sergiliyor. Oyun boyunca neyin gerçek neyin hayal olduğunu sık sık karıştıracaksınız. Eğer gizem içerikli ve hikaye anlatım tabanlı oyunlardan hoşlanıyorsanız Conarium’u kesinlikle deneyim etmelisiniz. Ayrıca diğer hikaye tabanlı oyunlar için en iyi hikayeli 20 video oyunu konumuzu okuyabilirsiniz.

Alchemist’s Castle

Eski 2D platform oyunlarının tadını alabileceğiniz bir oyun olan Alchemist’s Castle, türk yapımı oyunlar listemizde bulunan bir başka oyun oluyor. Temelinde bir Metroidvania oyunu olan ve eski Metroidvania oyunlarını fazlasıyla örnek alan Alchemist’s Castle, bu türde günümüzde oldukça az bulunan oyunlardan bir tanesi olmayı başarıyor.

Çizgisel bir yapı olmadan istediğiniz gibi haritada keşif yapabileceğiniz Alchemist’s Castle oyununda aynı zamanda ilginç bir hikaye de bulunuyor. Bu türü seven kişilerin deneyim etmesini tavsiye ederim. Ayrıca oyunun sistem gereksinimleri de bir hayli düşük.

No 70: Eye of Basir

Türkçe dublajlı oyunlar listemizde de bulunan bir başka oyun olan No 70: Eye of Basir oyunun kendisinden çok Türkçe seslendirmen kadrosu ile dikkat çekmeyi başarıyor. Oyunun seslendirmen ekibinde bulunan ve son zamanların popüler ismi Harun Can oyunun popülerite kazanmasında çok büyük bir rol oynadı.

Lakin oyun ne yazık ki bu beklentileri karşılayamadı. Teknik hatalar ve fps düşüşlerinin yanı sıra senaryo olarak da ciddi kopuklukları içerisinde barındırıyordu. Bariz bir şekilde geliştirilme süreci için daha fazla süreye ihtiyaçları vardı. No70: Eye of Basir şu anda Steam üzerinden 4.20 TL’ye satılıyor.

Mount & Blade Serisi

https://youtu.be/sX37QA9o-Co

Türk yapımı oyunlar arasında açık ara en başarılı yapım olan Mount & Blade Serisi aynı zamanda Türk oyun sektörünün gelişmesinde de oldukça önemli bir paya sahip. En azından bu seviyeye gelmesinde diyelim.

Mount & Blade Serisi’ni çok fazla anlatmak istemiyorum. Çünkü zaten hali hazırda Türkiye’de yaşayıp bu oyunu bilmeyen bir insan yok denecek kadar az. Hatta Bannerlords’un çıkışı o kadar fazla konuşuldu ki artık tam bir internet geyiği halini aldı.

Not: Bannerlord hala daha çıkmadı. 🙁

Tartarus

Tartarus Türk yapımı bir bilim kurgu oyunu. Daha çok puzzle yani bulmaca mekanikleri üzerine kurulu video oyunu aslına bakılırsa oldukça başarılı. Gerek grafik, gerek ses, gerek ise atmosfer olarak. Lakin ne yazık ki oyunun optimizasyonu rezalet.

Bu listede yer alan oyunları çok fazla eleştirmemeye çalıştım ama Tartarus öyle böyle değil. Oyundaki optimizasyon sorunlarından dolayı oyunu oynayabilmeniz neredeyse imkansız denebilecek bir seviyede. Umarız yapımcı firma Abyss Gameworks, kısa sürede bu duruma el atar.

Voidrunner

2017 yılında erken erişime açılan uzay temalı multiplayer savaş oyunu Voidrunner, Türk yapımı pc oyunları listemizde bulunan bir başka yapım oluyor. Erken erişimde bulunduğu dönemde bazı sıkıntıları bulunmasına rağmen şu an için bu sorunların oldukça büyük bir bölümünü aşmış ve yakın bir tarihte tam çıkış yapmaya hazırlanıyor.

Voidrunner, günümüz oyun dünyasında eşine oldukça az rastlanan bir oyun ve oldukça fazla gelecek vaat ediyor. Türü ilgi duyanlar ve deneyim etmek isteyenler buradan oyunun Steam sayfasına ulaşabilirler.

Overfall

Türk yapımı oyunlar listemizde bulunan açık ara en farklı yapımla karşınızdayız. Overfall bu listede yer alan tek sıra tabanlı strateji oyunu olarak dikkat çekiyor. Tabii ki oyunun tek özelliği bu değil. oyunda bir RPG oyunundan bekleyebileceğiniz neredeyse her şey bulunuyor. Rastgele hikayeler, oldukça başarılı müzikler ve kilidini açabileceğiniz onlarca farklı türde içerik. Tüm bunların yanı sıra oyunun çok hoş bir grafik tarzı da var.

Şahsen Overfall oyununu daha önce hiç duymamıştım ve bu liste içeriğini hazırlarken yaptığım araştırmalarım sonucunda bu oyunu keşfettim. Bundan sonraki ilk işim ise bu oyunu deneyim etmek olacak. Sonrasında oluşacak fikirlerimi ise bu yazıyı düzenleyerek sizlerle paylaşacağım. Bu arada Overfall’ın Türk yapımı pc oyunları kategorisinde yer aldığını belirteyim. Oyun sadece pc’de bulunuyor.


Uzun bir liste içeriğimizin daha sonuna geldik. Elimizden geldiğince türk yapımı oyunlara bu listede yer vermeye çalıştık. Eğer gözden kaçırdığımız oyunlar var ise bunları bize yorumlar bölümünden belirtebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.