Prodüksiyon, bir dizi veya filmin çekimi için inanılmaz önemli bir yer inşa ediyor. Bazen oldukça minimalist bir hikaye bile doğru üretim aşamalarının ardından inanılmaz başarılı bir noktaya gelebiliyor. Sinema tarihi boyunca bu tarz yapımlara sık sık şahit olduk. Mesela 2010 yapımı Buried filminde sadece Ryan Reynolds’ın yüzünü görüyorduk. Filmde’ki diğer karakterlerin sadece sesini duyuyorduk. Buna rağmen film bize anlatmak istediği konuyu gayet iyi bir şekilde veriyordu. Çünkü film bütçesini ve hikayesini gayet iyi bir şekilde senkronize etmişti. Burada bir filmin yapım aşamasında kendisine sorması gereken soru, “ben ne anlatmak istiyorum” ve “bunları anlatmak için ne kadar paraya ihtiyacım var ” olmalı.

Orta Dünya İçin Film Yapma Formulü

Eğer orta dünyada geçen ve içerisinde devasa savaşları barındıran bir hikaye anlatmak istiyorsanız, bunu 2 milyon dolar ile yapmanız imkansız. Ama bir hapishanede geçen dostluk hikayesi, yada klasik bir insanın hayatını anlatan komedi filmini bu paralara çekebilirsiniz. İşte burada sınırları iyi analiz etmek gerekiyor. Bugün kü yazımızın konusu olan Witcher dizisi ise kesinlikle ama kesinlikle bölüm başına 100 bin dolar ile çekilebilecek bir dizi değil. Witcher evreni belkide şu ana kadar orta dünya temalı hikayeler arasında en iyi hikayelerden birisi. Bu konu yeni ve oldukça uzun bir tartışma konusunu başlatabilir. Bu yüzden bunu daha fazla uzatmak istemiyorum. Ama bir gerçek var ki, bu konulara biraz ilgisi olan bir insana orta çağ hikayelerini sırala dediğinizde birçok insanın listesinin ilk 3 sırasında

  • Yüzüklerin Efendisi : J. R. R. Tolkien
  • Game Of Thrones : George R. R. Martin
  • Witcher : Andrzej Sapkowski
Witcher Dizisi Ön İnceleme

Bu 3 yapım bulunur. Tabii bunların yanında daha birçok orta dünya temalı yapım var. Ama onları başka bir dosya konusuna bırakalım.

Bugün kü konumuz olan Netflix’in yapacağı Witcher dizisi ise açık ara bir şekilde yukarıda bahsettiğim minimalist konulardan çok uzak. Karşımızda Dünyanın en iyi Orta Dünya eserlerinden birisi var. Ve bu konu bir hapishanedeki dostluk hikayesi gibi bir şey değil. Bu tarz bir konuyu başarılı bir şekilde işlemek istiyorsanız prodüksiyon kalitesi ŞART. Bakınız Game Of Thrones veya Lord Of The Rings serisi. Hiç olmadı Hobbit’e bile bakabiliriz. Bunların hepsi parayı basan efekti dayayan yapımlar. Orta Çağ dediğimizde de olması gereken şeylerden birisi bu. Çünkü bu fantastik orta dünya temalı hikayelerde adından da anlaşılabileceği gibi sürekli fantastik öğeler içeriyor. Bu fantastik öğeler yer yer ejdarhalar yer yer canavarlar oluyor. Tüm bunlar ise yüksek kalitede CGI isteyen şeyler. Aksi takdirde dramatik bir hikaye yapayım derken her şeyi elinize yüzünüze bulaştırabilme imkanınız var.

Netflix’in Formulü

Peki ben iki saatten beri niçin bozuk plak gibi bütçe de bütçe diye tutturuyorum. Bunun cevabı ne yazık ki Netflix. Şimdi yanlış anlaşılma olmasın Netflix’i fazlası ile sever sayarım. Yaptıkları işleri takdir eder birçok dizisini de zevk ile izlerim. Ama bu dizilere şöyle bir baktığımızda sizin de gözünüze bir şey çarpmıyor mu ? Fark ettiyseniz bu dizilerin çok büyük bir kısmı daha minimalist konuları daha minimalist hikayeler üzerinden işliyor. Burada izlediğim onlarca dizi sayabilirim ama bunların arasından benim en çok beğendiklerim bile ne yazık ki asla ama asla HBO gibi bir şirketin bütçesi ile yada prodüksiyonu ile karşılaştırılamayacak seviyede. Netflix’in bu sistemi belki Stranger Things, Ozark, The Hounting Of The Hill House gibi dizilerde tutuyor. Ama söz konusu dizi Witcher ise bütçenin ağzını açmadıkları sürece ortaya çıkan yapım serinin fanlarını tatmin etmeyecektir.

Peki Netflix para musluklarını açacak mı ?

İşte Asıl sormamız gereken soru bu. Witcher dizisi için Netflix ne kadar destek vermeye hazır. Dizinin kalitesini belirleyecek şey de bununla doğru orantılı. Çünkü halihazırda bir dizi senaryosuna çevrilmemiş olsa bile Witcher serisinin hikayesi hazır. Geriye kalan tek şey bu hikayeyi kaliteli oyuncular ve kaliteli görsel efektler ile ekranlara taşımakta.

Peki elimizdeki ilk bilgiler ışığında görsel efektler nasıl ? İşin açıkçası geçtiğimiz günlerde açıklanan bilgiler ışığında konuşmak gerekirse ortaya en azından eli yüzü düzgün bir şey çıkacakmış gibi duruyor. Elimizde görsek efektlerin nasıl olacağına dair çok bir bilgi yok. Ulaşabildiğimiz tek bilgi dizi tarafından yayımlanan 2 adet görsel efekt videosu. Bu videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/d8-hXl0R2AY
https://youtu.be/IrM-RvCT1MU

Videolardan gördüğünüz gibi. Ne yazık ki buradan bir şey söylemek zor. Görsel efektlerin ve Witcher dünyasının nasıl yansıtıldığını ancak dizinin fragmanlarından anlayabiliriz. Bu fragmanlarda çok büyük bir ihtimal ile önümüzdeki aylarda bizler ile buluşacaktır.


Witcher Dizisi Oyuncu Kadrosu

Gelelim zurnanın zurt dediği ve bizlerinde Witcher dizisi ön incelemesinde en çok eleştireceğimiz yere. Bu konu hiç şüphesiz Witcher dizisi oyuncu kadrosu. Şimdi öncelikle konu hakkında bilgisi olamayan kişiler için dizinin oyuncu kadrosunu şöyle bir gözden geçirelim.

Witcher dizisi ön inceleme

Yukarıda görmüş olduğunuz görselde şu anda kadar Witcher dizisinde rol alacağı kesin olarak açıklanmış oyuncuları görüyorsunuz. Aralarında Henry Cavill gibi son dönemlerde oldukça popüler bir oyuncu da bulunuyor ve bu kişi direkt olarak Geralt Of The Rivia rolü ile karşımıza çıkacak. Yani Witcher dizisinin başrolü olacak. Buraya kadar bir problemimiz yok. İnternette bu karar zamanında oldukça fazla tartışılmıştı. Lakin biz o kadar acımasız değiliz. Henry Cavill oldukça önemli bir oyuncu ve muhtemelen rolüne kendisinden birşeyler katacaktır. Ama eğer soracak olursanız belirtelim. Hayır ! Biz olsaydık Geralt rolüne Henry Cavill’ı seçmezdik.

Henry Cavill bir kenarda dursun. Biz asıl problemlerimiz ile yüzleşelim. Şimdi öncelikle yukarıda yer alan oyuncu kadrosundan önce sizlere bahsetmek istediğim bir şey var. Ki bu konu zaten Netflix’in benim gözümde en büyük sorunlarından birisi. Peki Nedir bu konu ?

Politik Doğrular Radikal kararlar !

Netflix global bir platform. Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veriyor. Bu ülkelerin içerisinde beyaz insanlar da var siyah insanlarda. Bu ülkelerin içerisinde eşcinsel evliliğin serbest olduğu ülkeler de var. Bunun tam karşısında duran ülkeler de. Netflix ise, çok büyük bir ihtimal ile yukarıdaki sebeplerden ötürü dizilerinde filmlerinde her renkten, her ırktan ve her türden insana yer veriyor. Yanlış anlaşılmamak için belirtmem gerek. Bunun en büyük destekçisi ilk başta ben olurum. Dünyada bundan daha güzel bir şey olabilir mi ? 21. yüzyılda bir zahmet insanları ten renklerinden dolayı yargılamayı bırakalım.

Peki böyle düşünen bir birey olarak benim Netflix’ten alıp veremediğim ne ?

Çünkü yukarıda bahsettiğim konunun “suyunu” çıkarıyorlar. Dediğim gibi gerekli yerlerde yapılmasına hiç karşı değilim. Ama lütfen. Elimi hangi Netflix dizisine atsam bir yerlerden hop eşcinsel bir karakter patlayıveriyor. Hani dizinin senaryosuna yedirseler yine birşey demeyeceğim. Ama bu karakterler o kadar bariz bir şekilde diziye sırf eklenmiş olmaları gerektiği için ekleniyorlar ki belli bir noktadan sonra gözünüze batmaya başlıyorlar. Misal bir örnek. Netflix yapımı olmayan ve HBO yapımı olan Game Of Thrones ve Westworld dizilerinin ikisinde de birden fazla eşcinsel karakter bulunuyor.

Peki bu benim umrumda mı ? HAYIR !

Bu konu niye benim umrumda değil. Çünkü dizi bu karakterleri gayet iyi bir şekilde işliyor. Hatta ben bu yazıları yazarken oturup düşünmesem bu dizilerde böyle karakterlerin bulunduğunu bile hatırlamıyordum. Zaten olması gereken de bu. Bana ne bir dizinin içerisinde ki karakterin cinsel yöneliminden. Ama Netflix yapımı işlerde durum bu şekilde değil. Bu karakterler siz illalah edesiye kadar gözünüze gözünüze sokuluyor. Bende bir izleyici olarak yeter diyorum. Yeter artık.

Konumuza dönecek olursam. En son Witcher’dan bahsediyorduk. Ne ara Netflix’in insanlara şirin gözükme politikalarına kadar uzadı diye düşünüyorsanız eğer bu iki konunun birbiri ile fazlası ile bağlantılı olduğunu söyleyebilirim. Niye mi ?

Çünkü bizim yıllardan beri bildiğimiz İskandinavya’nın eteklerindeki süt beyazı karakterimiz Ciri’yi, Siyahi bir karakterin oynamasını tartışıyoruz da ondan !

Siyahi Ciri !

Witcher dizisi ön inceleme

Keşke sizler ile dalga geçiyor olsaydım. Ama ben ciddiyim sevgili okurlar. Bu konu ciddi ciddi aylar boyunca internette döndü dolaştı, tartışıldı. Bu konuya gelen inanılmaz ötesi tepkiler olması idi belki bugün bildiğimiz Ciri’yi çok farklı bir şekilde izliyor olacaktık. Burada yine bir parantez açıyım ve Witcher konusunda bir bilgisi bulunmayan kişiler bunun ne anlama geldiğini biraz daha detaylı açıklayalım. Aksi takdirde zaten Witcher’ın kitaplarını yada oyunlarını deneyim eden kişiler çoktan sövmeye başlamıştır.

(Burada Netflix’in yapmaya çalıştığı şey beyaz bir karakteri siyah bir karaktere oynatmak gibi kibar bir açıklama ile basitleştirilemez. Çünkü bu durum karakteri canlandıran kişiden ziyade karakterin yapısı ile alakalı. İskandinav topraklarında geçen bir hikayedeyiz. Ve Netflix bir anda ortaya çıkıp. Biz burada nasıl bir karar alıp diziye istediğim profilden kişiler katabiliriz diye düşünüyor. Sonra da Ciri’nin zenci olması gündeme geliyor. Bu durum Kurtlar Vadisinde Polat Alemdar’ı Emmanuel Emenike’nin oynaması gibi birşey. Yada Eşkiya filminde Şener Şen’i Denzel Washington’ın oynadığını düşünün. Nasıl oldu sizce ? Buradaki sorun siyah veya beyaz ayrımı değil. Buradaki sorun hikayenin temeline sadık kalabilmek. Yoksa İstanbulda geçen mafyacılık filminde Denzel’ın ne işi var. Hee, eğer ki İstanbul’a yabancı bir ülkeden gelen siyahi bir karakteri anlatan bir film çekeceksiniz buyurun. Zaten onda da beyaz karakter oynatmamalısınız. )

Ciri Rolünde Freya Allan

Witcher Dizisi Ön İnceleme

Siyahi Ciri konusunda içimi yeteri kadar döktüğüme göre artık dizi için seçilmiş Ciri’ye geçebiliriz. Burada karşımıza Freya Allan diye 17 yaşında genç bir oyuncu çıkıyor. Daha öncesinde herhangi bir projede rol almamış olmasına rağmen dizilerde bu tarz durumlarda sıklıkla karşılaşabiliyoruz. Hatta bazen birçok yeni oyuncu bu tarz yapımlarda karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden kendisinin oyunculuğunu görmeden bir şeyler söylemek doğru olmaz. Umarız kendisi Witcher dizisinde Ciri rolünü en iyi şekilde temsil eder.

Sana Ne Oldu Yennefer !

Şimdi, geleneksel Witcher dizisi gömme şöleninde sıra Yennefer’a geldi. Hani bir bakışı ile adamın içini eriten korkudan tir tir titreten. Dev gibi adamları sus pus eden Yennefer var ya, işte o Yennefer’dan bahsediyorum. Ya da bahsettiğimi umuyorum. Çünkü Witcher dizisinin Yennefer rolü için seçtiği oyuncu Anya Chalotra.

Witcher Dizisi Ön İnceleme

Tekrardan belirtelim bizim kimse ile sorunumuz yok. Ama sen bize kitaplardaki oyunlardaki karakterlerin tam tersini sunuyorsun. Kimse kusura bakmasın ama Anya Chalotra bakışları ile adamı tir-tir titreten birisi değil. Tam tersi kendisi liseli bir kız imajında. Eeeee, şimdi o kadar oyuncu varken niye böyle birini seçtiniz ki ! Oldu olacak Shameless’tan Fiona Gallagher’ı alsaydınız o bundan daha çok Yennefere benziyor bence.

Witcher dizisi oyuncularının her biri için bu şekilde inceleme yapmak yazıyı bir hayli uzatacak. Ama kısaca belirtmem gerek ki Witcher dizisi oyuncu seçimleri ne yazık ki çok iyi seçimler değil. Ama çok kötü seçimler olduğunu da söyleyemeyiz. Yennefer hariç. O gerçekten çok kötü. Kusura bakmayın ama 23 yaşında bir çocuğun Yennefer’ı oynamasını ben kendi adıma kabul edememem. Neyse artık makyajdan medet umacağız. Eyyyy makyaj sen nelere kadirsin neler. Leydi Brienne’yi Sansa Stark’a çeviren makjay. Anya Chalotra’yı da Yennefera çevirir artık.

Kısaca Toparlayacak Olursak

Yazı boyunca şu ana kadar Witcher dizisi ile ilgili elimizde olan her şeyden bahsettik. Sonuç olarak bizce bu dizinin başarılı olabilmesi için Netflix’in klasik formulünden vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde ne yazık ki Geralt, Yennefer ve Triss etrafında geçen bir aşk üçgeni izlemeye mecburuz. Yada kim belir Geralt’ı falan eşcinsel yaparlar bu sefer. Khaer Morhen’de Vesemir’ falan hallenir. Aman Allah’ım düşünmek bile istemiyorum. Umarız serinin yaratıcısı Andrzej Sapkowski dizi konusunda bazı sorumlulukları üzerine alabilir. Ayrıca Netflix’de yapmış olduğu yapımın Dünya standartlarının çok üzerinde olması gerektiğinin farkındadır.

Aksi takdirde sıradan bir dizi çıkması halinde serinin fanları bir hayli öfkeli olacaktır. Zaten dizi çıkmadan bile birçok internet kullanıcısı tarafından yerden yere vuruldu bile. Umarız bunca emeğin sonunda karşımıza çıkan yapım bizleri tatmin edebilir. Dizi çıktığında dizinin incelemesi için truvagames.com adresinde görüşmek üzere.

Witcher Dizisi Ne Zaman Çıkacak

Yazımızı sonlandırmadan merak edilen Witcher dizisinin ne zaman çıkacağını da açıklayalım. Ne yazık ki şu anda witcher dizisinin ne zaman çıkacağı belli değil. En azından tam tarih olarak. Lakin Netflix’in geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamanın ardından Witcher dizisinin 2019’yılının son çeyreğinde yani yılın son 3 ayında geleceğine kesin gözü ile bakabiliriz. Tabii bu tarih herhangi bir erteleme gelmediği sürece geçerli. Lakin en kötü ihtimal ile dizi 2020 yılının başlarında bizlerle buluşacaktır.

Orijinal yayın tarihinde bir problem çıkmadığını düşünürsek önümüzdeki birkaç ay içerisinde The Witcher dizisinin fragmanı bizler ile paylaşılacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir