Bu Zamana Kadar Çıkmış Tüm Türkçe Dublajlı Oyunlar

0

Türkçe dublajlı oyunlar ne yazık ki çok popüler değiller. Özellikle film sektöründe dublaj konusunda çok başarılı olan ülkemiz, ne yazık ki aynı popüleriteyi oyunlarda da gösteremiyor. Bunun en büyük sebebi ise oyunların ülkemizde yeterli satış rakamlarına ulaşamıyor olması. Yeterli geliri elde edemeyen oyun satıcıları ise bu topun altına hiç girmek istemiyorlar. Aslında bu olaya tam tersi olarak da bakabiliriz. Yani oyunların türkçe olmamasından dolayı oyunların satışları da az diyebiliriz. Her ne dersek diyelim. Bunlar türkçe seslendirmeli oyunların piyasada çok az olduklarının gerçeğini değiştirmeyecek. Özellikle türkçe dublajlı pc oyunları piyasada neredeyse hiç yok.

Bugün ise bizler piyasada az bulunan bu türkçe dublajlı oyunlar ile ilgili bir liste yaptık. Daha çok türk yapımı oyunlar ve bir o kadar da Sony yapımı oyunlarla dolu bir liste oldu. Bakalım oyun dünyasında şuana kadar yapılmış olan türkçe seslendirmeli oyunlar nelermiş. Yada bu özelliklerde kaç tane oyun var.

İlginizi Çekebilir : Tamamı İle Türk Yapımı Oyunlar

That’s You!

Türkçe dublajlı oyunlar listemize Sony yapımı bir oyun olan That’s You! ile başlayalım. Zaten Sony adına şimdiden alışsak iyi olur. Çünkü liste ilerledikçe fazlası ile karşımıza çıkacak bir firmadan bahsediyoruz. Piyasada bulunan türkçe seslendirmeli oyunların birçoğu da onlar tarafından yapılmış durumda.

Oyunumuza geçecek olursak That’s You! arkadaşlarınız ile birlikte oynayabileceğiniz bir Party oyunu. Diğer oyunlardan oldukça farklı bir yapıya sahip olan oyun hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız buraya bakabilirsiniz. Bunu dışında oyunun türkçe seslendirmesinin ortalama seviyede olduğunu, zaten oyunda seslendirilmesi gereken çok da fazla metin bulunmadığını belirtelim.

Gran Turismo 5

Sony tarafından yayımlanan bir başka oyun olan Gran Turismo 5 oyununda da türkçe dublaj seçeneği bulunuyor. İlk bakışta baktığınızda yarış oyununda türkçe seslendirme ne alaka ? diye düşünebilirsiniz. Aslında bir nebze haklısınız da. Yarış oyunları özellikle de Gran Turismo gibi yarış oyunları türkçe seslendirme için biraz gereksiz. Ama adamlar koymuşlar koymayın mı diyelim.

Sonuç olarak Sony’nin yapmış olduğu ilk türkçe seslendirmelerden bir tanesi Gran Turismo 5. Seslendirme bu oyun özelinde çok başarılı olmasa da sonraki yaptıkları türkçe dublajlar için oldukça başarılı bir basamak olmuş.

Kabus 22

türkçe dublajlı oyunlar
türkçe dublajlı oyunlar

Listemizde ki ilk türk yapımı oyun ise Vestel tarafından yayımlanan bir oyun olan Kabus 22. Dürüst olmam gerekir ise ben daha önce Kabus 22’yi duymamıştım. Vestel’in oyun yayımladığını ise hiç duymadım. Oysa ki yıllardan beri oyun sektörünün içerisinde çalışıyorum.

Bu konuları bir kenara bırakacak olursam. Kabus 22 bundan tam 13 yıl önce piyasaya çıkmış Türk yapımı bir korku oyunu. Oyunun tamamı türkçe seslendirme ile oynanabiliyor. Tabii bu seslendirmeyi günümüz oyunları ile bir tutmamak gerekiyor. Ayrıca oyun oldukça nadir bulunan türkçe dublajlı pc oyunları listemize de girmeyi başarıyor.

Ratchet & Clank

Ratchet & Clank’da türkçe seslendirmeye sahip başka bir oyun. Oldukça da iyi bir oyun. Hatta Bafta ve Game Awards’da en iyi Aile oyunu ödüllerini almayı başarmış bir oyun. Lakin niye ise Türkieye çok fazla popüler olmayı başaramadı. Üstelik oyunun oldukça başarılı bir seslendirmesi de var.

Oyunun bu listede yer alan diğer birçok türkçe seslendirmeli yapım gibi Sony tarafından yayımlandığını belirtelim. Zaten aşağıdaki oyunların %90’ı Sony yapımı.

No70: Eye of Basir

Listemizde yer alan başka bir türk yapımı oyun ise No70: Eye of Basir. Bu oyunun türk yapımı olmasının yanı sıra çok daha ilginç bir özelliği var. Oyunun seslendirmen kadrosunda Türkiye’de ki belki de en popüler seslendirmen olan Harun Can bulunuyor.

Harun Can bildiğiniz üzere Türkiye’de son dönemlerde özellikle Deadpool filmini seslendirmesinin ardından fazlası ile popülerleşmiş bir isim. Ve onun gibi sanatçıların türk yapımı oyunlarda boy göstermesi de oldukça hoş oluyor. Umarız ilerleyen dönemlerde sanatçılarımızı daha fazla bu tarz işlerde görebiliriz. Mesela Haluk Bilginer’in bir oyun seslendirmesi benim çok arzu ettiğim bir şeylerden biridir.

Knack

Bu sefer Playstation 4’ün çıkış oyunu olarak nitelendirebileceğimiz bir oyun var listemizde. Her şeyi ile ortalama bir oyun olan Knack türkçe dublajı ile de bu oranı korumayı başarıyor.

Ama her şeyi bir kenara bırakacak olursak. Sony’yi yapmış olduğu bu türkçe dublajlı oyunlardan dolayı tebrik etmek gerekir. Listeyi yaparken oyunlara şöyle bir baktım da türkçe dublajlı oyunlar listemizde yer alan oyunların yarısından fazlası Sony tarafından yapılmış oyunlar. Kalan yarısı ise Türk yapımı oyunlar.

İnfamous 2 Ve Second Son

türkçe dublajlı oyunlar
türkçe dublajlı oyunlar

Sony’nin dublaj işlerine ilk girdiğini dönemlerde yapmış olduğu en basit yapımlar olarak dikkat çeken 2 adet oyu var sırada. Bunlar İnfamous 2 ve İnfamous Second Son.

Yanlış anlaşılma olmasın bu 2 oyunun bile türkçe dublajları oldukça başarılı. Ama Sony’nin diğer yaptığı işler daha doğrusu Türkçe dublajlar o kadar üst seviyede ki objektif bir gözle baktığınızda aradaki kalite farkını kendiniz de göreceksinizdir.

Uncharted Lost Legacy

Uncharted 4’ün başarısının ardından geliştirilen bir ek paket olan Uncharted Lost Legacy’de yine türkçe dublaj ile çıkış yapmış olan başka bir oyun. Uncharted Lost Legacy hem bir oyun olarak hemde dublaj olarak oldukça başarılı bir yapım. Hatta listenin sonunda Uncharted 4 için söylediklerimizin neredeyse hepsini bu oyun için de gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Sony gerçekten bu dublaj işini oldukça başarılı yönetiyor. Özellikle 2015 üstünde çıkan yapımlarında ise dublajların kalitesi de bir hayli artmış durumda.

Killzone 3 Ve Shadow Fall

Sony’nin yerelleştime çalışmalarına çok ciddi değer verdiğini hepimiz biliyoruz. Bu yerelleştirme çalışmalarının bir sonucu olarak da bolca türkçe dublajlı oyun oynama imkanımız oluyor. Listede yer alan Uncharted oyunları ve İnfamous oyunlarını da göz önünde bulundurduğumuzda bu gerçeği çok daha iyi anlayabiliyoruz.

Killzone 3 ve Killzone: Shadow Fall oyunlarına gelince. Seslendirmelerinin muhteşem olduğunu söyleyemem. Özellikle Killzone 3 için bu durum geçerli. Aksi takdirde Killzone: Shadow Fall’ın seslendirmesi çok daha kaliteli yapılmış. Ayrıca oyun bir Fps oyunu olduğu içinde pek sık diyaloglar ile karşılaşmıyorsunuz.

Crysis Serisi

türkçe dublajlı oyunlar
türkçe dublajlı oyunlar

Ülkemizde türkçe dublajlı oyun dendiğinde akla ilk gelen isimlerden birisi Crysis. Bunun sebebi ise hiç kuşkusuz oyunun yakalamış olduğu muhteşem başarı. Almanya’da bulunan Crytek şirketinin sahibi olan Cevat Yerli’nin önderliğinde yapılan Crysis serisi türkçe dublajlı oyunlar arasında çok daha ayrı bir yere sahip. Ayrıca listemizde ender bulunan türkçe dublajlı pc oyunları kategorisininde en önemli üyesi.

Eğer sizde bu oyunu türkçe bir şekilde deneyim etmek istiyorsanız oyunu Origin platformu üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca bu davranışınızın oyunun yapımcısı ve bugünlerde zor dönemlerden geçen Crytek firmasına destek olacağını da belirtelim.

Uncharted 4

türkçe dublajlı oyunlar
türkçe dublajlı oyunlar

Türkçe dublajlı oyunlar listemizin son sırasında bulunan oyun ise yine Naughty Dog tarafından geliştirilen bir başka video oyunu olan Uncharted 4. Genel anlamda türkçe dublajlı oyunları sizlere sunduğumuz bu listemizi bir sıralama belirlemeden yaptık. Lakin eğer bu listeyi bir sıralama amacı ile yapmış olsaydık kesinlikle Uncharted 4’ü ilk sıraya koyardık.

Uncharted 4 oyunu grafik, oynanış, senaryo gibi konularda ki üstünlüğünü dublaj konusunda da göstermeyi başarıyor. Oyunu oynadığınız her bir sahne sanki üzerine türkçe dublaj yapılmış bir hollywood filminden alınmış gibi duruyor. Ayrıca oyunun Türkçe dublajını yapan seslendirmen kadrosu da diğer oyunlara göre çok daha geniş ve profosyonel isimlerden oluşuyor.

Türkçe dublajlı oyunlar

 • That’s You!
 • Gran Turismo 5
 • Kabus 22
 • Ratchet & Clank
 • No70: Eye of Basir
 • Knack
 • İnfamous 2 Ve Second Son
 • Uncharted Lost Legacy
 • Killzone 3 Ve Shadow Fall
 • Crysis Serisi
 • Uncharted 4

Bir oyun listesi yazımızın daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Tüm türkçe dublajlı oyunları sıralamaya çalıştığımız liste her ne kadar türkçe dublajlı playstation oyunları gibi gözükse de elimizden geldiğince türkçe dublajlı pc oyunlarına da yer verdik. En azından kabus 22, No70: Eye Of Basir ve Crysis serisi “türkçe dublajlı oyunlar pc” türünde birkaç tane örnek. Umarız ilerleyen zamanlarda çok daha fazla türkçe seslendirmeli oyun görebiliriz.

Bu Oyun Listelerini ‘de Beğenebilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.