Xbox Game Pass nedir, ne işe yarar?

0

Son zamanlarda ülkemizde dolar ve euro kurunun artması oyun fiyatlarını ciddi şekilde etkiledi. Günümüzde triple A bir oyunun fiyat aralığı 400-500 TL bandına kadar çıkmış durumda. Oyuncular ise bu durumda kendilerine alternatif oyun satın alma yöntemleri arıyorlar. Bu sistemlerden bir tanesi ise Microsoft tarafından geliştirilen Xbox Game Pass sistemi. Peki Xbox Game Pass nedir ? Ne işe yarar ?

Xbox Game Pass Nedir?

Xbox Game Pass oyunları satın almak yerine aylık olarak oyunlara erişim hakkı veren bir sistem. Bu sistem sayesinde tek bir oyuna 500 TL ücret ödemek yerine ilk ayınızda 5 TL sonrasında ki aylarda da 60 TL gibi bir ücret ödeyerek yüzlerce oyuna sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca belirtmemiz gerek ki bu sistemin orijinal fiyat politikası. Eğer indirimleri takip ederseniz platforma 1 TL gibi bir ücretle bile üye olabilirsiniz.

Piyasada Xbox Game Pass’e benzeyen birçok sistem bulunmakta. Lakin Game Pass tüm bu sistemlerden daha kapsamlı özelliklere sahip. Mesela bunlardan bir tanesi Xbox Play Anywhere. Bu uygulama sayesinde eski Xbox oyunlarını yeni konsollarda veya pc platformunda oynayabiliyorsunuz. Bu destek henüz tüm oyunlar için yok lakin her geçen gün oyunların sayısı artıyor.

Xbox Game Pass Sisteminden Bilgisayar Kullanıcıları Yararlanabiliyor mu?

Bu sorunun cevabı hem evet hemde hayır. Şöyleki, Xbox Game Pass sisteminden pc yani bilgisayar kullanıcıları yararlanabiliyor. Lakin sistemin tüm özelliklerinden değil. Bilgisayar kullanıcıları sistemin sadece Xbox Play Anywhere adı verilen özelliğinden yararlanabiliyorlar. Aksi takdirde Game Pass sisteminin kendi havuzunda bulunan oyunlardan yararlanamıyorlar. Bu durumda eğer Pc kullanıcısıysanız ve Xbox Game Pass’i satın almayı düşünüyorsanız, bu konuyu tekrar değerlendirmenizde fayda var.

Xbox Game Pass’e Hangi Oyunlar Geliyor?

Sistemin kendisine benzer birçok uygulamaya fark attığı yer burası. Microsoft’un açıklamalarına göre 1. parti video oyunu olarak adlandırdığımız tüm oyunlar çıkışı ile birlikte bu sisteme dahil edilecek. Yani kısaca yeni bir oyun çıktığında oyunun fiyat etiketi 500 Tl civarında olmasına karşın eğer siz 60 Tl’ye Xbox Game Pass’i aldıysanız bu oyunu 60 Tl’ye oynayabileceksiniz. Özellikle bizim gibi oyun fiyatlarının tavan yaptığı ülkelerde Game Pass’in oldukça kullanıcı dostu olduğunu belirtmeliyiz.

Peki Game Pass’in kütüphanesi ne kadar geniş ? Elbette hali hazırda piyasada bulunan tüm oyunlar Game Pass’e eklenmiş durumda değil. Lakin bu sisteme her ay 5-6 tane oyun geliyor. Ve eğer oyun geldiğinde siz bu sisteme dahilseniz oyunu sonsuza kadar oynayabilme imkanınız oluyor. Bir nevi oyunu süresiz kiralamak gibi düşünebilirsiniz.

Oyunların Kalitesi Nasıl?

Tabi ki Microsoft her ay eklemiş olduğu 5-6 oyunun tamamını da triple A ve 500 TL’lik yapımlar arasından seçmiyor. Bazen birkaç sene önce çıkmış oyunların ya da bağımsız olarak adlandırdığımız indie oyunların eklendikleri de oluyor. Ama genel anlamda eklenen oyunlar oldukça kaliteli yapımlar. Eğer bunu kendi gözünüzle görmek istiyorsanız Xbox Game Pass’in şu anki oyun havuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

Xbox Live Gold İle Kullanılabilir mi?

Bildiğiniz üzere konsol üzerinden online oyun oynayabilmek için belli bir ücret ödenmek durumunda kalınıyor. Her konsolun bu konuda farklı alternatifleri bulunmakta. Xbox Live Gold ise Xbox kullanıcılarının online oyun oynayabilmesini sağlıyor. Bu durumda Game Pass ve Live Gold beraber kullanılabilir.

Eğer Game Pass sistemini alıp Xbox Live Gold’u almazsanız o zaman oyunları online olarak oynayamazsınız. Yani kısaca Microsoft sizin iki uygulamaya da kayıt olmanızı istiyor.

Game Pass Ücretini Ödemezsem Ne olur ?

Bu durumda Game Pass sistemine dahil iken oynadığınız oyunları üyeliğiniz sonlandıktan sonra oynayamazsınız. Eğer Game Pass sisteminde yer alan bir oyunu üyeliğiniz sonlandıktan sonra oynamak isterseniz. Bu durumda oyunun parasını vererek satın almanız gerekiyor ya da bir diğer alternatif olarak Game Pass’e tekrar üye olabilirsiniz. Bu durumda tüm oyunlarınız ve kayıt dosyalarınız tekrardan sizin erişiminize açılacaktır.

Sonuç Olarak

Bu yazımızda sizlere Xbox Game Pass nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Elbette son karar sizlerin fakat bize kalırsa, Game Pass piyasanın son dönemlerde ihtiyaç duyduğu gerçekten önemli bir konuydu. Ve Microsoft bu işi gerçekten düzgün bir şekilde hayata geçirmeyi başarabilmiş. Hatta belkide bu Microsoft’un oyun dünyasında yaptığı en iyi şey bile olabilir. Hali hazırdı sistemin oldukça eksiklikleri var ve yeterli oyun kütüphanesine sahip değil lakin tüm bunlar zaman içerisinde düzelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.